Trwa obecnie kampania skupu porzeczek czarnych i czerwonych. Kolejny z tradycyjnie przemysłowych, zbieranych kombajnowo owoc – aronia – póki co nie zaprząta zbytnio uwagi większości ogrodników. Nie mniej jednak jagody właśnie teraz zwiększają rozmiar i masę, ale dość sprzyjająca w ostatnich dniach pogoda może się zmienić. Cóż zatem robić, by stworzyć roślinom odpowiednie warunki do wydania okazałego plonu? Zadałem to pytanie Pawłowi Eggertowi, szkółkarzowi i przetwórcy aronii.
Utrzymać plon
Aktualnie najważniejszym zadaniem jest walka o plon. Zawiązanie owoców w tym roku na większości plantacji w kraju było na wysokim poziomie. Niskie temperatury i późniejszy okres suchej i gorącej pogody w czerwcu sprawiły jednak, że znaczna część zawiązków opadła. Owoce, które pozostały na krzewach przyrastały dość intensywnie z uwagi na umiarkowaną pogodę i przynajmniej w niektórych częściach kraju regularne i dość obfite opady deszczu w ostatnim czasie. Do zbiorów pozostało jednak wciąż dużo czasu i wiele może się jeszcze zmienić. Na południu i zachodzie kontynentu notowane są niezwykłe upały. Także i dla Polski zapowiadane są znaczne wzrosty temperatur. Warto więc odpowiednio przygotować rośliny i owoce na nadchodzące, być może trudniejsze niż dotąd warunki uprawy. Na tym etapie najważniejszą rolę odgrywa potas. Jego podanie roślinom jest czynnikiem silnie wpływającym na wielkość plonu jaki będzie można z nich uzyskać. Jednak równie istotne może okazać się przygotowanie krzewów na nadejście warunków stresowych. Polskie słoneczne i gorące lato może wciąż jeszcze do nas przyjść i pewnie tak też się stanie. Dzięki nalistnej aplikacji kwasów humusowych i aminokwasów można polepszyć naturalną odporność aronii na stres abiotyczny – mówił P. Eggert. Zaznaczał jednak, by przede wszystkim kierować się rachunkiem ekonomicznym. Nie wiadomo jakie ceny osiągną owoce, więc sugerował by sięgnąć po takie preparaty, których użycie będzie efektywne kosztowo.
Więcej na filmie
Zachęcam do obejrzenia poniżej zamieszczonego filmu. Na nim P. Eggert wyjaśnia jaki cel przyświeca aplikacji preparatów zawierających poszczególne makroelementy czy związki chemiczne wspierające wzrost i plonowanie roślin. Wypowiedź ta zawiera dość szczegółowe informacje merytoryczne, które mogą okazać się przydatne dla plantatorów aronii chcących zawalczyć o wysokość plonu na kilka tygodni przed jego zbiorem: