Jagodowe „smaki” z Zieleń to Życie 2019





W dniach 5-7 września 2019 w EXPO XXI Warszawa odbywają się dwie imprezy branżowe – 27. Międzynarodowa Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE (rośliny ozdobne, drzewa, krzewy, byliny oraz technika) oraz 4. edycja FLOWER EXPO POLSKA (prezentująca kwiaty cięte, rośliny doniczkowe oraz akcesoria dekoracyjne). Czy jest to wydarzenie godne uwagi producentów roślin jagodowych?

Organizatorzy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – zaprosili do udziału ponad 250 wystawców z 10 krajów: Polski, Holandii, Niemiec, Danii, Włoch, Belgii, Francji, Litwy czy Keniii USA. Wśród nich przeważali przede wszystkim producenci roślin: ozdobnych, użytkowych, owocowych ale też nie brakowało dostawców sprzętu i technologii do produkcji.

Targi Zieleń to Życie tradycyjnie odbywają się w hali EXPO w Warszawie

Traktory i pojazdy specjalne

Wśród ciekawostek które zwróciły moja uwagę były niewielki ale często bardzo funkcjonalne ciągniki, które często znajdują zastosowanie na plantacjach jagodowych, a zwłaszcza w uprawach tunelowych. Prezentowały je takie firmy jak Kubota, John Deere, Iseki. Ciekawostka dla niektórych mogą się specjalne pojazdy transportowe, które mogą pełnić wiele praktycznych funkcji w gospodarstwach. Tu niezwykle ciekawe są elektryczne pojazdy produkowane w Mielcu. W ofercie tego producenta cichych i ekologicznych pojazdów wyposażonych w silniki prądu przemiennego są zarówno pojazdy typowo bagażowe, jak też pasażerskie, które także są ciekawym rozwiązaniem dla gospodarstw.   

Elektryczne pojazdy firmy Melex

Prawdziwą premierę miał typowo transportowy pojazd zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce przez Kubotę – RTV X1110. Pojazd do zadań specjalnych z niezależnych zawieszeniem na każde koło, na każdym z nich wahacz do tego aluminiowa felga, nowa czarna rama z zaczepami z przodu i z tyłu – robią wrażenie. Pojazd ten już dostępny jest w koncernie Kuboty.  

Zaprezentowany przez Kubotę pojazd – RTV X1110

Nie tylko tunele

Corocznym wystawcą Zieleni to Życie jest firma FARMER CO. Jej właściciel Łukasz Kłósek zwracał uwagę na obiekty foliowe o specjalnym przeznaczeniu. Dużym zainteresowaniem ogrodników cieszą się nasze obiekty o szerokości 15-20 m szerokości, pojedynczych lub łączonych nawach. Są to obiekty na słupach bocznych o wysokości 4-4,5 m i bez żadnego dodatkowego podparcia w środku. Można je pokryć plandeką lub podwójną folią pompowaną koloru mlecznego. Obiekty tego typu pełnią funkcję hali w wielu gospodarstwach lub pomieszczeń logistycznych – mówił Łukasz Kłósek. W ofercie tej firmy są też oczywiście tradycyjne tunele foliowe, zarówno pojedyncze jak i zblokowane, które jak zapewniał właściciel pod względem wytrzymałościowym są bardzo dobrze przystosowane do panujących u nas warunków pogodowych.

Łukasz Kłosek zachęca do zainteresowania się bardzo szeroką ofertą firmy FARMER

Szkółki jagodowe

Nieco uboższa względem minionych lata była liczba szkółek oferujących typowo jagodowy materiał szkółkarski. Dostępny był ona na stosikach Superborówka oraz Szkółka Korfanty. Ta ostatnia specjalizuje się w produkcji roślin borówki oraz haskapu. W przypadku tego ostatniego gatunku Paweł Korfanty prowadzi własną selekcję odmian i jak zapowiada już niebawem zaoferuje bardzo obiecujące odmiany haskapu, o zupełnie ich parametrach owoców niż dotychczas znane.

Materiał szkółkarski na stoisku szkółki Korfanty
Z ofertą roślin borówki obecna była firma Superborówka

Narzędzia i inne rozwiązania do produkcji

Nie zabrakło też wśród wystawców firm, które oferują bardzo bogata ofertę rozwiązań dla ogrodników – od specjalistycznych maszyn  po narzędzia niezbędne w każdym gospodarstwie. Wśród nich były Elkner Service, Euroflora – Andrzej Otwiaska, Ceres i Brinkman. W ofercie firmy Ceres Tomasz Szuławy zwracał uwagę na biologiczne preparaty, a wśród nich takie jak Klozer. Zawiera on wyselekcjonowane szczepy grzybów i bakterii, które atakują bytujące w glebie larwy szpecieli, opuchlaków, wciornastków, pędraków czy drutowców. Grzyby bardzo szybko kolonizują ciało szkodników, a te w przeciągu kilkunastu dni giną. Oprócz tego w ofercie preparatów mikrobiologicznych jest szereg innych rozwiązań do podwyższania żyzności i zasobności gleby.

Targi Zieleń to Życie odbywają się w dniach 5-7 września. Więcej informacji na https://zielentozycie.pl/index.php/pl/







Poprzedni artykułMalinowe Warsztaty już w tą niedzielę. Zapraszamy do Karczmisk!
Następny artykułNowe zagrożenia i wyzwania w uprawie malin na Warsztatach Malinowych 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj