Dziś, 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły. Z tej okazji chcieliśmy zwrócić szczególna uwagę na konieczność ochrony tych małych, ale jakże pożytecznych owadów. Bez nich produkcja wielu gatunków owocowych nie bałaby możliwa. To właśnie pszczołowate odgrywają podstawową rolę w prawidłowym zapyleniu większości gatunków drzew owocowych. Powinni o tym pamiętać sadownicy podczas wykonywania zabiegów ochrony. Przypominamy, apelujemy i uczulamy.   

Wymóg prawa

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin – mówi wyraźnie:
Art. 35. 1. Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków.

Nie dostosowanie się do tego przepisu może skutkować karą grzywny (od 20 zł do 5 tys. zł), wobec tych którzy zastosowali środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, w szczególności nie uwzględniając:

  • możliwości zniesienia środków ochrony roślin na obszary lub obiekty niebędące celem zabiegu, lub
  • okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem, lub
  • minimalnych odległości stosowania środków ochrony roślin od określonych miejsc lub obiektów, lub
  • warunków atmosferycznych podczas stosowania środków ochrony roślin, lub
  • minimalnej powierzchni stosowania środków ochrony roślin, w przypadku stosowania tych środków przy użyciu sprzętu agrolotniczego, lub
  • minimalnej odległości od zbiorników lub cieków wodnych, lub
  • wymogów bezpieczeństwa przy stosowaniu lub przechowywaniu środków ochrony roślin, lub
  • uwarunkowań przy stosowaniu środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

Zabiegi ochrony w odpowiednim czasie

Jak przypomina Paweł Krawiec z Horti Team, w okresie gdy kwitną dane uprawy, należy bezwzględnie powstrzymać od wykonywania zabiegów ochrony w czasie aktywności pszczół. Wówczas zabiegi ochrony powinno się wykonywać wieczorem, gdy owady te nie są już aktywne w uprawach. Nawet zabiegi poranne lub wykonywane w ciągu dnia, środkami które rzekomo nie powinny oddziaływać na pszczoły, stwarzają dla nich zagrożenie. Warto wiedzieć, że pszczoły pobierają potrzebną w ulu wilgoć z powierzchni roślin i innych miejsc. Wilgoć na roślinie jest cieplejsza i chętnie pobierana w chłodne dni wiosenne. Opryski dokonywane w czasie lotów owadów pożytecznych są z tego względu szkodliwe dla zdrowie i życia. Również samo potraktowanie owadów chmurą cieczy z opryskiwacza, powoduje  zmianę zapachu przelatujących zbieraczek i to już może prowadzić do ich unicestwienia (pszczoły takie nie zostaną wpuszczone ponownie do ula i zginą). Dlatego ograniczenie oprysków w czasie lotów owadów pożytecznych jest tak ważne dla ich istnienia w środowisku przyrody.

Pszczoły lubią maliny
Chętnie zbierają pyłek z truskawek
Pszczoły niezbędne są do uzyskania dorodnych borówek

Producentom owoców nie trzeba przypominać jakie korzyści daje zapylenie krzyżowe, w przypadku większości gatunków wręcz niezbędne do prawidłowego zapylenia i wykształcenia dorodnych owoców. Tymczasem obserwując działania niektórych sadowników, wyda się, że nie wszyscy chyba zdają sobie sprawę z korzyści jakie daje obecność owadów zapylających, w tym pszczół w sadach i na plantacjach. Wykonywanie oprysków w czasie kwitnienia (i nie tylko) w okresie aktywności pszczół prowadzić może do ich wytrucia. Czy tego chcą sadownicy?







Poprzedni artykułNowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy
Następny artykułPołączone metody ochrony chemicznej i biologicznej truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj