Wciąż trwają zbiory malin, choć część odmian jest już wyraźnie mniej produktywna. Dobra pogoda w wielu gospodarstwach przekłada się na niezłą jakość owoców, jakie trafiają na rynek, choć i z tym bywa różnie. Część  plantacji prowadzonych w otwartym gruncie nie jest utrzymana na odpowiednim poziomie, co negatywnie przekłada się na jakość pozyskiwanych z nich owoców. Tunelowe plantacje są na ogół w bardzo dobrej kondycji, aczkolwiek w dużej mierze plon z wczesnych kreacji owocujących na tegorocznych pędach został już zebrany, a żniwa przeniosły się na późniejsze odmiany.

Przepaść między deserem a przemysłem coraz większa

Struktura zagospodarowania malin w kraju na przestrzeni ostatnich lat właściwie się nie zmienia. Informował o tym dr Dariusz Paszko w swym wystąpieniu podczas tegorocznego finału Malinowego Factory, który 9 września odbył się w Karczmiskach. Mniej więcej 80% rubinowych jagód trafia do zakładów przetwórczych. Choć poprzednie dwa lata były korzystne dla producentów surowca, to aktualny rok jest zwyczajnie katastrofalny. Aktualne ceny skupu malin zaczynają się od ceny 3,50 zł/kg. O jakiejkolwiek opłacalności produkcji w takiej sytuacji mowy być nie może.

Inaczej przedstawiają się sprawy dla producentów owoców deserowych. Koszty ich wytworzenia są znacznie wyższe, ale i stawki po jakich się je zbywa nieporównywalne. Obecnie w sprzyjających warunkach za maliny na świeżym rynku uzyskać można 30 zł/kg, a więc niemal dziesięciokrotnie więcej niż za przemysł. Dlatego w dalszej części tekstu skupię się już wyłącznie na deserowym rynku malin.

Odmienne strategie, dobre nastroje

Na rynku panuje szaleństwo. Jeszcze nie tak dawno cena malin była bardzo dobra. Za karton z 4 kg owoców spakowanymi w 16 punetek można było otrzymać nawet 150 zł. Potem jednak wszystko się zmieniło i słyszałem od znajomego, że stawka spadła do poziomu 50 zł w krytycznym momencie. Teraz jest już lepiej, ale chwilowy napływ malin z Mołdawii storpedował rynek – informuje Dawid Lewandowski, który wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo LewyOwoc w Roguszynie. Zdaniem plantatora stawki powoli wracają do normy i uzyskanie ceny w granicach 25 zł/kg jest zupełnie realne. Obecnie za zbiór 4 kg opakowania zbiorczego wypłacamy 16 zł. Dodatkowym kosztem są punetki i sam karton. To już razem ok. 20 zł. Liczyliśmy te i inne koszty kiedyś dość dokładnie i choć wiele zależy od technologii produkcji, to można jednak w uproszczeniu przyjąć, że 20 zł/kg to koszty wyprodukowania łącznie z przygotowaniem owoców do sprzedaży. Jeżeli karton zbywany jest po 80 zł za sztukę, to jedynie wychodzimy na swoje – wyjaśnia plantator. Owoce pozyskuje z plantacji w tunelach. Tu zaawansowanie zbiorów określił na ok. 90%. Posiada także kwatery w otwartym gruncie, z których przewiduje, że owoce dostępne będą co najmniej do końca września. Ogólnie jednak ich produktywność nie stoi na równie wysokim poziomie jak pod osłonami. Wedle wstępnych szacunków z krzewów w tunelach prowadzonych wyłącznie na jesienny zbiór w tym sezonie zebrane zostanie ok. 18 t/ha malin co przy uśrednionej stawce na zadowalającym plantatora poziomie sprawia, że sezon jest oceniany jako korzystny. Maliny z gospodarstwa LewyOwoc zbywane są kupcom na miejscu oraz na rynkach hurtowych.

Konrad Kozakiewicz prezentuje maliny zebrane w jego gospodarstwie

Zupełnie inaczej, bo przez spółkę Premium Berry maliny sprzedaje jeden z udziałowców firmy, Konrad Kozakiewicz. Jestem zadowolony z faktu, że powołaliśmy tę firmę do życia. Zaopatrywanie sieci handlowych i racjonalnie prowadzony eksport uwolniły mnie od kaprysów cenowych rynku. Mogę skupić się na produkcji i uzyskaniu wysokiej jakości owoców, i właśnie jakość jest słowem kluczem – mówi plantator. Wyjaśnia też, że aktualne technologie produkcji i specyfika poszczególnych odmian pozwalają na zaplanowanie zbiorów w czasie. Dla przykładu, opóźnione sadzenie malin z sadzonek typu plug pozwala na wydłużenie podaży towaru z gospodarstwa, a więc zagospodarowanie tego okresu, kiedy rynek jest skłonny wycenić go lepiej. Producent przyznał jednak, że obiektywnie malin aktualnie ubywa w obrocie. Najpopularniejsza na północy Mazowsza w uprawie tunelowej ‘Enrosadira’ kończy już owocowanie, a zbiory prowadzi się na znacznie mniejszych areałach późniejszych odmian. Wedle jego oceny, kwatery gruntowe w regionie są w zróżnicowanej kondycji i taka jest też jakość pozyskiwanego z nich plonu.

Ceny malin – notowania z rynków hurtowych

Jak zatem przedstawiają się stawki za owoce deserowe obecnie? Poniżej tabela z cenami na wybranych rolnych rynkach hurtowych w dniach 11-12 września:

Targowisko:Cena za 1 kg (zł):
Giełda Kaliska24-30
Targpiast Rolno-spożywczy rynek hurtowy24-28
Kompleks Handlowy Rybitwy18-20
Giełda Elizówka18-20
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy „Bronisze” S.A15-22
ZJAZDOWA S.A. Łódzki Rynek Hurtowy12-20


Poprzedni artykułBorówkowe wyzwania – odmiany, technologia, przyszłość   
Następny artykułOszustwa na rynku malin deserowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj