Jak podają przedstawiciele firmy Koppert w regionie Huelvy mała mucha pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego o nazwie Sphaerophoria rueppellii, sprawdza się w biologicznej kontroli mszyc w uprawie truskawek, ale również borówek, malin czy jeżyn. Mucha ta ma nieco ponad 1 centymetr długości i jest już powszechnie występującym owadem na jagodowych plantacjach w regionie Huelvy.
Na hiszpańskich plantacjach
Produkt o nazwie Sphaerophoria rueppellii, który Koppert sprzedaje pod nazwą Predanostrum, jest w stanie ograniczyć populację mszyc. Ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń dotyczących aplikacji tego drapieżcy. Dotyczy to m.in. dostosowania dawek oraz terminów aplikacji do poziomu populacji szkodnika oraz warunków w jakich występuje.
Osoby, które dotychczas stosowały Predanostrum doceniają je za wysoką efektywność bzygów jakie się w niej znajdują w zwalczaniu mszycy truskawkowej. Aplikowane do tuneli lub szklarni bzygowate w produkcie Predanostrum odżywiają się pyłkiem z kwiatów lobulari (smagliczka) lub truskawek, patrolując uprawę aż do pojawienia się pierwszych mszyc. Odwiedzając kwiaty truskawki przyczyniając się również do ich zapylania. Stwierdzono, że bzygowate wykazują zadowalającą aktywność również w niskich temperaturach.
Dorosła samica składa do 800 jaj w jajach mszyc. W ciągu kilku godzin od ich złożenia, rodzą się larwy, które natychmiast zaczynają zjadanie mszyc. Jedna larwa tego drapieżnego bzyga może zjeść do 1000 mszyc – informuje działający w regionie Huelvy Gonzalo García z firmy Koppert. Przeciętnie uważa się, że jedna larwa w temperaturze około 25oC w ciągu 9 dni zjada około 200 mszyc.
PredaNostrum można wprowadzać na plantacje również po stwierdzeniu pierwszych kolonii mszycy truskawkowej.
Czy będą testy w Polsce?
Jak informuje Tomasz Domański z polskiego oddziału firmy Koppert, produkt ten może być oczywiście sprowadzony na prośbę polskich plantatorów. Do tego sezonu ni był jednak jeszcze testowany w Polsce. Dotychczas jak słyszymy z powodzeniem stosowany jest już w Hiszpanii i we Włoszech. Produkt wydaje się obiecujący. Jego stosowanie wymaga jeszcze dokładnego przetestowania, co w tym sezonie będzie realizowane w Polsce w uprawach truskawki i papryki. Na ile będzie sobie radził ze zwalczaniem mszyc solo, a na ile w połączeniu z innymi pasożytami będzie można więcej powiedzieć zapewne już po tym sezonie. W najbliższych dwóch latach szykuje się jednak rewolucja w zwalczaniu mszycy, a to za sprawą nowego, testowanego obecnie rozwiązania – informuje T. Domański.
Gatunek bzyga dostępnego w produkcie Predanostrum w Polsce występuje dość rzadko. Jego niewątpliwą zaletą jest to że działa już w niższych temperaturach, jak podają Hiszpanie już w temperaturze od 5oC. Ja np. w papryce chronionej biologicznie widzę bardzo dużo bzygów, ale niestety nie wiem jakie to gatunki. Tak silne występowanie naturalnie bzygów daje nadzieje, że zwiększenie ich populacji będzie jeszcze bardziej poprawiało ochronę – podsumowuj przedstawiciel firmy Koppert w Polsce. Sprawdzenia może wymagać również aktywność larw, które według polskich informacji pożerają do 200 mszyc, zanim się przepoczwarzą. Są również doniesienia mówiące, że ten bzyg jest aktywny w temperaturze (12°C–40°C), jednak największą aktywność wykazuje w temperaturze między 25-35°C.
Źródło: Koppert