Uprawa truskawek w tunelach w rodzimej glebie, związana jest ze sporą inwestycją na zakup tuneli, przygotowanie systemu nawadniania i fertygacji, realizację nasadzeń. Szybko okazuje się, że na skutek zmęczenia gleby pojawiać się mogą problemy związane z chorobami odglebowymi i zamieraniem roślin. Czy da się tego uniknąć? Czy można uzdatnić gleby i zapewnić nadal bezpieczną produkcję prowadzoną w tradycyjny sposób? Prezentujemy ciekawe rozwiązanie tego problemu.
Gleba z dodatkiem węgla brunatnego
– Założyliśmy kilka ciekawych doświadczeń, które maja pokazać jak reagują truskawki na dodanie do gleby węgla brunatnego w postaci podłoża CARBOMAT. Dodaliśmy je w różnych proporcjach by ocenić jaki to będzie miało wpływa na wzrost roślin – informuje Sylwia Gabrysz z CarboHort. Dodaje, że taka aplikacja jest bardzo prosta, wystarczy bowiem wysypać odpowiednia ilość podłoża w rzędy i wymieszać z glebą.
– Poprzez dodatek węgla brunatnego tworzy się nie tylko bardzo korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego, ale również ogranicza presję szkodników. Kwasy humusowe zawarte w węglu są stopniowo wpłukiwane do gleby, a to sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Na efekty nie trzeba długo czekać. Ocena systemu korzeniowego truskawek w 3 tygodnie po posadzeniu sadzonek typu tray plant, jest dowodem na to, że takie działania mają sens i dają dobre efekty w produkcji. Widzimy ze rośliny rozwinęły już mocny system korzeniowy, z dużą liczbą białych mocnych korzeni. To też wpływa na rozrost liści i mocne kwiatostany jakie uzyskaliśmy. W konsekwencji przełoży się to na plonowanie roślin – podkreśla Sylwia Gabrysz. Dodatkowym sposobem poprawy żyzności gleby i jej właściwości jest zastosowanie próchnicy w płynie w postaci produktu CARBOHUMIC. Taki zabieg wpływa również na możliwość ograniczenia podlewania roślin, bowiem poprawiają się właściwości sorpcyjne gleby. Z tym związane jest też lepsze przyswajanie składników pokarmowych, a to oznacza mniejsze zużycie nawozów.
Dodatkowo, w prezentowanym tunelu testowym wykonywane są testy z użyciem ziemi okrzemkowej zawartej w preparacie Perma-Guard AdeSil o wysokiej zawartości krzemionki (92% Si02, 43% Si). Chcemy w ten sposób sprawdzić jak połączenie węgla brunatnego z ziemią okrzemkową będzie wpływać na rośliny. Jakie będą tego efekty – przekonamy się pewnie wiosną kolejnego roku – mówi Sylwia Gabrysz.
Naturalny produkt
Firma CarboHort jest producentem CARBOMATu i CARBOHUMICu, innowacyjnych produktów organicznych zapewniających znakomite efekty produkcji roślinnej. Maty na bazie węgla brunatnego CARBOMAT idealnie nadają się do upraw glebowych i bezglebowych wszystkich gatunków roślin. Tworzą je odpowiednio rozdrobnione, dobrane i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskane są optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin. Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.
Więcej o proekologicznych rozwiązaniach oferowanych przez CarboHort na stronie: https://carbohort.com/
Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem uprawy w podłożu węglowym zapraszamy do kontaktu. Pomożemy dobrać optymalne podłoże do danego typu uprawy, jak również zapewnimy wsparcie doradcze przy prowadzeniu roślin.
Materiał promocyjny
Dyrektor zarządzajacy Agrochamp Wschowa.