W kolekcji Borówkowego Factory, zlokalizowanej w Karczmiskach na Lubelszczyźnie zgromadziliśmy kolekcję kilkunastu odmian borówki. Okres kwitnienia jest dobrą okazją do różnych obserwacji. Termin kwitnienia determinuje podatność na przymrozki. Warto więc ocenić jak wyglądają różne odmiany pod tym względem.

Odmiany borówki wczesne i średniowczesne

Najwcześniejsza w kolekcji jest odmian ‘Duke’. Tu kwitnienie jest już w pełni. Krzewy obsypane są białymi dzwoneczkami i widać potencjał na dobre plonowanie w tym sezonie. Dobrze rokuje również odmian ‘Draper’.

Odmiany borówki środka sezonu

Można powiedzieć że w pełni kwitnienia jest flagowy ‘Bluecrop’. Z najwcześniej rozwiniętych kwiatów osypał się już okwiat (przyczyniły się do tego intensywne opady deszczu, 17 maja spadło 25 mm). Widać tez na tej odmianie umiarkowane obłożenie kwiatami, co jest typowe dla tej odmiany w tym sezonie. Porównując stopień zaawansowywanie w kwitnieniu z poprzednim rokiem (2022) można stwierdzić, że są one bardzo zbliżone. Poprzedni rok również był opóźniony pod względem przebiegu wegetacji o tej porze roku.

Odmiany borówki późne i bardzo późne

Na najpóźniejszej w kolekcji odmianie ‘Aurora’ kwitnienie rozpoczęło się na dobre. Kwitnie też już ‘Liberty’. Najpóźniejsza pod względem kwitnienia okazuje się odmiana ‘Last Call’. Widać na niej dużo kwiatów, co dobrze rokuje jeśli chodzi o plonowanie w tym roku.

Nowe odmiany borówki

Kolekcję borówkowego Factory wzbogaciły najnowsze odmiany Fall Creek® Collection. Są to: ArabellaBlue® FC14-062, LoretoBlue™ FC11-118 i LunaBlue® FC12-205. Sadzonki zostały wysadzone zaledwie tydzień temu i rośliny dopiero zaczynają wegetację. Bardzo dobre jest natomiast wyrównanie roślin. Jesteśmy ciekawi co zaprezentują jeszcze w tym sezonie.

Można stwierdzić, że sezon pod względem kwitnienia jest nieco opóźniony względem poprzednich lata, ale tak naprawdę bardzo zbliżony do roku poprzedniego. Kiedy rozpoczną się zbiory borówki 2023? Czasem rośliny w zadziwiający sposób potrafią nadrobić wiosenne opóźnienia w wegetacji i w typowym dla odmiany czasie zacząć plonowanie. Tak więc czas i warunki pogodowe w kolejnych tygodniach dopiero pokażą kiedy zacznie się borówkowy sezon 2023.Poprzedni artykułNawożenie malin po przymrozkach
Następny artykułTo może być kluczowy moment w ochronie truskawek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj