Pełnia zbiorów. Plantatorzy organizują Borówkobrania. W terminie 21-22 sierpnia wspólnie zaprasza już kilkanaście plantacji. Lista nie jest zamknięta, każdy chętny może dołączyć. Dzięki wspólnej promocji wielu będzie mogło zobaczyć jak rosną borówki, samodzielnie je pozbierać i popróbować przetworów. Poczuć jak bardzo borówka jest polska i że za każdym jej owocem stoi człowiek.

Owoce są w tym roku wyjątkowo pyszne i jest ich dużo. Generalna zasada „samozbiorów” jest taka: każdy zbiera i je do woli, za owoce zebrane do opakowań płaci przed wyjazdem. Stali bywalcy przywożą własne opakowania, np. łubiankę, i pamiętają o wstążce lub pasku do przywiązania tego opakowania w pasie.

Gości zaskakuje zwykle wysokość krzewów. Borówkę wysoką – tak brzmi jedyna jej oficjalna nazwa – zbiera się na stojąc. Wrażenie robi też uroda plantacji. Borówka lubi kwaśną ziemię dlatego plantacje położone są zwykle pod lasem. Bez wyjątków wizyta na plantacji to czas na świeżym powietrzu i szybkie ładowanie akumulatorów.

Serdecznie zapraszamy!

W sierpniu zapraszają:

  1. Jastrzębia Stara, powiat grójecki, Mazowieckie. Gospodarstwo Rolno-Sadownicze Beata Wasiak (Bluebetty). Zapraszają w niedzielę 22/08 na Borówkobranie – samodzielne zbiory i degustacje soków i konfitur z borówki. Oto aktualne materiały na temat przetworów, zaproszenie na plantacje, a tutaj relacja z Borówkobrania 2020.
  2. Szczyty w gminie Białobrzegi, Mazowieckie. Lucyna i Remigiusz Kaczorek oraz Luiza i Grzegorz Krupa, Plantacja LuLuBerry. Zapraszają na samodzielne zbiory borówki – film
  3. Mała Wieś, pow. kozienicki, gm. Głowaczów, woj. Mazowieckie. Gospodarstwo ekologiczne Pod Lipami. Zaprasza na samodzielne zbiory ekologicznej borówki – film
  4. Pustkowa Góra, powiat zgierski, Łódzkie. Klaudia i Łukasz Kurlapscy (AGRO-BERRY). Zapraszają w niedzielę za 22/08. Na miejscu możliwość zbioru i zakupu świeżych owoców, dżemów borówkowych i miodów – film
  5. Czyżemin, pow. pabianicki, gm. Dłutów, Łódzkie. Zaprasza Gospodarstwo Ogrodnicze Boróweczka – borówki.
  6. Rogówiec, pow. rawski, gm. Rawa Mazowiecka, Łódzkie. Zaprasza Plantacja Blueberry Fields – borówki
  7. Zakrocz, pow. rypiński, gmina Rypin, Kujawsko-Pomorskie. Zaprasza plantacja Borówka Amerykańska Leśniewscy.
  8. Sławoszynko – część wsi Karwieńskie Błoto Pierwsze, w powiecie puckim, w gminie Krokowa, Pomorskie. Zaprasza Fieldstone Investments II – borówki, maliny, czerwona porzeczka, jeżyny!

Plantacje, które zapraszają już w sierpniu

1. Jastrzębia Stara

Powiat grójecki, południowe Mazowsze 

Plantacja borówki Beaty i Kazimierza Wasiak – mapa

Nie pierwszy raz gości miłośników świeżych borówek i domowej konfitury borówkowej. Wśród odwiedzających w ubiegym roku najwięcej było gości z Warszawy, Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, ziemi rawskiej, sochaczewskiej i czerskiej.

