Biostymulacja i regeneracja malin


Niekorzystne warunki pogodowe w tym sezonie, czyli wielokrotnie występujące przymrozki, długo utrzymujące się niskie temperatury czy silne wiatry spowodowały wiele problemów na plantacjach. Skutkiem takich warunków jest zredukowana masa zielona oraz ograniczony wzrost roślin i owoców. Tego typu problemy występują coraz częściej przy zmieniającym się, niestabilnym klimacie. Firma Szałas agro, w obrębie projektu Malinowe Factory postanowiła zaprezentować rozwiązanie wpływające na regenerację, poprawę wzrostu i odporności krzewów.

Proponowany preparat to Bioup, czyli biostymulator oparty na specjalnie wyselekcjonowanych enzymach oraz wyciągach roślinnych będących źródłem giberelin, auksyn i cytokinin. Wykazuje on bardzo silny wpływ na podziały komórkowe w owocach poprzez wzmożenie syntezy ATP (dzięki niemu roślina ma energię do wzrostu i podziałów komórkowych). Co ważne, ATP nie jest magazynowane tylko powstaje na bieżąco, zatem im wyższa jest chwilowa produkcja, tym więcej momentalnie roślina ma energii.

Jako nawóz odżywiający do zastosowania razem z preparatem Bioup wybrano Grow More 19.19.19 Super Crop, zawierający makro- i mikroskładniki jakości spożywczej, a także algi, aminokwasy, witaminy, enzymy i kompleks glicyna betaina. Wszystkie te składniki zapewniają bardzo szybkie i efektywne działanie produktu.

W sezonie 2019 prowadzone już były doświadczenia w uprawie malin odmiany ‘Polonez’ pod osłonami, właśnie w gospodarstwie dr Pawła Krawca. Standardowa praktyka zakłada wykonanie dwóch zabiegów: pierwszy przed kwitnieniem lub po opadnięciu płatków kwiatowych z pierwszych kwiatów, kolejny po 10-20 dniach. Taką metodykę zastosowano też w doświadczeniu. Zastosowano produkt Bioup w dawce 0,5 l/ha i nawóz Grow More 19.19.19 Super Crop w dawce 2,268 kg w każdym z powtórzeń. Zaobserwowano pozytywny wpływ programu Bioup na plon rośliny (lepsze zawiązanie owoców na pędach, wzrost masy owoców), jak i na zawartość cukru oraz jędrność i trwałość owoców.

Oceniany parametrKontrolaBioup + Grow More Super Crop
plon z rośliny (kg/roślinę)2,272,84
plon (t/ha)17,0521,33 (+ 25,0%)
masa 100 g owoców (g)373,0407,0 (+ 9,0%)
liczba owoców na pędzie (szt.)205233 (+ 14,0%)

Tegoroczne doświadczenie zakłada zastosowanie nieco zmodyfikowanego programu Bioup na plantacji, która ucierpiała w wyniku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych. Zaplanowano jeden zabieg Bioup w dawce 1 l/ha razem z nawozem Grow More Super Crop 19.19.19 w dawce 2,268 kg/ha. Efekty zastosowania programu zostaną omówione w ramach projektu Malinowe Factory już 5 września.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here