Produkcję truskawek w oparciu o polskie odmiany realizuje w swoim gospodarstwie Witold Gorajczyk z miejscowości Sułoszowa koło Olkusza. Z uwagi na późno rozpoczynający się tutaj okres owocowania, ważnymi w uprawie są odmiany późno dojrzewające. Większość produkowanych tutaj truskawek sprzedawane jest w regionie Katowic. Cały czas dominuje tutaj sprzedaż owoców w łubiankach, jednak po zakończeniu głównego zbioru truskawek, na tym rynku coraz więcej pojawia się owoców w opakowaniach jednostkowych, co przy wyższych wówczas cenach za truskawki jest coraz lepiej postrzegane przez odbiorców.
Odmiany truskawek w uprawie
Tegoroczny sezon uprawy truskawek uważam za bardzo udany dla mojego gospodarstwa, zarówno plony jak i ceny były dobre – informuje W. Gorajczyk. Truskawki uprawia się tutaj w zależności od roku na powierzchni od 4 do 5 ha. W uprawie znajduje się, jak mówi właściciel, cała mozaika odmianowa. Na owoce uprawia się tutaj bowiem takie kreacje jak 'Elsanta’, 'Selvik’, 'Panon’, 'Malwina’, 'Yamaska’, 'Elianny’, 'Florence’ oraz 'Vibrant’. Średnio sprawdziła się w tym gospodarstwie odmiana 'Alfa Centauri’, która jest bardzo plenna, ale jeśli w momencie dojrzewania owoców występują silne opady deszczu owoce stają się zbyt miękkie. Na niewielkiej powierzchni uprawiany jest także od dwóch lat 'Alioth’, jednak na pełną ocenę tej odmiany trzeba poczekać. W tym roku 'Alioth’ plonowała dobrze, ale ten rok jak informuje W. Gorajczyk, był bardzo dobry dla większości uprawianych w tej lokalizacji odmian. ÂÂ Bardzo dobrze oceniana jest późno dojrzewająca odmiana 'Malwina’, która jest najpóźniej dojrzewającą w gospodarstwie odmianą, o bardzo smacznych owocach, które są chętnie kupowane. W momencie dojrzewania jej owoców kończą się już zbiory takich późnych odmian jak 'Florence’ oraz 'Selvik’ (fot. 1 i 2).
W momencie dojrzewania 'Malwiny’, można również liczyć na uzyskanie zadowalającej ceny, gdyż w tym okresie na rynku z reguły brakuje truskawek o tak smacznych owocach. Dodatkową zaletą tej odmiany jest jej duża odporność na choroby, nie ma tutaj również większego problemu z gniciem owoców – informuje W. Gorajczyk. W tym roku ostatnie owoce tej odmiany w hurcie można było sprzedać po około 15 zł za 2-kilogramową łubiankę. Interesującą odmianą o podobnym terminie dojrzewania jak 'Florence’ jest 'Yamaska’, której założono niewielką kwaterę doświadczalną, ale już po pierwszym roku prowadzonej oceny odmiana ta uzyskała pozytywne opinie jeśli chodzi o plenność oraz jakość owoców.
Dobrze zapowiada się również 'Vibrant’, którego owoce dojrzewają w podobnym czasie do odmiany 'Honeoye’. Kreacja ta wygląda na to, że jest również odporna na choroby. Odmiana ta w tym roku zakwitła drugi raz we wrześniu, tak obficie, że dzięki ciepłej jesieni udało się zebrać u tej kreacji jeszcze sporą ilość owoców.
Trochę agrotechniki
Większość plantacji na zimę zabezpiecza się okrywając rośliny słomą. Standardowym zabiegiem stało się również słomowanie plantacji po kwitnieniu. Do tego celu używa się maszynę firmy Tomahawk. Jak informuje W. Gorajczyk, korzystając z tej maszyny, bardzo ważne jest, aby słoma była sucha. Jeśli słoma jest zgniła lub wilgotna trudno jest ją dobrze i precyzyjnie dawkować. Optymalnie jeśli słoma do tej maszyny pochodziłaby spod wiaty. Jeśli nie ma takiej możliwości, a ta ustawiana jest na polu, dobrze na spodzie rozłożyć palety co zapewnia przewie powietrza od ziemi.
W gospodarstwie po zbiorze owoców, zazwyczaj przystępuje się do koszenia liści. Następnie w celu odbudowania masy liściowej wysiewa się saletrę wapniową, kolejnym zabiegiem jest nawożenie roślin we wrześniu nawozem Polimag S. Z reguły stosuje się połowę dawki jesienią – około 200 kg, i drugi raz również taką ilości na wiosnę. W przypadku ochrony truskawek przed chorobami w tym roku po raz pierwszy dwukrotnie zastosowano np. preparat Vaxiplant. Jego zaletą jest brak karencji, co okazuje się bardzo ważne uprawiając dużą liczbę odmian o różnym okresie dojrzewania. Na takich plantacjach czasami trudno na wszystkich roślinach zastosować preparat mający tylko jeden dzień karencji. W tym roku po raz pierwszy na plantacje polowe wprowadzone 4 ule TRIPOL, które ustawiono na powierzchni 4 ha.
W produkcji szkółkarskiej polskie odmiany
W gospodarstwie w Sułoszowej realizuje się również produkcję sadzonek truskawek. Właściciel posiada licencje na produkcję sadzonek odmian wyhodowanych w IO w Skierniewicach, takich jak 'Selvik’ czy 'Panon’. W tym roku nabyto licencją na nową odmianę z tej samej hodowli o nazwie 'Pegat’. Jak informuje W. Gorajczyk, każdy rok jest inny dla uprawianych odmian. Duże nadzieje cały czas wiązane są z dobrze plonującą odmianą 'Selvik’, jednak w jej przypadku, jeśli w okresie dojrzewania owoców są chłodne dni, pogarsza się smak truskawek. Odmianę ta plonuje podobnie obficie jak 'Elkatem’, ale w porównaniu do niego rośliny są bardziej odporne na choroby, a owoce znacznie trwalsze w obrocie towarowym.