W świadomości polskiego konsumenta utrwaliło się przekonanie o truskawce jako owocu kojarzonym z wiosną, bardzo sezonowym. Pionierzy uprawy truskawek powtarzających owocowanie zmagać musieli się z tym właśnie problemem, a dodatkowo całą grupą innych jeszcze wyzwań i trudności. Mimo tego, w niektórych gospodarstwach taki własnie kierunek produkcji jest silnie rozwijany. Aktualnej sytuacji na rynku oraz perspektywom stojącym przed truskawkami powtarzającymi owocowanie poświęcona zostanie debata internetowa, która odbędzie się już w najbliższą środę o 20.00.
Specjalistyczna wiedza, poszukiwanie optymalnych rozwiązań
Uprawa truskawek, które plon wydają aż po jesienne przymrozki, to w Polsce wciąż zagadnienie nowe. Coraz liczniejsza grupa plantatorów dostrzega jednak w nim szansę dla siebie. Przyciąga ono najczęściej osoby już uprzednio zaznajomione z produkcją truskawek tradycyjnych, choć nie jest to regułą. Znam przykład gospodarstwa którego właściciel uprawia truskawki powtarzające owocowanie od kilku lat i jest to jego pierwsza przygoda w ogóle z tym gatunkiem. Na etapie planowania zakładania plantacji, nawożenia, ochrony, organizacji zbiorów i sprzedaży truskawki odmian powtarzających wydają się być dość skomplikowane. Rynek oferuje jednak przyzwoitą gratyfikację za towar dobrej jakości. To motywuje do zgłębiania wiedzy i podejmowania prób. Choć zasoby specjalistycznej wiedzy dotyczącej tej części truskawkowej branży są sukcesywnie poszerzane, to liczą się też praktyczne doświadczenia. Należy dostosować technologię produkcji, dobrać odmiany, zorganizować zbyt i zapewnić jakość w taki sposób, by spełnić oczekiwania odbiorców a jednocześnie wykorzystać własne atuty i możliwości w optymalny sposób.
Kto i o czym będzie rozmawiać?
Moimi gośćmi będą Tomasz Pieniak z Vivai Mazzoni, jeden z czołowych znawców specyfiki uprawy odmian truskawek powtarzających owocowanie oraz Rafał Popławski, plantator z wieloletnimi doświadczeniami i sukcesami na tym właśnie gruncie. Zastanowimy się, czy warto produkować owoce truskawek w późniejszym niż tradycyjny terminie. Jeśli tak, to w jaki sposób to czynić? Jak poradzić sobie z presją patogenów? Jak żywić rośliny, by wydały owoce o wysokiej jakości? Gdzie i komu je sprzedać? No i wreszcie jakie są perspektywy w ciągu kilku najbliższych sezonów. To tyko niektóre z zagadnień jakie zostaną poruszone w środę o 20.00. Spotkanie ma charakter interaktywny – każdy widz, czy to na Facebooku czy też na YouTube będzie mógł na bieżąco komentować wypowiedzi ekspertów i zadawać im pytania. Zbiory wciąż trwają, więc temat spotkania jest jak najbardziej na czasie. Zapraszamy do partycypacji w wydarzeniu.