Po raz piętnasty w historii i po raz trzeci w Kielcach odbywają się targi Sadownictw i Warzywnictwa (TSW 2025). W tym roku oferują wyjątkowo liczbę firm zgromadzonych na powierzchni 3ha.  Odbywają się też liczne Konferencja i branżowe dyskusje. W trakcie inauguracji tegorocznej edycji TSW wręczono również szczególne wyróżnienia – nagrody prof. Szczepana A. Pieniążka, przyznawane za najbardziej innowacyjne produkty dla sektora sadowniczego i warzywniczego.  

Jak podkreślał Adam Nowak podsekretarz stanu MRiRW to targi TSW obrazują jak ważny jest dla polskiego rolnictwa sektor owoców i warzyw. Dzisiejsze wydarzenie odbywa się z szerokim wsparciem instytucji przekazujących wiedzę i kompetencje dla producentów. Dzięki temu rolnicy mogą być konkurencyjni na rynku europejskim – mówił przedstawiciel resortu. MRiRW stawia duży nacisk na rozwój sektora, wspierając szeregi inicjatyw i programów wspierających rozwój nowoczesnej produkcji w naszym kraju.

Inauguracja TSW 2025

Dzięki takim targom możemy podążać za trendami, rozwijać gospodarstwa i korzystać z nowoczesnych technologii. W Polsce rozwija się produkcja sadownicza, ale też mocno branża związana z owocami jagodowymi, szczególnie uprawą borówki wysokiej w przypadku której jesteśmy w czołówce Europejskich i światowych producentów – mówił Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski.

Prof. Dorota Konopacka, dyrektor IO w Skierniewicach podkreślała merytoryczny wkład licznych pracowników Instytutu w konferencjach odbywających się w trakcie targów. W ostatnim roku infrastruktura wzbogaciła się o dwa kolejne nowoczesne obiekty – laboratoria akredytowane pomagające w badania owoców i warzyw pod katem pozostałości śor oraz badania produktów pszczelich. TSW to też okazja do promocji nowoczesnych rozwiązań, czego obrazem jest coroczny konkurs o nagrodę prof. Szczepana A. Pieniążka.

Jacek Kłudka podsumował tegoroczną edycję z 456 wystawcami w tym 72 wystawcami zagranicznymi z 18 krajów świata. Oprócz tego stawiamy na wiedzę dlatego w trakcie targów odbywa się 6 konferencji tematycznych. Również dla uczestników przygotowane zostały poletka pokazowe. Tam we współpracy z kilkoma firmami pokazujemy pełną technologię prowadzenia sadów oraz upraw jagodowych – mówił Jacek Kłudka. Targi zajmują w tym roku powierzchnię 3 ha, co jest na pewno imponującym wynikiem. Organizatorzy spodziewają się w ciągu dwóch dni około 15 tys. odwiedzjących.

W trakcie części inauguracyjnej zabrali również głowni partnerzy tegorocznej edycji TSW. Byli to Agata Stolarska z firmy Timac Agro Polska, oraz Piotr Barański z firmy Agrosimex.

Już pierwsze godziny trwania potwierdziły duże zainteresowanie ze strony odwiedzających.







Poprzedni artykułJagodowy WOŚP. Można wylicytować owoce i sadzonki
Następny artykułWielcy „wygrani” XV edycji targów TSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj