W sezonie 2020 obserwowaliśmy silną presję ze strony chorób grzybowych powodujących gnicie truskawek. Częste opady deszczu w czasie kwitnienia oraz zbiorów owoców sprzyjały rozwojowi i rozprzestrzenianiu się chorób, a zwłaszcza szarej pleśni. Podczas ochrony producenci poszukiwali różnych rozwiązań, aby zabezpieczyć znajdujący się na plantacji plon. Jednym ze znanych i skutecznych rozwiązań było sięgnięcie po Signum 33 WG. Warto o nim pamiętać również teraz podczas planowania ochrony truskawek przed szarą pleśnią.
Grzyb powodujący szarą pleśń (Botrytis cinerea Pers.) nadal wyrządza największe szkody na plantacjach truskawek. Objawy choroby występują na wszystkich organach rośliny podczas ich rozwoju. Najniebezpieczniejsze są infekcje kwiatów i owoców. Doprowadzają bowiem do zamierania kwiatów, powodując ich zgorzel, suchą zgniliznę lub najczęściej mokrą zgniliznę owoców truskawki. Na porażonych owocach pojawiają się brunatne gnilne plamy. Na powierzchni zasiedlonej przez grzyb obserwuje się biały, szybko szarzejący, pylisty nalot trzonków i zarodników konidialnych. Wewnątrz zniszczonych tkanek tworzą się drobne, czarne i twarde sklerocja. Są one najtrwalszą formą grzyba i pierwotnym źródłem zakażenia. W warunkach wysokiej wilgotności rozwijają się na nich trzonki i zarodniki konidialne. Zarodniki są jednokomórkowe, bezbarwne i elipsoidalne. Podczas opadów lub przy wilgotności powietrza powyżej 90% dochodzi do infekcji kwiatów i owoców. Infekcje następują zarówno przez nieuszkodzoną, jak i uszkodzoną skórkę. Optymalną temperaturą dla infekcji jest zakres 18–25°C. Jednak infekcje mogą zachodzić w temperaturze 6–28°C.
Ochrona truskawek przed szarą pleśnią
Ochronę owoców przed szarą pleśnią prowadzi się w każdym roku. Liczba i częstotliwość zabiegów zależy od pogody w danym sezonie oraz podatności odmiany. Najwrażliwsze na zakażenie przez grzyb B. cinerea są otwarte kwiaty, często ukryte pomiędzy liśćmi. Dlatego istotna jest technika wykonywanego zabiegu umożliwiająca dotarcie cieczy użytkowej do kwiatów. Równie istotny jest mechanizm działania fungicydu. Podczas pełnej wegetacji i warunków sprzyjających infekcjom lepszym rozwiązaniem są fungicydy o działania systemicznym i interwencyjnym. Zabiegi ochronne wykonuje się od początku kwitnienia (ok. 10% otwartych kwiatów), co 5–7 dni, do końca kwitnienia. Miniony sezon, ze względu na częste opady deszczu i długo utrzymującą się wilgotność w obrębie roślin, wymagał dodatkowych zabiegów po kwitnieniu, z zachowaniem okresu karencji.
Czym chronić truskawki przed chorobami?
Obecnie w Polsce do ochrony truskawki przed szarą pleśnią używa się 63 preparaty. Należą do 12 grup chemicznych wg klasyfikacji FRAC. Signum 33 WG jest fungicydem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu układowym. Stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie. Zalecana dawka do zwalczania chorób owoców truskawki jak szara pleśń i antraknoza to 1,8 kg/ha. Ponadto Signum 33 WG ma zastosowanie w zwalczaniu chorób liści truskawki jak biała plamistość liści i mączniak prawdziwy. Stosuje się go od początku do końca fazy kwitnienia.
Zaletą środka jest krótki okres karencji wynoszący 3 dni. Kolejna zaleta to skład. Signum 33 WG zawiera 2 substancje czynne z 2 różnych grup według klasyfikacji FRAC: boskalid (26,7%) należący do grupy anilidów oraz piraklostrobinę (6,7%) z grupy strobiluryn. Wymienione składniki działają w różny sposób na proces oddychania grzybów. Dzięki temu uzyskano szerokie spektrum działania oraz zmniejszono ryzyko wystąpienia odporności patogenów, przeciwko którym wykonuje się zabieg.
Zwalczanie szarej pleśni truskawki – model chorobowy
Wybierając Signum 33 WG do budowania programu ochrony przeciwko szarej pleśni, warto kierować się ryzykiem infekcji na podstawie modelu chorobowego. Informuje on o zagrożeniu w zakresie 0–100%. Można przyjąć zasadę, że przy zagrożeniu do 30% infekcją sięga się po środki kontaktowe. Natomiast przy wyższym zagrożeniu podczas kwitnienia należy sięgać po środki wgłębne lub systemiczne, o działaniu zarówno zapobiegawczym, jak i interwencyjnym. Im bliżej zbiorów, tym bardziej stają się pożądane w tej grupie fungicydy o krótkim okresie karencji. Takie przesłanki spełnia Signum 33 WG.
Stosując Signum 33 WG w ochronie truskawki, uzyskuje się skuteczność w zakresie 91,9–98,2%. Takie wyniki uzyskano w Instytucie Ogrodnictwa w 2008 r. Prowadzono wówczas doświadczenie na odmianie Senga Sengana na 3 różnych plantacjach w warunkach zróżnicowanej presji ze strony grzyba powodującego szarą pleśń (Meszka i Bielenin 2011).
Materiał promocyjny firmy BASF