Godziny otwarcia w niedzielę 21/08: 10:00-18:00

Wskazówki: dojeżdżając do Otalążka 1 wjeżdżamy w piaskową drogę przy starym sklepie spożywczym (będzie drogowskaz). Przejeżdżamy przez mały mostek i na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo pod górę (również za drogowskazem). Widoczny na horyzoncie budynek jest już na naszej plantacji. Tu zapraszamy na parking.

Kontakt w razie potrzeby: Natalia 511 170 939, Beata 503 065 402.

Na bieżąco polecamy fanpage: Plantacja Borówki B&K Wasiak.

2. Pustkowa Góra

Powiat zgierski, województwo łódzkie

Plantacja Agro-Berry Łukasz Kurlapski. Adres: Pustkowa Góra 11 – mapa

Na miejscu możliwość zakupu świeżych owoców, dżemów borówkowych i miodów.

Godziny otwarcia w niedzielę 22/08: 10:00-17:00

Wskazówki dojazdu: Aby dojechać na plantacje należy przed stadniną koni Tabun we wsi Pustkowa Góra skręcić w polną drogę w prawo.

Kontakt: biuro@agro-berry.pl, Łukasz 660-480-755, Klaudia 724-658-488

Więcej, na bieżąco, na fanpage’u AgroBerryFruits 

Uwaga plantatorzy: co trzeba zrobić aby wziąć udział?

Należy przygotować się na przyjęcie gości. Gospodarze powinni ustalić zasady odpłatności i wyznaczyć obszar, w którym można zbierać owoce. Warto przemyśleć jak poinstruować przybyłych, tak by zbierali fachowo. Wszyscy powinni stosować się do zaleceń epidemiologicznych.

Aby zgłosić plantacje wystarczy przesłać na adres czasna@inspiresb.com mail pod tytułem „Borówkobranie” z następującą informacją o swojej ofercie:

  • Nazwa plantacji lub do kogo należy:
  • Województwo:
  • Miejscowość, którą mamy podać na mapie:
  • Przetwory do kupienia na miejscu i/lub dodatkowe atrakcje:
  • Godziny otwarcia w sobotę 21/08: np. 10:00-18:00
  • Godziny otwarcia w niedzielę 22/08: np. 10:00-18:00
  • Dokładny adres:
  • Lokalizacja na Google Maps:
  • Wskazówki dojazdu:
  • Kontakt do opisu mapy Borówkobrania: mail, telefon
  • Jeśli plantacja ma, to podać należy media społecznościowe:

Dlaczego warto przyjechać na Borówkobranie?

Plantatorzy zachęcają do odwiedzenia plantacji. Inspirują się wzajemnie. Oto argumenty na rzecz przyjazdu na plantacje i samej borówki.

– Borówka została wybrana ulubionym owocem dietetyków w Polsce. Nas ten wybór bardzo cieszy, bo udowadnia, że warto borówkę jeść kiedy mamy jej w naszym kraju naprawdę bardzo dużo. Nie musimy kupować owoców importowanych z zagranicy, tylko możemy się cieszyć naszymi polskimi owocami. Sezon to okazja by pokazać, że borówkę uprawiają bardzo fajni ludzie. Jesteśmy środowiskiem skonsolidowanym i zżytym ze sobą – mówi Natalia Wasiak, plantatorka borówki w Jastrzębiej Starej.

Borówki zapracowały na miano superowocu. Są nieocenione w zapobieganiu miażdżycy, cukrzycy, otyłości czy zespołowi metabolicznemu. Spowalniają procesy starzenia komórek, w tym mózgowych, działają przeciwwolnorodnikowo i ochronnie na struktury DNA. Są produktem niskoenergetycznym o wysokiej gęstości odżywczej, bogatym w aktywne związki o działaniu prozdrowotnym, wielokrotnie wykazanym w badaniach naukowych – mówi dr Justyna Bylinowska, dietetyk i redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl


Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja III”. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.







Poprzedni artykułWspomaganie nawożenia podstawowego w uprawie truskawek powtarzających owocowanie
Następny artykułMalinowo truskawkowy duet w Agronom Berries

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj