USDA opublikował niedawno raport dotyczący rynku żywności w Stanach Zjednoczonych. Ten obszerny dokument obejmuje wiele obszarów produkcyjnych. Wśród nich jest także produkcja warzyw i owoców. Generalnie, dane produkcyjne nie napawają optymizmem. Eksperci spodziewają się w przyszłych miesiącach wzrostu cen większości produktów z tych kategorii.
Koronawirus zmienia oblicze owocowo warzywnego rynku w USA
Zmiany rynkowe wywołane przez COVID-19 nadal ujemnie wpływają na wiele aspektów łańcucha dostaw żywności. Przyczyn jest wiele: od powszechnych przeszkód transportowych komplikujących przepływ środków produkcji i towarów po utrzymującą się presję inflacji bazowej na zachowania zakupowe konsumentów. Najnowszy raport USDA, opublikowany w zeszły poniedziałek, ujawnia wpływ tych czynników i innych jeszcze, takich jak np. zeszłoroczna susza, na sprzedaż niektórych podstawowych artykułów spożywczych. Dokument opracowany przez Krajową Służbę Statystyk Rolniczych USDA, uwzględnia m.in. ilość towarów przechowywanych na koniec miesiąca w magazynach o możliwościach chłodniczych przez dłuższy czas (30+ dni) w całych Stanach Zjednoczonych, a także np. możliwości transportowe długiego katalogu produktów żywnościowych, począwszy od jajek, przez owoce i warzywa, po nabiał i mięso. Raport ze stycznia 2022 r. odzwierciedla stan na koniec roku 2021.
Produkcja ograniczona suszą, a ceny i tak niskie
Wiele wskazuje na to, że całkowite wpływy z obrotu owocami i warzywami spadną o około 10% w porównaniu do 2020 r. W skali amerykańskiego rynku przełoży się to na nieco ponad 4 miliardy dolarów w obu kategoriach łącznie. W przypadku warzyw wiąże się to zarówno ze średnią obniżką otrzymywanych cen, jak i mniejszą ilością wyprodukowanego towaru w ubiegłym roku. Jeden z poprzednich, listopadowy raport USDA wykazał, że pomimo niesprzyjających warunków uprawy w zachodnich stanach, spowodowanych przez dotkliwe susze, ceny w punktach wysyłki świeżorynkowych warzyw przez pierwsze dziewięć miesięcy były średnio o 18% niższe od średniej z 2020 roku. Także produkcja warzyw kierowanych do przetwórstwa spadła o 4,6%, a fasoli suchej, grochu i soczewicy o ponad 35%. Ponieważ wpływ suszy na Zachodzie staje się coraz bardziej odczuwalny dla podaży rynkowej różnych odmian warzyw, oczekuje się, że ceny będą jednak stopniowo podnosić się.
Ziemniaczany rynek ma się całkiem dobrze
Ziemniaki były w stanie przełamać trend spadkowy cen. O 2% mniejsze zbiory niż w 2020 r. (czwarty z rzędu roczny spadek) w połączeniu z silnym popytem na plon przetwórczy w Ameryce Północnej i na świecie podniosły średnie sezonowe ceny ziemniaków w USA na poziom powyżej 10 USD/cwt ( 1 cetnar angielski to ok. 51 kg), co oznacza średnio 14% wzrost cen w latach 2020–2021. Susza w stanach o znaczącej produkcji ziemniaków, takich jak Waszyngton i Idaho, które odpowiadają za 55% produkcji w USA, doprowadziła do obniżki podaży ziemniaków odpowiednio o 9% i 7%. Równolegle do mniejszej produkcji, zapasy ziemniaków także spadły o 5% w stosunku do zeszłego roku i o 6% w stosunku do średniej pięcioletniej (2015-2020). Można się spodziewać, że w 2022 r. nastąpią rekordowe ceny.
Sporo się dzieje w niektórych segmentach rynku owoców
Dynamika zmian sektora owocowego wykazywała spore zróżnicowanie pod względem zarówno produkcyjnym jak i uzyskiwanych cen, a niektóre wyniki dość mocno zaskakiwały. Zgodnie z najnowszymi danymi Fruit and Tree Nuts Outlook, produkcja cytrusów w całym kraju spadła o 6%. Potężne spadki zanotowano w Teksasie. Tam produkcja była najniższa od 28 lat, wystąpił spadek o 40% w latach 2020-2021 w porównaniu do poprzedniego sezonu. Jeszcze gorzej było w Arizonie. Produkcja cytryn w tym stanie i okresie spadła o 55%. Za te redukcje odpowiadają problemy z ochroną upraw przed chorobami, zmniejszanie się powierzchni plantacji i wysokie temperatury w okresie wegetacji. Pomarańcze doświadczyły w pewnych okresach dość gwałtownych spadków cen, a średnio były tańsze o 11% w ujęciu rok do roku, podczas gdy ceny grejpfrutów i cytryn wzrosły o odpowiednio o 42% i 52%. W przypadku owoców innych niż cytrusowe, wiele z nich, takich jak jabłka, brzoskwinie, czereśnie, żurawina, gruszki i winogrona, miało większą lub stabilną produkcję w stosunku do ubiegłego roku. Plonowanie na obszarach, gdzie nie wystąpiła susza, zrównoważyło straty regionalne w innych częściach USA. Ceny niektórych owoców, takich jak truskawki (-34%) i brzoskwinie (-8%) spadły rdr. W innych obszarach, np. na rynku jabłek (+23%), winogron (+6%) i gruszek (+7%) odnotowywano sprzyjającą koniunkturę. Całoroczny popyt na świeże i mrożone owoce stale rośnie, ponieważ konsumenci koncentrują się na zdrowszym stylu życia – zwłaszcza w obliczu ciągłych obaw o rozprzestrzenianie się wirusów. Zapasy mrożonych owoców pozostają o 8% poniżej poziomów z 2020 r. i aż o 30% poniżej średniej z pięciu lat (2015-2020).