Kontenerowa uprawa borówki wysokiej

borówka wysoka, uprawa kontenerowa, pojemniki do uprawy borówki, Eric Boot, BVB Substrates


Wizyta na plantacji borówki wysokiej uprawianej w kontenerach była jednym z punktów Międzynarodowej Konferencji Owoców Miękkich zorganizowanej w styczniu br. w miejscowości
‘s Hertogenbosch w Holandii (więcej czyt…).

Uprawa borówki wysokiej w kontenerach, mimo znacznych początkowych nakładów, w wielu krajach Zachodniej Europy, cieszy się coraz większą popularnością. Na odwiedzonej plantacji w okolicach ‘s Hertogenbosch w kontenerach rosły dwie odmiany ‚Aurora’ i ‚Liberty’. Plantacja została założona w 2007 roku, a rośliny rosną w 11 litrowych plastikowych donicach wypełnionych substratem kokosowym. Dodatkowo osłonięto je białą folią. Jak informował Willem van Eldik z firmy doradczej DLV Plant z Holandii, na tej plantacji w latach 2011/12 i 2012/13 odnotowano zimą spadek temperatury do –20oC i mimo tego nie zanotowano uszkodzenia systemu korzeniowego.

Willem van Eldik, DLV Plant, borówka wysoka, uprawa borówki wysokiej
Willem van Eldik (z mikrofonem) z firmy doradczej DLV Plant informuje o tym jak uprawiać borówkę w kontenerach


Tego typu uprawa przez wielu holenderskich doradców uważana jest za bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o uprawę borówki na terenach, gdzie przygotowanie stanowiska jest bardzo kosztowne lub czasem teren nie nadaje się do takiego rodzaju uprawy. Uprawa borówki wysokiej w kontenerach pozwala także przyspieszyć wejście krzewów w pełnię owocowanie o 2–3 lata w porównaniu do plantacji zakładanych w gruncie. Decydując się na tego typu uprawę ważny jest wybór odpowiedniej jakości substratu oraz znajomość zasad fertygacji borówki uprawianej w pojemnikach. W opinii holenderskich doradców możliwość prowadzenia bardzo dokładnej fertygacji pozwala z tego rodzaju upraw uzyskiwać w Holandii również znacznie wyższe plony oraz lepszą jakość owoców względem upraw konwencjonalnych. Dodatkową zaletą tego typu uprawy jest możliwość uprawy w Polsce odmian wrażliwych na mróz, które na okres zimy można zabezpieczyć (więcej na ten temat już wkrótce na portalu jagodnik.pl).

konferencja borówkowaWszystkich zainteresowanych tym modelem uprawy, który w Polsce jest już wdrażany z sukcesami w kilku dużych gospodarstwach borówkowych zapraszamy na Konferencję Borówkową „Perspektywy”, która odbędzie się 21 marca w Starachowicach. Informacje o tym jak uprawiać w ten sposób borówkę wysoką przedstawi w wystąpieniu pt. Trendy w uprawie borówki w Europie zachodniej. Czy jest przyszłość w uprawie borówki w pojemnikach?” Eric Boot z firmy BVB Substrates, Campag GmbH & Co. KG/ Swissgrow AG z Holandii, który od wielu już lat pomaga m.in. w zakładaniu i prowadzeniu intensywnych plantacji borówki wysokiej w Zachodniej Europie.

 

Chcesz jako pierwszy dowiedzieć się o tym jak uprawiać borówkę w kontenerach, już dziś zarejestruje się na www.konferencjaborowkowa.pl (liczba miejsc ograniczona) i spotkaj się z wybitnej klasy doradcami, którzy mogą pomóc Ci przygotować gotowe zalecenia do rozpoczęcia kontenerowej uprawy borówki wysokiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.