Ceny truskawek na hurtowych rynkach rolnych – połowinki


Ceny truskawek w obecnym sezonie są dość dobre. Dotyczy to zarówno surowca dla przemysłu jak i rynków hurtowych. Towaru nie ma dużo, ale sezon w ogólnej ocenie plantatorów może być co najmniej niezły. Ceny truskawek na hurtowych rynkach rolnych nie wygląda źle, ale to dopiero połowa drogi. Specyfika obecnego sezonu sprawia, że zbiory potrwają pewnie jeszcze przez ok. 3 tygodnie.

Zastój w zagłębiu

Na targowisku w Goławinie panuje marazm. Trwa „przeciąganie liny” między producentami a kupcami. Stanowisko plantatorów, którzy za swe owoce chcieliby otrzymać przynajmniej 9-11 zł/łubiankę, usztywnia duża liczba skupów pootwieranych na w okolicach Czerwińska. Tam za owoce z szypułkami płaci się obecnie 3,10 – 3,20 zł netto/kg. Po doliczeniu VAT-u i zwyżki masy (jedna łubianka  prawie zawsze mieści więcej niż 2 kg) można przyjąć, że szybko, na miejscu lub blisko plantacji i bez opłat targowych realna cena jednej łubianki to ok. 7 zł. Nie dziwi zatem, że ci producenci którzy decydują się na sprzedaż na giełdzie w Goławinie oczekują nieco wyższej zapłaty.

Jacek Witkowski, TAP

Skupy truskawek zaczęły się od ok. 2,50 zł. netto/kg a w szczytowym momencie cena poszybowała nawet do poziomu 4,10 zł. netto/kg. Obecnie za 1 kg wszystkie skupy płaca solidarnie nieco ponad 3 zł/kg. Na giełdzie z kolei załamanie przyszło w czasie Bożego Ciała. Wcześniej handel przebiegał raczej sprawnie. Obecnie ceny za owoce zaczynają się od poziomu 4,5 zł/kg. To sprawia, że nie ma zbyt wielu chętnych do przeprowadzania transakcji, a gdy już do nich dochodzi, to wolumeny, którymi się operuje nie są imponujące – wyjaśnia Jacek Witkowski, plantator truskawek i doradca agrotechniczny Timac Agro. Obecnie kupować można owoce odmian ‘Roxana’, ‘Marmolada’ i ‘Florence’. Pojawiają się też pierwsze owoce odmiany ‘Malwina’. Zbiory z kwater z ostatnią z wymienionych odmian potrwają pod Czerwińskiem do ok. 10 lipca.

Na rynkach rolnych podobnie

Na WRSRH w Broniszach ceny były ustabilizowane do 19 czerwca na dość dobrym poziomie, wynoszącym 9-14 zł/łubiankę. W dniach 20-21 ceny zaczęły się osuwać i obecnie w zależności od jakości i chwilowej dostępności truskawek kupcy płacą  7 – 11 zł za łubiankę. Są to zatem kwoty bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w Czerwińsku. Na Zjazdowej w Łodzi ceny zaczynają się od 8 zł/łubiankę, a transakcji nie przeprowadza się powyżej ceny 11 zł/łubiankę. Wrocławski Targpiast oferuje stawki nieco bardziej atrakcyjne. W dniu dzisiejszym (23.06.) za 2 kg łubiankę płacono 8-14 zł. Średnie ceny za owoce w dobijanych targach wzrosły średnio o 5% w porównaniu do poprzedniego notowania. Czy można mówić o początkach wzrostowego trendu? Na to raczej za wcześnie. Wiele będzie zależeć od tego jakie ilości skupią zakłady przemysłowe i na jakim poziomie ustalą ceny skupu w drugiej części kampanii.

Poprzedni artykułZaproszenie na Dzień Polskiej Borówki
Następny artykułOcena plonowania malin powtarzających owocowanie (Malinowe Factory 2017 – półfinał, cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj