Skuteczne stosowanie herbicydów w uprawie truskawek



Przed nami kolejny sezon i będzie to kolejny rok kiedy będziemy borykać się z różnego rodzaju problemami na plantacjach i nie tylko. Coraz większą rolę w produkcji owoców jagodowych zaczynają odgrywać uregulowania prawne, związane niemal z każdą dziedziną produkcji, od zatrudniania pracowników, przez nawadnianie na ochronie roślin kończąc. I właśnie z ochroną wiąże się coraz więcej naszych problemów.

Regulacje prawne co i rusz wykluczają ze stosowania różne substancje, do których stosowania przyzwyczailiśmy się od lat. Tak stało się w minionym sezonie z grupą herbicydów do stosowania w uprawach jagodowych dzięki którym mogliśmy zwalczać chwasty dwuliścienne po ich skiełkowaniu. Nie ma już na rynku sprawdzonych środków, takich jak Beetup Trio czy Saherb. Bez nich ciężko będzie utrzymać plantacje truskawek w czystości przez długi czas.

Gdyby tego było mało,  rynku zniknął również środek o działaniu kontaktowym, parzącym a mianowicie Basta, której wielu plantatorów używało do niszczenia pędów rozłogowych, ale również ratowała się nim przy punktowym zwalczaniu uciążliwych chwastów, tak by nie zniszczyć całej uprawy.

Zmiana podejścia

Tak naprawdę, dla plantacji truskawek uprawianych w otwartym gruncie, jedyną skuteczną metodą odchwaszczania będzie stosowanie herbicydów doglebowych i to podawanie ich tak by były możliwe najskuteczniejsze i bezpieczne. W doborze środków o takim charakterze działania mamy dwa produkty: Stomp Aqua i Devrinol/Colzamid. Obydwa są bardzo skuteczne, ale w różnym stopniu zwalczają różne gatunki chwastów, dlatego też warto wpierw zapoznać się z zapisami etykietowymi.

Stomp Aqua

Chwasty wrażliwechwastnica jednostronna, fiołek polny, fiolek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa żegawka, przetacznik perski, rdest ptasi, rdest plamisty, rzodkiew świrzepa, rumian polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna.
Chwasty średnio wrażliwe:bodziszek drobny, gorczyca polna, iglica pospolita, jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tobołki polne.
Chwasty średnio odporne:maruna bezwonna
Chwasty odporne:przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żółtlica drobnokwiatowa.

Devrinol/Colzamid

Chwasty wrażliwe w dawce 2 l/ha:gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna
Chwasty wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha:chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumianek pospolity (w dawce 3 l/ha), szarłat szorstki, tasznik pospolity.
Chwasty wrażliwe w dawce 4-6 l/ha:fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa
Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2 l/ha:gorczyca polna, starzec zwyczajny
Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha:jasnota różowa, tobołki polne
Chwasty średnio wrażliwe w dawce 3 l/ha:miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy zbóż (słabo zwalcza samosiewy zbóż kiełkujące z głębszych warstw gleby).
Chwasty odporne w dawce 3 l/ha:dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, perz właściwy

Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne wieloletnie, głęboko korzeniące się są odporne na środek.

Dla pełnej skuteczności

Samo podanie herbicydu doglebowego to nie wszystko. Ważne są również zasady podawania takich środków, tak by zapewnić pełną ich skuteczność:

– herbicydy doglebowe muszą być bezwarunkowo stosowane na glebę odchwaszczoną – przed zabiegiem mechanicznie zniszczyć zachwaszczenie

– przy aplikacji gleba powinna być wilgotna by środek lepiej penetrował glebę

– zabieg wykonać w pogodę bezwietrzną i przy możliwie niskiej operacji słonecznej by zmniejszyć odparowywanie środka z powierzchni gleby

– środek aplikować możliwie wcześnie w sezonie wegetacyjnym tak by truskawki miały jak najmniej liści, które mogą pobrać herbicyd co może owocować fitotoksycznością

Podnieść skuteczność

By jeszcze bardziej podnieść skuteczność „doglebówek” i ograniczyć ryzyko ich fitotoksyczności dla truskawek warto dodać specjalny kondycjoner wody który wspomoże działanie herbicydu. Takim produktem może być np. Drill. Zalet tego typu produktów jest wiele:

– poprawa rozprowadzenia cieczy po powierzchni gleby, dzięki wyrównaniu kropli

– zmniejszenie odparowywania cieczy w momencie kiedy zalega na glebie

– szybsze i równomierne wniknięcie środka w profil glebowy

– „uwięzienie” substancji aktywnej w wierzchniej warstwie gleby – redukcja wypłukiwania w głębsze warstwy gleby

– lepsza skuteczność chwastobójcza nawet przy przesuszonej glebie

Tak działa w glebie

Korekta nalistna

Zawsze jednak jakieś chwasty przebiją się przez działanie środków doglebowych. W większości będą to chwasty jednoliścienne i jest to niewielki problem, ponieważ do ich zwalczania wciąż mamy skuteczne graminicydu jak Select Super czy Fusilade. Stosując je pamiętajmy by wiosną podawać je możliwie jak najwcześniej bo mimo selektywności nie są one obojętne dla truskawek i podawane bliżej kwitnienia mogą mieć negatywny wpływ na kondycję roślin.

Więcej problemów pojawi się gdy na plantacji pojawią się odporne chwasty dwuliścienne np. żółtica drobnokwiatowa. W tym przypadku nie mamy już czym jej zwalczać i należy usunąć ją ręcznie. Użycie mechanicznych narzędzi do opielania wzruszy zbyt dużą powierzchnię gleby i zniszczy działanie środka doglebowego w powierzchniowej warstwie gleby.

Konieczne zmiany

Patrząc na to jak zmienia się sytuacja z dostępnością skutecznych herbicydów należy spojrzeć na możliwość odejścia od ich stosowania nie tylko z uwagi na ich skuteczność ale również przez wrażliwość niektórych odmian truskawek na substancje chwastobójcze. Jeżeli mielibyśmy wrócić do ręcznego i mechanicznego usuwania chwastów to po kalkulacji kosztów pracy oczywistym jest że nieuchronnym jest rozpoczęcie prowadzenia plantacji na zagonach okrytych tkaniną lub folią. Jeżeli jeszcze nie w tym sezonie to już niebawem stanie się to normą.

Autor: Michał Malicki, Agrii Polska







Poprzedni artykułSiedem filarów produktowych w dochodowej uprawie truskawek
Następny artykułW wieku 74 lat zmarł Śp. Prof. dr hab Edward Żurwicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj