Podczas naszej ostatniej wizyty na plantacjach Truskawkowe Inspiracje wspominaliśmy, że dużo się dzieje. Teraz chyba jeszcze więcej! Popadało i to mocno (35 mm w ciągu 48 godzin). Krzewy były i nadal są wilgotne a warunki do rozwoju chorób grzybowych – wręcz idealne. To może być kluczowy czas dla ochrony truskawek przed najważniejszymi zagrożeniami.
Objawów szarej pleśni może jeszcze za specjalnie nie widać, ale … Gdy przyjrzymy się dokładniej karpom widać u ich podstawy rozwijającą się grzybnię Botrytis cinerea. Choroba jest i ma się dobrze, zwłaszcza po kilku deszczowych dniach z niską temperaturą. Jeśli mówimy o zwalczaniu najważniejszych chorób truskawki jak szara pleśń, antraknoza, mączniak – nie ma miejsca na pomyłki. Zabiegi ochorny, zwłaszcza w takich warunkach jakie panują obecnie powinny być wykonywane dość często i właściwie dobranymi preparatami – podkreśla Michał Malicki z firmy UL Polska. Otwarte kwiaty to miejsca potencjalnych infekcji, a w tej chwili na większości plantacji trwa intensywne kwitnienie truskawek.
Ekspert z UPL Polska zaleca użycie preparatu Pyrus z dodatkiem kaptanu dla wydłużenia okresu ochrony. Planując kolejne zabiegi można sięgnąć po fungicydy z grupy SDHI czy zawierające strobiluryny. Produkty powinny być dobierane adekwatnie do panujących warunków pogodowych, w tym temperatury.
Widać również na plantacjach sporo uszkodzonych liści. To efekt po zdjęciu agrowłókniny, kiedy to delikatne tkanki liści mogły być uszkodzone przez intensywne nasłonecznienie. By zabezpieczyć je przed potencjalnymi infekcjami warto sięgnąć po Vaxiplant, stosując go co około 10-14 kolejnych dni.
Na wielu plantacjach wręcz masowo występuje kwieciak malinowiec. Widać ścięte, zwisające kwiaty lub paki kwiatowe, które są efektem żerowania szkodnika. Przy zapowiadanym ociepleniu, szkodniki te jeszcze na pewne się uaktywnią. Warto więc lustrować plantacje i zaplanować odpowiednie zabiegi przeciwko kwieciakowi.
Zapraszamy już teraz do rejestracji na finałowe spotkanie Truskawkowych Inspiracji 2023. Spotkamy się 10 czerwca w Hornigach na plantacji Magdaleny i Matusza Włodarczyk. Do zobaczenia!