Borówki już po kwitnieniu i intensywnie przyrastają owoce. Miejscami przechodzą intensywne opady deszczu, a to powoduje presję ze strony chorób grzybowych. Szczególnie niebezpieczna są antraknoza i szara pleśń. Na plantacjach Borówkowego Factory przeprowadziliśmy też lustrację na obecność szkodników. Jeden z nich pojawił się w bardzo dużej liczebności.    

Ochrona borówki przed chorobami

Zastosowanie produktów Luna Sensation, Teldor oraz Serenade w ochronie borówki przed chorobami grzybowymi jest kluczowe w obecnym sezonie – podkreśla Barbara Witkowska z firmy Bayer. Luna Sensation, będący dwuskładnikowym środkiem, jest idealny zarówno w ochronie zapobiegawczej, jak i interwencyjnej. Warto wybrać ten preparat zwłaszcza po opadach deszczu, kiedy presja chorób grzybowych jest wysoka. W suchszych okresach, gdy presja jest mniejsza można użyć Teldor. Skutecznie zwalcza szarą pleśń i ma krótki okres karencji (3 dni dla borówki). Biologiczny środek Serenade, zabezpiecza rośliny i stymuluje ich naturalne mechanizmy obronne.

Szkodniki borówki – będą konieczne pewne zabiegi

Kontrola szkodników jest równie ważna. W okresie kwitnienia zawieszono pułapki feromonowe, które monitorują obecność pryszczarka borówkowca. Lustracja przeprowadzona 23 maja 2024 roku, wskazuje na rozpoczęcie intensywnych lotów tego szkodnika. To oznacza rozpoczęcie składania w najmłodszych wierzchołkowych liściach borówki. Obecnie, przy zwiększonej liczbie szkodników, zaleca się zabiegi zwalczające pryszczarka. Preparat Movento skutecznie działa również na mszyce i przędziorki  podkreśla Barbara Witkowska z firmy Bayer. Warto też rozpocząć lustrację w celu wykrywania migracji misecznika, choć obecnie nie stanowi on problemu na plantacji.

Mieszanie Movento z fungicydami, takimi jak Luna Sensation czy Zato, jest bezpieczne, jednak zaleca się ostrożność przy mieszaniu z nawozami, aby nie zaburzyć skuteczności środka.

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!

Poprzedni artykułTruskawki po opadach deszczu (monitoring plantacji 24 maja 2024)
Następny artykułOchrona truskawek w trakcie owocowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj