Jeszcze przed Wielkanocą, tj. 2 kwietnia, odwiedziłem dwa specjalizujące się w uprawie truskawek oraz malin gospodarstwa na północ od Warszawy. Celem było zorientowanie się w stopniu rozwoju roślin, zapoznanie się z przemyśleniami plantatorów dotyczącymi tego, co w obecnym sezonie może się sprawdzić i dać dobre rezultaty w uprawie truskawek i malin.
Kozacka malina?
Kozacka truskawka to gospodarstwo dobrze znane m.in. z realizowanego tam w poprzednich sezonach projektu Truskawki w tunelach. Taka produkcja jest tam kontynuowana, ale coraz poważniejsze stają się także równolegle podejmowane inwestycje w tunelową uprawę malin. Postawiliśmy na sadzonki odmiany ‘Ovation’ typu long cane. To opcja droższa niż w rośliny plug, ale to po prostu się kalkuluje. Pierwszy rodzaj sadzonek już w roku posadzenia jest w stanie dać podwójny zbiór, drugi typ wyłącznie jesienny. Wyliczyłem, że 1 t owoców zebranych w letnim terminie z hektara uprawy tunelowej rekompensuje różnice w cenie zakupu sadzonek long cane, a przecież w pierwszym terminie zebraliśmy 9 t/ha owoców. Jesienią kolejne 9 t/ha, a więc w przeliczeniu na 1 ha w roku założenia plantacji plon sumaryczny osiągnął ok. 25-26 t/ha – wyjaśnia motywy podjętych decyzji i ich skutki Konrad Kozakiewicz, właściciel gospodarstwa Kozacka Truskawka. Maliny wysadzone zostały w kwietniu 2020 roku, zbiór rozpoczął się w czerwcu. Potem była ok. 1,5 tygodniowa pauza w plonowaniu, a po niej rozpoczął się zbiór jesienny. Taka technologia produkcji malin jest kosztowna, ale zapewnia także bardzo szybki przychód. Już w pierwszym roku prowadzenia plantacji.
Obecnie maliny ponownie zostały okryte agrowłókniną Pegas Agro o gramaturze 23g z firmy Agrimpex. Pędy wypuszczają już liście, pojawiają się odrosty korzeniowe. Po wykonaniu pierwszego zabiegu grzybobójczego okrywa wróciła na swoje miejsce. Ma to związek z zapowiadanymi spadkami temperatur do ujemnych wartości nad ranem w nadchodzących dniach. Dzięki zastosowanym drewnianym podporom, jej podwinięcie jest szybkie i łatwe. Będzie ona w pogotowiu do końca maja – jeśli nadejdzie kolejna fala nocy z przymrozkami, będzie można ją opuścić na rośliny. W dniu, kiedy wizytowałem plantację, temperatura na zewnątrz tunelu wynosiła 10°C, było częściowo pochmurnie i wietrznie, zaś w malinach pod podwójnymi osłonami termometr wskazywał 24°C. Wilgotność podłoża w doniczce wynosiła 64%. Wszystko to sprawiało, że warunki wzrostu rośliny były bardzo dobre.
Na pierwszy zbiór w 2021 roku pozostawiono po 3 pędy na których znalazło się 12-14 pąków. Doniczki rozstawiono co 50 cm. Chodziło o uzyskanie średnio 100 pąków na każdym mb rzędu. W zeszłym roku pędy były krótsze, o mniejszej liczbie paków kwiatowych. Z każdej doniczki były wyprowadzone po dwa. Ta różnica pozwala wierzyć, że zbiór letni w tym sezonie będzie znacznie wyższy niż poprzednim. Na 1 mb rzędu w 2020 przypadało bowiem 60-70 pąków. Na zbiór jesienny w bieżącym sezonie zostawione zostanie 10 pędów / mb z różnych generacji. Dzięki temu zbiór ma być bardziej rozłożony w czasie.
Konrad Kozakiewicz demonstruje prosty i wygodny sposób podwijania agrowłokniny chroniącej maliny przed nocnymi przymrozkami Wegetacja ruszyła na dobre Pędy z których zbierane będą owoce w letnim terminie W tej technologii konieczne jest regularne usuwanie nowych pędów Likwidacja odrostów to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności Kontrola wilgotności podłoża w celi ustalenia zasadności i terminu uruchomienia nawadniania
Jakie tunele dla malin?
Postanowiłem zapytać także o optymalną konstrukcję tunelu do uprawy malin. Kolejny zblokowany obiekt zakupiony w firmie Haygrove był akurat wznoszony z myślą o przeprowadzeniu nasadzeń w końcu pierwszej dekady kwietnia. Tunel na jaki sam się zdecydowałem jest dość wysoki. Ściana boczna jest wysoka, ma 1,95 m. Noga ma 2,75 m z czego 0,8 m jest w glebie. To sprawia, że tunel wyposażony został w boczne podpory i wiele odciągów stabilizujących jego kształt w trakcie porywistych wiatrów czy podczas obciążenia śniegiem. Tunel w szczycie będzie mieć wysokość 5,30 m. Wykonany jest z rur owalnych o wymiarach 80 mm x 40 mm, co materiałowo odpowiada rurze okrągłej o średnicy 60 mm. Owalny kształt sprawia jednak, że wręgi są bardziej wytrzymałe na wiatr. Nogi dzięki tej właściwości rozstawione są co 2,5 m, a nie jak w serii 5 co 2,2 m. To sprawia, że pomimo solidniejszego materiału, waga tunelu nie jest wyższa, ale jego odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne jest bardzo wysoka – wyjaśnia K. Kozakiewicz, który z racji wieloletniej współpracy z firmą Haygrove posiada szeroką wiedzę na temat projektowania i wznoszenia tuneli.
Wznoszenie kolejnych tuneli pod uprawę malin Stalowe linki mocowane do nóg zapewniają wręgom stałe położenie podczas porywów wiatru Rozwiązania zapewniające sztywność konstrukcji Boczne podpory to dobry pomysł, zwłaszcza na skrajnej wysokiej ścianie tunelu Zastosowano je także w poprzednich realizacjach
W gospodarstwie K. Kozakiewicza niezmiennie bardzo ważnym kierunkiem produkcji jest truskawka. Jej właśnie poświęcona zostanie kolejna część relacji.