W projekcie Borówkowe Factory część roślin posadzono w doniczkach o pojemności 37 l. Wśród różnych rozwiązań jeśli chodzi o podłoże dla borówki wykorzystano do uprawy Carbomat – substrat na bazie węgla brunatnego produkowany przez firmę Carbohort. Po 12 miesiącach wzrostu oceniamy jak się sprawdza w uprawie borówki.

Po wyjęciu rośliny z doniczki okazuje się, że system korzeniowy w pełni już wypełnił objętość doniczki i jest na tyle rozrośnięty, iż tworzy zwartą bryłę korzeniową. Nie jest przy tym zbity co stwarza dodatkową przestrzeń ma wodę, powietrze i wzrost kolejnych korzeni. Widać na przekroju dużo młodych, cienkich korzeni, a więc tych najbardziej aktywnych. Rośliny posadzone w węglu brunatnym przetrwały zimę tak samo dobrze jak te rosnące w gruncie. Normalnie podjęły wzrost wiosną i wyglądają bardzo dobrze – ocenia pierwszy sezon dr Paweł Krawiec.

Bryła korzeniowa borówki po 12 miesiącach wzrostu

Podłoże dla borówki Carbomat jest specjalnie przygotowane pod wymagania tej rośliny. Ma na starcie niskie pH. Jest to podłoże złożone z drobnych frakcji węgla brunatnego, nie ma tendencji do zbrylania się, dobrze utrzymuje wodę i powietrze i to właśnie sprawia, ze system korzeniowy borówki ma idealne warunki do szybkiego rozwoju – podkreśla Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort. Przypomina, że węgiel brunatny jest podłożem bardzo trwałym, nie ulega mineralizacji i zachowuje swoje właściwości przez wiele kolejnych lat. Stopniowo uwalnia przy tym kwasy humusowe, co również jest korzystne dla borówki, która jest wszak rośliną „próchnicolubną”.

Podłoże dla borówki







Poprzedni artykuł„Pokręcona pogoda” wpływa na wzrost borówki. Jak reagować?
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje w Karczmiskach. Truskawki w gruncie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj