Zaczyna się kwitnienie malin w tunelach

Malinowe Factory, zapylenie, uprawa malin, Leszek Jakubiak



W gospodarstwie Leszka Jakubiaka w Roguszynie, gdzie w tym roku realizowany jest projekt „Malinowe Factory” uprawiane w tunelach maliny zaczęły już kwitnąć. Rozwija się coraz więcej kwiatów i jak przewiduje ogrodnik, będzie to chyba dobry sezon.

Póki co pogoda sprzyja wzrostowi roślin nie tylko w polu, ale również w tunelach. Maliny są mocno zaawansowane we wzroście ale też ciągłym zagrożeniem dla roślin mogą być przymrozki. Na szczęście producent jest przygotowany do tego – zakupił w tym roku urządzenie pulsfog, które umożliwia zamgławianie plantacji. Rozwiązanie to okazuje się szczególnie przydatne do tuneli, gdzie nie ma ryzyka, że mgła zostanie wywiana poza chroniony obszar. Urządzenie przygotowano do pracy, montując je na prostym wózku, którym łatwo można przejechać przez tunel. Wytworzona mgła utrzymuje się w tunelu 3-4 godziny.

Malinowe Factory, zapylenie, uprawa malin, Leszek Jakubiak
Na odmianie Laszka pojawia się już coraz więcej rozwiniętych kwiatów

W tym momencie, jak informuje Pan Leszek, najważniejsze jest wietrzenie tuneli. Coraz większa kubatura roślin może bowiem sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych, dlatego wietrzenie obiektów jest bardzo ważne. Nie można też dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury, co mogłoby mieć negatywny wpływ na zapylenie kwiatów i zawiązywanie owoców. Temu z kolei sprzyjają trzmiele. W tym roku ule wprowadzono na plantacje na około 2 tygodnie przed kwitnieniem, w pierwszych dniach dokarmiając je pyłkiem. Gdy zaczęło się kwitnienie trzmielom odcięto dostęp do pyłku. Na całą powierzchnię przeszło 2 ha uprawy malin w tunelach wprowadzono w sumie 20 małych uli, które dostarczyła firma Syngenta. Ogrodnik bardzo dobrze ocenia pracę w tych owadów, a obserwacja pierwszych kwiatów wskazuje na dobre ich zapylenie. Na jedną nawę w tunelu wprowadzono również drapieżnego roztocza Amblyseius andersonii (również z firmy Syngenta), który jest wrogiem naturalnym przędziorków. Rozprowadzono je w postaci zawieszek, rozwieszonych co 1 m w rzędzie. Będziemy obserwować jak się sprawdzą w walce z przędziorkami.

Malinowe Factory, zapylenie, uprawa malin, Leszek Jakubiak
W tunelach ustawiono małe ule dostarczone przez firmę Syngenta

Okres kwitnienia to pora na wykonanie zabiegów przeciwko szarej pleśni. W tym celu stosowany będzie przede wszystkim Switch 62,5 WG, a jeśli zajdzie potrzeby również inne fungicydy. Został już też wykonany pierwszy zabieg przeciwko kwieciakowi malinowcowi. Rośliny są również cały czas nawożone. Ułatwia to w tym roku mieszalnik nawozowy, dostarczony wraz z całym oprzyrządowaniem przez firmę Poldrip. Pożywki przygotowuje się w oparciu o nawozy wieloskładnikowe z firmy Yara.

[Best_Wordpress_Gallery id=206]







Poprzedni artykułZaczyna się kwitnienie
Następny artykułSortowanie i pakowanie borówek – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj