Dobre plony borówki, ale …

borówka wysoka, ochrona, szara pleśń, antraknoza borówki, Polyversum WP


Na większości borówkowych plantacji w tym sezonie zapowiadają się dobre zbiory „niebieskich jagód”. Zwłaszcza tam, gdzie w trakcie kwitnienia stworzono dobre warunki do zapylenia i zapłodnienia kwiatów, i zadbano o właściwe nawożenie. Pojawiają się jednak również pewne problemy, na które warto jest zwrócić uwagę.

Na większości borówkowych plantacji dobre jest w tym roku zawiązanie owoców, choć są też sytuacje, gdzie widać jeszcze skutki przemarznięcia kwiatów i zawiązków. Te nieznaczne (zwykle lokalne, lub dotyczące tylko niektórych odmian) uszkodzenia nie powinny mieć jednak dużego wpływu na globalne (w skali kraju) plony borówki.

borówka wysoka, ochrona, szara pleśń, antraknoza borówki, Polyversum WP
Zawiązania owoców na odmianie Bluecrop na Mazowszu

Wygląda na to, że przebieg pogody w tym sezonie wyjątkowo sprzyjał też infekcjom przez patogeny grzybowe, zwłaszcza groźne dla borówki Botrytis cinerea (sprawca szarej pleśni) i Colletotrichum acutatum (sprawca antraknozy borówki). Nawet na plantacjach gdzie w trakcie kwitnienia wykonywano 3-4 zabiegi fungicydowe uwidaczniają się pierwsze objawy szarej pleśni. Dotyczy to zwłaszcza odmian podatnych, oraz tych u których okwiat trudno odpada od owocu (jego resztki są zwykle przyczyną infekcji). Na etapie wzrostu owoców szkodliwość szarej pleśni nie jest jeszcze wysoka i można jeszcze podjąć działania, które pozwolą ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. Można jeszcze zastosować fungicydy Switch 62,5 WG, Signum 33 WG lub Rovral Aquaflo 500 SC, ale pamiętając o strategii antyodpornościowej, jeśli którymś z tych preparatów wykonano już 2 zabiegi w tym sezonie nie należałoby już ich używać. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie preparatu biologicznego Polyversum WP. By dał on oczekiwany efekt, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jego stosowania:

  • Odpowiednio przygotować roztwór do zabiegu (zgodnie z instrukcją stosowania, zawartą na etykiecie);
  • Wypłukać sprzęt używany do zabiegów, jeśli wcześniej były wykonywane nim zabiegi chemicznymi środkami ochrony roślin;
  • Zabieg Polyversum wykonać nie wcześniej jak po 5 dniach od ostatniego zabiegu fungicydowego;
  • Zabieg najlepiej wykonać wieczorem lub w nocy, unikając silnego nasłoneczniania w trakcie zabiegu;
  • Nie stosować łącznie z innymi środkami ochrony roślin;
  • Korzystny jest dodatek adiuwantu, np. Protector ;
  • Przygotowany roztwór wypryskać najpóźniej w przeciągu 10 godzin od momentu przygotowania.
Infekcje szarej pleśni następują zwykle przez resztki okwiatu (A), po zabiegu Polyversum nie ma już na owocach widocznej grzybni, szybko one zaschną i opadną (B)
borówka wysoka, ochrona, szara pleśń, antraknoza borówki, Polyversum WP
Zamieranie kwiatów i całych kwiatostanów na skutek porażenia szarą pleśnią

Należy pamiętać, że skuteczność zabiegów preparatami biologicznymi w dużej mierze będzie uzależniona od warunków pogodowych w trakcie i po wykonanym zabiegu. Dobrej skuteczności będzie sprzyjała wysoka wilgotność względna powietrza i brak nasłonecznienia. W przypadku borówki wysokiej zabiegi Polyversum WP warto jest wykonać zarówno teraz, jak i przed zbiorami owoców, zabezpieczając je w ten sposób przed wtórnymi infekcjami grzybów B. cinerea i C. acutatum.

Okres intensywnego wzrostu owoców, to również odpowiedni moment na pozakorzeniowe dokarmianie ich wapniem. Owoce dobrze zaopatrzone w ten składnik, będą jędrniejsze, twardsze a tym samym będą się lepiej przechowywać i zachowają dłuższa przydatność do obrotu towarowego. Na rynku jest obecnie wiele dolistnych nawozów wapniowych. Zabiegi nimi warto wykonać 2-3 krotnie, tak by dostarczyć owocom odpowiednią ilość tego składnika.

Z prowadzonych obserwacji wynika, że ogromny wpływ na plon borówki i końcową jakość owoców ma zapylenie. Na plantacjach gdzie na okres kwitnienia wprowadza się duże ilości owadów zapylających (mogą to być ule z trzmielem ziemnym, pszczołą miodną lub murarka ogrodowa), nie ma zwykle problemów z zawiązywaniem owoców. Dobrze zapylone owoce, zawiązują więcej nasion, a to z kolei powoduje, że mają większe zapotrzebowanie na wapń i inne składniki pokarmowe niż owoce z małą ilością nasion. Tym samym do takich owoców kierowana jest większa ilość składników pokarmowych, niż do owoców z małą liczbą nasion. Tak więc dobre zapylenie warunkuje nie tylko to ile owoców zbierzemy z krzewów, ale również jak będą one dorastały i jaka będzie ich końcowa wielkość i jakość.







Poprzedni artykułWażne dla poprawy plonowania czarnych porzeczek
Następny artykułTunele, bramy i rusztowania – Berry Tech 2014 (FILM)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj