Zakładając plantację borówki bardzo istotne jest dobre przygotowanie stanowiska pod uprawę. Często w tym celu w rzędy gdzie będą rosły rosły rośliny wprowadza się odpowiednio przygotowane substraty, tak by zapewnić odpowiedni dla roślin borówki odczyn gleby oraz materię organiczną. Równie ważne jest też sposób w jaki potraktowane będą rośliny po posadzeniu. Ma to ogromny wpływ na dalszy wzrost roślin i ich tempo wchodzenia w owocowanie.

Zdaniem Pawła Korfantego rośliny borówki powinny być odpowiednio przygotowane do sadzenia. Dobrze jest bryłę korzeniową naciąć w kilku miejscach, co zapewni dobry rozrost systemu korzeniowego. Bardzo ważnym zabiegiem po posadzeniu będzie skrócenie wszystkich pędów. Naszym celem jest by w pierwszych dwóch latach prowadzenia plantacji wytworzyć 8-13 pędów o wysokości 60-100 cm. To pozwali uzyskać krzewy dobrze przygotowane do plonowania – uważa Paweł Korfanty, szkółkarz z Gospodarstwa „Korfanty”. Przypomina zarazem, że skrócenie pędów będzie zarazem sprzyjało lepszemu wzrostowi systemu korzeniowego. Jeśli uda nam się stworzyć mocny system korzeniowy roślin z dużą masą drobnych korzeni to rośliny będą dobrze przygotowane do intensywnego wzrostu. Mocny system korzeniowy, zapewni transport wody i składników pokarmowych potrzebnych roślinie do wykarmienia owoców i intensywnego wzrostu pędów – dodaje szkółkarz.

Więcej informacji o prowadzaniu roślin borówki w pierwszych latach po posadzeniu znajduje się w bieżącym numerze czasopisma „Jagodnik”. Zachęcamy do lektury:

Najnowszy numer już w naszym e-sklepie:

kliknij link i zamów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here