Rośliny truskawki zarówno w uprawie tradycyjnej tj. gruntowej, jak i w innych technologiach produkcji narażone są w mniejszym lub większym stopniu na wiele groźnych chorób grzybowych, w zależności od panujących warunków; temperatury, wilgotności, opadów oraz presji chorób i odporności uprawianych odmian na te choroby. Najgroźniejszymi chorobami grzybowymi truskawki są szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz biała plamistość liści truskawki.
Szara pleśń jest najgroźniejszą chorobą grzybową truskawki w uprawie tradycyjnej, gruntowej, ze względu na panujące warunki i wpływ opadów. Poraża ona wszystkie części nadziemne roślin, ale najgroźniejsze są infekcje kwiatów, z których grzyb przerasta do owoców i przyczynia się do ich masowego gnicia. W sprzyjających warunkach temperatury (15-25oC), przy dużej ilości opadów grzyb ten może przyczynić się do wysokich strat w plonie.
W 2014 roku w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej prowadzono badania skuteczności preparatu Prolectus 50WG w zwalczaniu szarej pleśni w uprawie truskawek. Doświadczenie prowadzono na plantacji truskawki odmiany ‘Elsanta’, założonej wiosną 2013 roku, na glebie klasy IVa, glinie średniej o pH 6,0, na południowo-zachodnim skłonie. Rośliny były posadzone w rozstawie 0,25 m x 1,0 m (40000 roślin/ ha). Doświadczenie założono zgodnie z zaleceniami metodyki; metodą losowanych bloków, w czterech powtórzeniach, 7 kombinacji (tabela 1).
Prolectus 50 WG jest nowym środkiem grzybobójczym na rynku polskim, zawierającym substancję czynną fenpyrazaminę (związek z grupy pyrazoli – 500 g/kg). Jest koncentratem w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i powierzchniowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych i warzywnych (truskawka, brzoskwinia, nektaryna, pomidor, bakłażan, papryka, cukinia i inne warzywa dyniowate o jadalnej skórce).
Tabela 1. Kombinacje i zastosowane dawki preparatów
-
Kombi-nacja
Środek ochrony roślin
Substancja aktywna
Dawka
(/ha)
Zabieg
1
Kontrola
–
–
–
2
Prolectus 50 WG
fenpyrazamina 500
1,2 kg
A B C
3
Prolectus 50 WG
+
WUXAL*
fenpyrazamina 500
+WUXAL*
1,2 kg
+
WUXAL*
A B C
4
Prolectus 50 WG
+
Produkt A
fenpyrazamina 500
+tiuram 800
1,2 kg
+4,0 kg
A B C
5
Produkt B
cyprodinil 375,
fludioksynil 2501,0 kg
A B C
6
Produkt C
fenheksamid 500
1,5 l
A B C
7
Produkt D
piraklostrobina 6,7
boskalid 26,71,8 kg
A B C
Wiosną 2014 roku przeprowadzono wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i zastosowano herbicydy. Zgodnie z zaleceniami metodyki badań wykonano trzy zabiegi badanymi preparatami w odpowiednio dobranych terminach, w warunkach najbardziej zbliżonych do optymalnych, bardzo trudnych do określenia ze względu na panujące warunki meteorologiczne sprzyjające rozwojowi chorób, a w szczególności Szarej pleśni ze względu na ilość opadów (tabela 2);
I zabieg – 06 maja; 60 – 61 BBCH (początek fazy kwitnienia)
II zabieg – 13 maja; 63 – 65 BBCH (pełnia kwitnienia)
III zabieg – 20 maja; 65 – 67 BBCH (koniec kwitnienia)
Tabela 2. Charakterystyka warunków atmosferycznych
-
Miesiąc
Średnia temperatura w oC
Suma opadów w mm
Maj
13,4
149,4
Czerwiec
15,9
68,4
Podczas obserwacji prowadzono:
-
wizualną ocenę fitotoksyczności zastosowanych preparatów oraz mieszanin, nie odnotowano objawów ich fitotoksyczności na roślinach truskawki badanej odmiany.
-
w czasie zbiorów prowadzono ocenę wysokości i jakości plonów, na podstawie liczby zebranych z poletka owoców porażonych i zdrowych oraz ich masy
-
określano plon handlowy i niehandlowy oraz udział plonu handlowego w plonie ogólnym.
-
oceniano również smakowitość owoców w zależności od kombinacji i nie zaobserwowano różnic.
Plon handlowy oraz niehandlowy stanowiły owoce porażone Szarą pleśnią (Wykres 1). Z kolei udział owoców handlowych w ogólnym plonie przedstawiono na wykresie nr 2. Zbiory wykonywano 6-cio krotnie (od 04.06. do 20.06.) i podczas każdego zbioru prowadzono ocenę wysokości i jakości plonów oraz trwałości pozbiorczej owoców (Tabela 4.).
Wykres 1. Plon handlowy oraz niehandlowy uzyskany w obrębie wykonanych kombinacji ochrony przed szarą pleśnią
Wykres 2. Udział owoców handlowych w plonie ogólnym uzyskany w obrębie wykonanych kombinacji ochrony przed szarą pleśnią (%)
Tabela 3. Ocena jakości pozbiorczej owoców, skuteczność działania wykorzystanych produktów (%)
Podsumowanie
-
Nie zaobserwowano objawów fitotoksycznego oddziaływania zarówno badanego preparatu Prolectus 50 WG, Prolectus 50 WG + Wuxal, na rośliny truskawki odmiany ‘Elsanta’.
-
Podczas obserwacji przeprowadzonych w trakcie zbiorów, najwyższy poziom skuteczności w zwalczaniu szarej pleśni wykazał badany preparat Prolectus 50 WG. Pozostałe preparaty wykazały istotnie niższy poziom zwalczania choroby. Wysoką skuteczność zwalczania szarej pleśni odnotowano również w kombinacjach chronionych badanym preparatem Prolectus 50 WG + nawóz dolistny Wuxal.
-
Po okresie przechowywania mieszanina preparatu Prolectus 50 WG + nawóz dolistny Wuxal charakteryzowała się nieco wyższą skutecznością niż Prolectus 50 WG zastosowany samodzielnie. Skuteczność mieszaniny Prolectus 50 WG + Wuxal była wyższa lub porównywalna z innymi preparatami.
-
Po zastosowaniu wszystkich badanych preparatów, nie odnotowano żadnego ich wpływu na smak owoców truskawki.
-
Nie odnotowano istotnych różnic w plonie ogólnym truskawki zebranej z kombinacji chronionych badanymi preparatami. Niższy plon zebrano z kombinacji kontrolnej.
Na podstawie uzyskanych wyników i obserwacji z przeprowadzonego w 2014 roku doświadczenia nad oceną skuteczności preparatu Prolectus 50 WG w zwalczaniu szarej pleśni na truskawce można sądzić, że jeżeli w tak trudnych warunkach, jakie panowały w maju i czerwcu 2014 (duża ilość opadów) charakteryzował się tak wysoką skutecznością w zwalczaniu szarej pleśni na truskawce, to w lata mniej sprzyjające rozwojowi tej choroby, jego skutecz