Niech Europa będzie gotowa na nasze borówki, polskie borówki – tak rozpoczęcie borówkowego sezonu zakomunikował Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Polskie – bo niezwykle smaczne, polskie – bo zdrowe i produkowane w zgodzie z prawami natury. Polskie – bo to nasz kraj jest największym producentem borówki w Europie. Polskie – bo dzięki współpracy potrafimy przekazywać Europie i światu informacje o naszym potencjale i walorach niebieskiego złota. 

Spotkanie otworzył Ireneusz Komorowski
Spotkanie otworzył Ireneusz Komorowski

3 miesiące przygotowań zaowocowały 30 czerwca spotkaniem inaugurującym rozpoczęciem borówkowego sezonu. W tym dniu na plantacji Mateusza i Karoliny Jabłońskich w Błoniu pierwsze borówki trafiły do konsumentów. 100 lat temu borówkę udomowili Amerykanie, ale to my Polacy osiągnęliśmy sukces w uprawie tego gatunku. To Polska jest największym w Europie producentem borówki. Ale nie tylko wielkość produkcji jest ważna, ale także jakość. To nasze borówki zbierane są ręcznie i produkowane w zgodzie z naturą – mówił prowadzący spotkanie Ireneusz Komorowski. Podkreślał, że ogromną rolę w tym sukcesie odegrała współpraca, która od początku nie była obca plantatorom borówki. To ogromny wkład w rozwój uprawy borówki w Polsce takich osób jak dr Kazimierz Pliszka i prof. Aleksander Rejman, którzy przywieźli borówki do Polski i nauczyli polskich ogrodników jak ją uprawiać. To zasługa doc. dr hab. Kazimierza Smolarza, który była wielkim ambasadorem polskiej borówki na świecie. To wreszcie efekt pracy polskich ogrodników, którzy tak znakomicie opanowali tajniki uprawy borówki i w przeciągu kilkudziesięciu lat stali się jej największymi producentami w Europie. Borówką w Polsce zajmuje się tak naprawdę dopiero drugie pokolenie ogrodników. To właśnie młodzi ludzie, którzy potrafią zdobywać europejskie rynki i mówić o polskiej borówce w Europie, są jednym z filarów sukcesu jaki osiągnęliśmy – podkreślał Ireneusz Komorowski.

Było, jest i będzie wsparcie dla producentów borówki, tak jak dla wszystkich ogrodników w Polsce. Najpierw SAPARD, teraz środki na modernizację mają pomagać w rozwijaniu gospodarstw – tak mówił obecny na spotkaniu Jarosław Sierszchulski, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dziś warto być innowacyjnym, a taka ciągle jest uprawa borówki w Polsce. Sukces polskich gospodarstw, które się tym zajmują najlepiej pokazuje, że jest to godny uwagi gatunek w uprawie.

głos zabrał Jarosław Sierszchulski, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Głos zabrał Jarosław Sierszchulski, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

1 lipca Dniem Polskiej Borówki

Borówkarze mają swoje branżowe święto, mają oficjalną datę rozpoczęcia borówkowego sezonu. To ich zasługa, zasługa współpracy, zaangażowania grona osób i firm, które przez ostatnie miesiące pracowały nad promowaniem Dnia Polskiej Borówki. To znakomity przykład tego, że to dzięki współpracy można osiągnąć bardzo dużo. Warto się od nich uczyć i promować polskie owoce – zdrowe, smaczne i unikalne – w całej Europie i na świecie.

Producenci zapraszają po polskie borówki na swoje plantacje
Producenci zapraszają po polskie borówki na swoje plantacje

Więcej informacji i materiały do pobrania TUTAJ







Poprzedni artykułTunele solowe dla truskawek
Następny artykułTruskawki zadbane do końca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj