Całosezonowa ochrona malin

malina
Tegoroczna zdrowotność malin pod koniec zbiorów w projekcie Malinowe Factory 2020Zdrowotność malin na plantacji dr Pawła Krawca, gdzie realizowany był projekt Malinowe Factory, oceniamy w momencie kiedy blisko 70% owoców zostało już zerwane. Tegoroczne zmiany w zaproponowanym programie ochrony chociażby przed rdzą maliny przyniosły dobre efekty – informuje o nich Barbara Witkowska z firmy Bayer.

Ochrona fungicydowa

Pierwsza z wprowadzonych zmian dotyczy zmiany kolejności dotychczas stosowanych fungicydów przeciwko rdzy maliny. W 2020 roku jako pierwszy wykonano zabieg preparatem Luna Experience 400 SC, a następnie preparatem Zato 50 WG. Luna Experience 400 SC zastosowana jako pierwsza zadziała interwencyjnie i zapobiegawczo. Zastosowany następnie Zato 50 WG, doskonale wydłużył ochronę zapobiegawczą.

Utrzymanie dobrej zdrowotności malin od samego początku okazało się ważne nie tylko w uprawach polowych, ale również tych pod osłonami – oceniała B. Witkowska.

W ograniczeniu porażenia malin przez szarą pleśnią warto było zastosować przed oraz w trakcie kwitnieniem produkt Luna Sensation 500 SC. Po kwitnieniu, a przed rozpoczęciem zbiorów, zastosowano fungicyd Teldor 500 SC. W czasie zbiorów, do programu włączono produkt biologiczny jakim jest Serenade ASO (brak pozostałości). Okres kwitnienia to podstawowy  termin ochrony przeciwko szarej pleśni i jest to baza do  prowadzenia dalszej ochrony owoców, zwłaszcza w tak trudnym sezonie.

Do zwalczania szkodników

W tegorocznej ochronie malin przed szkodnikami w projekcie Malinowe Factory znalazły się m.in. Decis Mega 50 EW oraz Calypso 480 SC. W przypadku Calypso był to niestety ostatni rok kiedy można było stosować go w uprawie malin. Preparat Decis Mega 50 WG, wpisuje się on również w program zwalczania muszki plamoskrzydłej (Drosphila suzukii). Szkodnik ten w tym roku na wielu plantacjach malin owocujących na pędach tegorocznych przysparzał wiele problemów.

Utrzymać dobrą zdrowotność pędów

Jak informowała B. Witkowska, w uprawie malin na podwójny zbiór, szczególnie ważne jest utrzymanie bardzo dobrej zdrowotności malin przez cały sezon wegetacyjny. Dlatego skuteczną ochronę warto realizować korzystając ze sprawdzonych rozwiązań. A są nimi bez wątpienia: Luna Experience 400 SC i Zato 50 WG, które dbają o zdrowotność pędów i liści, W następnej kolejności stoi Luna Sensation 500 SC,  to ochrona kwiatów i owoców (również pędów i liści) przed wieloma patogenami powodującymi m.in. szarą pleśń, zamieranie pędów, czy rdzę maliny. Do ochrony warto włączyć również takie produkty jak Teldor 500 SC (ochrona przed szara pleśnią i kontynuowanie ochrony przed zamieraniem pędów) oraz Serenade ASO. Zastosowano niedługo przed zbiorem opryskiwanych owoców przedłużą wartość handlową i działa biostymulująco na roślinę.

Więcej o zmienionych rekomendacjach dotyczących ochrony malin w materiale filmowym:Poprzedni artykułOwoce i warzywa w każdym posiłku przez całą zimę
Następny artykułEksperci alarmują: Polska wysycha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj