W sezonie 2023 produkcja wczesnych truskawek okazała się bardzo dobrym pomysłem. Wielu plantatorów, którzy na rynek z towarem weszli na początku maja dobre stawki notowało przed kolejne 2,5-3 tygodnie. Taki obrót spraw pozwolił na sprzedaż 70-80% plonu za naprawdę przyzwoite pieniądze – nawet jeśli potem rynek wyraźnie już nasycił się towarem i ceny spadły, to budżety gospodarstw zasilone zostały pokaźnymi wpływami. Ale jak uszczknąć z tego tortu kawałek dla siebie? Na ten temat rozmawiać będziemy w trakcie webinarium truskawkowego, które odbędzie się 14 grudnia o godzinie 19.00.
Zmienne warunki produkcji
W ostatnich sezonach uwidaczniają się dość wyraźnie zmiany klimatyczne, pewne przesunięcia okresów ciepła i chłodów. O ile jesienie mamy długie, słoneczne i ciepłe – wrzesień 2023 był prawdopodobnie najcieplejszy od kilkudziesięciu lat – o tyle wiosny są pochmurne i chłodne, a noce często z przymrozkami. Nie inaczej było w sezonie 2023. Kwiecień był po prostu zimny, a następnie od 4 do 11 maja na większości terytorium Polski wystąpiła dość rzadka w naszym kraju sekwencja nocy z ujemnymi wskazaniami temperatur. Incydent przymrozkowy na nizinach wystąpił jeszcze także na początku czerwca(!), co już w ogóle jest bardzo niespotykane w naszym kraju. Tak trudne warunki do wytworzenia wczesnego plonu z jednej strony stawiają liczne wyzwania przed producentami truskawek, ale z drugiej pozwalają uzyskać wysoką gratyfikację tym, którzy podołają trudnemu zadaniu.
Co determinuje dochodowość?
Uprawa wczesnych truskawek to pewien system. Umiejętne zorganizowanie poszczególnych prac przy jednoczesnej nieustannej adaptacji do zmiennych warunków, monitorowanie zagrożeń i wychodzenie im naprzeciw to tylko niektóre z jego elementów. Nie sposób w trakcie jednego spotkania omówić wszystkie komponenty owego systemu. Skupimy się więc na kilku najważniejszych. W czwartkowy wieczór jednym z gości wirtualnego studio czasopisma Jagodnik będzie Krzysztof Sak z Agronom Plants. Firma ta komponuje bardzo ambitną gamę nowych odmian truskawek, także wczesnych, którą już niedługo zaoferuje rodzimym plantatorom. W wystąpieniu specjalisty mowa będzie o genetyce poszczególnych kreacji i jej wpływie na cechy roślin i owoców, także o agrotechnice. Z widzami zdalnie spotkają się również przedstawiciele firmy Haygrove, Janusz Góra i Remigiusz Maryniak. Wydaje się, że wiosenne przebiegi pogody w ostatnich latach coraz mocniej premiują tunelowych producentów truskawek, wpływają na szybszą amortyzację inwestycji i wypracowywanie zysków. O nawożeniu truskawek nakierowanym na szybkie ich plonowanie przy zachowaniu jakości premium owoców mówił będzie z kolei Wojciech Wojcieszek, przedstawiciel firmy Yara. W webinarium udział weźmie również Rafał Popławski, właściciel Raf-berry, farmy owocowej w największej polskiej strefie uprawy truskawek. Przekaże on widzom swoje spostrzeżenia i przemyślenia dotyczące wczesnej produkcji truskawek.
Jak wziąć udział w wirtualnym spotkaniu?
Webinar pt.: „Wczesne truskawki – co zrobić, żeby zarobić?” transmitowany będzie na żywo w kanale YouTube czasopisma Jagodnik jak i na jego facebookowym profilu. Udział w nim jest bezpłatny. Zapis z wydarzenia pozostanie dostępny dla wszystkich chętnych po zakończeniu wydarzenia, ale zachęcam jednak do uczestniczenia w nim na żywo. W trakcie transmisji dostępne będą chaty zarówno na Facebook-u jak i na YouTube, gdzie rozmawiać będzie można z innymi widzami, komentować wystąpienia prelegentów, i co być może najważniejsze, kierować pytania bezpośrednio do nich. Po zakończeniu ostatniego wystąpienia odpowiemy na nadesłane zapytania.