Borówka kwitnie – startujemy z dokarmianiem dolistnym i fertygacją

Wyjątkowo wczesne rozpoczęcie wegetacji na plantacji borówek wiąże się z koniecznością podjęcia ważnych decyzji nawożenia. Zapowiadane chłody, oraz przymrozki powodują, że ważne jest umiejętne podejście do nawożenia krzewów tego gatunku o czym informuje dr inż. Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland. 

Poszczególne odmiany w zależności od lokalizacji za chwilę będą kwitły lub w przypadku najwcześniejszych odmian jak np. ‘Duke’ już kwitną. 

W ramach projektu Borówkowe Factory realizowane są praktyczne doświadczenia, które pokazują jak optymalizować program nawożenia borówek. Jak informował M. Wojcieszek, pierwszym produktem stosowanym w tym gospodarstwie w uprawie borówek jest nawóz Yara Mila COMPLEX stosowany posypowo, mimo tego, że uprawy realizowane w dużej części na biało-czarnej agrotkaninie z firmy Agrimpex. Produkt ten posypowo stosuje się w dawce 150 kg/ha. Warto uzupełnić nawożenie posypowe siarczanem amonu, w celu uzupełnienia zapasu azotu w glebie. Kolejne nawozy podawane są w tym gospodarstwie już po uruchomieniu fertygacji. Program odżywiania fertygacyjnego bazuje na nawozie dedykowanym borówce – YaraTera SUPERBA BLUE (standardowa dawka to 30 kg/ha w początkowych etapach wegetacji). Ten wprowadzony do praktyki trzy lata temu nawóz pozwala zabezpieczyć rośliny w niezbędne składniki na starcie sezonu. W kolejnych fazach program fertygacyjny będzie uzupełniony o produkty z grupy KRISTALON. W ocenie M. Wojcieszka, przystępując do rozpoczęcia fertygacji warto dokonać pomiaru temperatury gleby, aby mieć pewność, że podawane składniki mogę być pobrane przez wydajnie pracujący system korzeniowy.

Jak informował specjalista z firmy Yara Poland okres początku kwitnienia to idealny moment na zastosowanie nawozu YaraVita LEOTRAC w dawce 5 l/ha. Ten nowy produkt zawierający kwasy humusowe testowany jest w ramach Borówkowego Factory już od dwóch sezonów. Na przestrzeni tych dwóch sezonów pokaz swój pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie borówek. Zastosowanie tego rozwiązania pozytywnie wpływa na ryzosferę, ale również na lepsze wykorzystanie podawanych z pożywką składników odżywczych – informował M. Wojcieszek. 

Aktualnie panujące warunki pogodowe sprzyjają również podawaniu składników odżywczych dolistnie. W tym roku szczególnie dobrze sprawdzi się aplikacja nawozu KristaLeaf FRUIT CONTROLLER, który dostarczy fosfor, cynk, bor i inne mikroelementy. W tym sezonie, kiedy notowane są niskie temperatur w czasie kwitnienia warto rozważyć dwie aplikacje tego produktu.

Pod koniec kwitnienia warto sięgnąć po nawóz YaraVita FRUTREL, który dostarcza fosfor i wapń, sprzyjając zawiązaniu owoców. Produkt ten zawiera również cynk, bor oraz wyciąg z alg, poprawiające kondycję kwiatów i zawiązków w niesprzyjających warunkach.

Więcej praktycznych informacji z zakresu nawożenia borówek oraz wzmoceninia roślin oraz kwiatów w okresie panującej obecnie niskiej temperatury dowiecie się z materiału filmowego:

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!Poprzedni artykułDwa produkty wpływające na lepsze owocowanie malin
Następny artykułNajlepsza ochrona truskawek przed przymrozkami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj