Budowanie jakościowego plonu w malinach powtarzających

W tunelach, gdzie rosną maliny uprawiane na podwójny zbiór, w zależności od lokalizacji zbiory zaczną się już w najbliższych dniach. Zarówno w uprawach tunelowych jak i polowych okres kwitnienia oraz zawiązywania i dorastania owoców jest czasem ważnych zabiegów wpływających na wielkość i jakość plonu.

Wzrost i rozwój malin uprawianych w tunelach na podwójny zbiór z wykorzystaniem do fertygacji krystalicznych nawozów KSC z biostymulacją PHYT-ACTYL od firmy Timac Agro obserwujemy w ramach projektu Malinowe Factory 2021 w gospodarstwie dr Pawła Krawca. Regularnie stosowane są tutaj również nawozy dolistne z gamy Fertileader.

Okres kwitnienia i zawiązywania owoców to dobry czas na zastosowanie produktu Maxifruit. Zabieg tym sprawdzonym na rynku produktem, dla wielu producentów malin stał się niezbędny w celu dobrego odżywienia, poprawienia jakości powstających i dorastających owoców. Maxifruit wpływa na wielkość i jakość plonu. Rekomendujemy go stosować w uprawie malin 2 lub 3 razy, zaczynając od rozpoczęcia kwitnienia – informował Bartłomiej Drzazga z firmy Timac Agro Polska lustrując 14 lipca tunelową uprawę odmiany‘Polonez’.

Na plantacjach malin jesiennych, gdzie obserwowany jest silny wzrost wegetatywny pędów tegorocznych oraz jednocześnie rozwój generatywny (trwające zbiory z pędów dwuletnich, kwitnienie i zawiązywanie na pędach tegorocznych), na liściach mogą występować niedobory magnezu. Aby temu przeciwdziałać warto stosować Fertileader Magnum (4-5 l/ha).

Ważnym produktem rekomendowanym do zastosowania w okresie poprzedzającym zbiory oraz w trudnych warunkach uprawowych jest Fertileader Vital. Bazą tego produktu, jak również pozostałych nawozów z gamy Fertileader, jest kompleks Seactiv. Zapewnia bardzo dobre pobieranie dostarczanych wraz z tym nawozem składników odżywczych, pozytywnie wpływając na kondycje roślin. Kompleks ten ma również silne działanie antystresowe dla roślin. Uaktywnia również transport składników odżywczych w wiązkach przewodzących. Ta cecha jest szczególnie cenna w okresie bardzo wysokich temperatur – informował ekspert Timac Agro.

Od momentu zawiązywania owoców, bardzo ważne jest dobre zaopatrzenie roślin w wapń, co uzyskuje się stosując Fertileader Elite. To nie tylko trwałość pozbiorcza owoców, ale również przedłużenie żywotności i zwiększenie wydajności biologicznej rośliny, lepsza tolerancja suszy i wysokich temperatur. Wydłuża nam to okres wegetacji roślin, co jest bardzo istotne w kontekście malin powtarzających, gdzie chcemy maksymalnie wydłużyć zbiory i utrzymać jakość.

Przedstawione w komunikacie zalecenia odnoszą się do uprawy tunelowej, natomiast plantatorzy posiadający polowe uprawy malin powtarzających, również powinni zaplanować opisane zabiegi odżywcze. Proces budowania jakościowego plonu jest taki sam. Więcej o tym jak prawidłowo stosować nawozy z oferty firmy Timac Agro znajdziecie w materiale filmowym:
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here