W wielu częściach Polski, tam gdzie od lat uprawia się truskawki, problemem jest kondycja gleby. Przyczyną takiego stanu jest brak możliwości przeprowadzenia właściwego płodozmianu. W ofercie UPL znajduje się rozwiązanie do dezynfekcji gleby. Taki zabieg teoretycznie powinien położyć kres wielu zagrożeniom. Czy jest on skuteczne i jak w odkażonej kwaterze radzą sobie truskawki? Na ten temat w materiale filmowym wypowiedział się Arkadiusz Sławiński, przedstawiciel UPL, w trakcie lustracji jednej z kwater w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje 2021. Przy okazji zwrócił uwagę na działania mające na celu poprawę jakości plonu oraz ochronę owoców i krzewów przed szkodnikami i chorobami.
Basamid 97 GR – sprzymierzeniec plantatorów gospodarujących na zmęczonych glebach
Znajdujemy się w kwaterze, w której odkażanie gleby zostało przeprowadzone 2 lata temu. Do tego celu wykorzystaliśmy Basamid 97 GR. Wcześniej także rosły tu truskawki. Nadarzyła się zatem dobra okazja, żeby przetestować nasz produkt i następnie poczynić obserwacje dotyczące wpływu jego zastosowania na plonowanie i jakość owoców – powiedział w Karczmiskach, w gospodarstwie dr P. Krawca A. Sławiński. Specjalista poinformował, że dzięki zabiegowi odkażania gleby udało się zlikwidować ok. 2/3 populacji nicieni patogenicznych. Także znacznie niższe było porażenie truskawek przez choroby gnilne. Zwłaszcza w przypadku antraknozy redukcja była istotna i wyniosła ok. 50%. Co najistotniejsze dla plantatorów, większy o prawie 30% niż w kwaterze kontrolnej był plon. Te wnioski i obserwacje dotyczą pierwszego roku po dezynfekcji. Obecny sezon jest drugim rokiem uprawy truskawek odmian ‘Allegro’ i ‘Malling Allure’ na odkażonym stanowisku. A. Sławiński zadeklarował, że także podzieli się wnioskami po jego zakończeniu. Obserwacje zachowania roślin w prezentowanej kwaterze wciąż trwają.
Calibra – rozwiązanie zapewniające dorodny plon
Na wizytowanej przez A. Sławińskiego plantacji odbył się już pierwszy zbiór. Kolejne zapowiadają się imponująco, jako że na krzewach jest dużo dojrzewających owoców. To idealny moment na aplikację algowego biostymulatora Calibra. Sprawia on, że wielkość owoców jest większa. Rekomendował bym 2-3 zabiegi w odstępach 10 dniowych. Idealnie byłoby, gdyby w okresie kwitnienia stosowany był także BM Start. Taka strategia łącząca oba te produkty daje najlepsze efekty – mówił A. Sławiński.
Pogoda sprzyja szkodnikom i chorobom
Wreszcie zrobiło się cieplej. Są dni, kiedy temperatura przekracza 25°C, a nawet osiąga wskazania wokół progu 30°C. Warto więc mieć na uwadze przędziorki. Dobre rezultaty daje aplikacja Floramite 240 SC. Skuteczności zabiegu sprzyja wykorzystanie dużych ilości wody w cieczy roboczej, górnych zakresów zapisów rejestracyjnych z etykiety środka. A. Sławiński przypomniał także o konieczności trzymania ręki na pulsie rozwoju chorób grzybowych. Ciepła pogoda i przechodzące nad plantacjami deszcze mogą sprzyjać ich rozwojowi. W okresie poprzedzającym zbiory i między zbiorami stosować można fungicydy o krótszych okresach karencji. Warto jednak pamiętać, że UPL w swej ofercie posiada biologiczny preparat Vaxiplant SL. To rozwiązanie bezkarencyjne a przy tym efektywne. Może być stosowany naprzemiennie lub jako dodatek do tradycyjnej strategii ochrony fungicydowej.
Więcej na filmie: