Aronia wreszcie opłacalna


Praktycznie dobiega końca tegoroczna kampania zbiorów i skupu aronii czarnoowocowej. Była ona wyjątkowo pomyślna i raczej satysfakcjonująca pod względem cen zarówno dla producentów jak i przetwórców. Czy taki stan rzeczy się utrzymać przez kolejne lata?

 

aronia polska, aronia, jagodnik.pl, ceny aroni, uprawa aroniDobry rok

Według Piotra Eggerta zajmującego się produkcją sadzonek aronii jak również owoców tego gatunku w tym roku ceny skupu aronii, które oscylowały w granicach 2 zł/kg były zadowalające dla plantatorów. Przy takiej cenie możemy mówić o opłacalności produkcji aronii a przy tegorocznej koniunkturze, gdy za kg koncentratu z aronii można uzyskać koło 5 euro, jest to również opłacalne dla przetwórców – uważa P. Eggert. Czy taki poziom skupu aronii w tym sezonie wynika z koniunktury rynkowej czy jest to też po części zasługa powołanego w tym roku Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA (KZPA), trudno jest ocenić. Na pewno jednak celem tej organizacji będzie dążenie do utrzymania takiego poziomu cen w kolejnych latach. Kalkulacja przeprowadzona przez niezależnych ekspertów pokazuje, że koszt produkcji aronii wynosi około 1,5 zł/kg dlatego tegoroczna cena nie jest niczym nadzwyczajnym. Według Andrzeja Karolaka wiceprezesa zarządu KZPA, zadaniem tej organizacji będzie utrzymanie cen na tegorocznym poziomie w kolejnych latach. Szansą na godziwe życie rolników jest jednoczenie się, przez chociażby takie inicjatywy jak nasze Zrzeszenie Aronia Polska. W jedności siła, reprezentując rzeszę producentów mamy możliwość oddziaływania na rynek, czego na pewno nie osiągnie indywidulany producent – opowiedział A. Karolak. Zachęcał on producentów do wstępowania w szeregi organizacji jednoczącej producentów aronii już teraz, a nie dopiero wówczas gdy przyjdzie trudny sezon i niskie ceny. Mądry rolnik to zorganizowany rolnik, i warto być mądrym przed szkodą a nie dopiero po – podkreślał wiceprezes KZPA. Organizacja ta skupia już plantatorów uprawiających aronię na powierzchni 1300 ha, i ciągle chce się rozwijać.

 

Jaka będzie przyszłość?

Po tegorocznym sezonie jest też pewna obawa o przyszłość uprawy aronii w Polsce. Wysokie tegoroczne ceny, na pewno będą stymulować zakładanie kolejnych plantacji, co już widać – jak powiedział P. Eggert – po zainteresowaniu sadzonkami aronii. Przestrzegał on zarazem, by nie wykorzystywać do tego celu słabej jakości roślin, pochodzących z rozmnażania generatywnego. Plantacje zakładane z siewek, raz że są niewyrównane to przede wszystkim późno wchodzą w owocowanie, a zbiór kombajnowy możliwy jest dopiero po 5-6 latach uprawy. Towarowe plantacje powinny być zakładane z sadzonek rozmnażanych wegetatywnie, wyrównanych i szybko wchodzących w owocowanie. Nieuzasadnione jest też zakładanie małych kilkuhektarowych plantacji. Towarowe plantacje powinny mieć co najmniej 10 ha, tak by opłacalne było inwestowanie w maszyny potrzebne do ich pielęgnacji i zbioru. Aronia wbrew powszechnemu mniemaniu sama nie rośnie. Wymaga takiej samej pielęgnacji jak każda inna uprawa, rośliny muszą być regularne cięte, nawożone, a w latach takich jak ten również nawadniane (zwłaszcza te rosnące na słabych piaszczystych glebach) – przypomniał P. Eggert. Z takich dobrze prowadzonych plantacji można uzyskać plony aronii nawet do 15 t/ha, czego nie osiągnie się na małych plantacjach, o których przypominają sobie rolnicy dopiero w momencie zbiorów.

aronia polska, aronia, jagodnik.pl, ceny aroni, uprawa aroni

 

Popyt a podaż

Tak wysokie zainteresowanie aronią w tym sezonie, zdaniem przedstawiciela zakładu produkującego koncentrat, wynika z deficytu tego surowca w poprzednim roku. Produkcja aronii w Polsce szacowana jest na około 40-45 tys. ton rocznie, a powierzchnia jej uprawy wynosi około 5000 ha. Zapotrzebowanie zakładów produkujących koncentrat aroniowy wynosi 30-35 tys. ton, co pozwala wyprodukować 4-6 tys. koncentratu. Część owoców trafia do mrożenia, wykorzystuje się również do produkcji soków i suszenia, sporo ich zostaje niezebrane na krzewach. Taka wielkość produkcji pozwala na bezpieczne zagospodarowanie zbiorów i stabilizację cen. Przy wzroście produkcji i braku nowych kierunków zbytu owoców, za kilka lat może się okazać, że znowu ceny skupu aronii drastycznie się obniżą. Patrząc na kilka ostatnich lat, rzeczywiście cena skupu aronii w tym roku była wyjątkowo wysoka. Jedynie w minionym roku, na skutek mniejszej podaży owoców (zbiory w 2012 roku oceniane były na około 30 tys. ton) cena wzrosła do poziomu 1,5 zł/kg. We wcześniejszych kilku latach średnia skupu aronii była zdecydowanie poniżej 1 zł/kg, w 2007 – 0,5 zł/kg, 2008-0,65 zł/kg, 2009 – 0,4 zł/kg, 2010 – 0,7 zł/k, 2011 – 0,9 zł/kg. Gdy więc porówna się do tego poziom cen skupu w tym sezonie – wzrost jest rzeczywiście spektakularny. Trudno jednak oczekiwać by ceny się utrzymały, zwłaszcza gdy zaczną powstawać kolejne plantacje. Popyt i cena reguluje podaż – to niestety ma zazwyczaj negatywne skutki w naszej owocowej branży.





Poprzedni artykułXV Dni Ogrodnika w Gołuchowie
Następny artykułNowe odmiany malin i truskawek szansą na lepszą przyszłość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj