Nowe możliwości ochrony malin i borówki wysokiej
Zgodnie z zezwoleniem udzielonym przez MRiRW 17 kwietnia 2015 roku, preparat Zato 50 WG zyskał nowe możliwości stosowania w ramach zastosowań środka w uprawach małoobszarowych. Można go już stosować m.in. do ochrony malina i borówki wysokiej.

Do tej pory Zato 50 WG mógł być stosowany do zwalczania chorób w uprawach jabłoni, truskawek, agrestu i porzeczek. Obecnie możliwości wykorzystania tego preparatu są znacznie większe, bowiem może być używany do ochrony wiśni, czereśni, gruszy, śliw i najważniejsze malin i borówki wysokiej. W przypadku malin środek posiada rejestrację do zwalczania chorób powodujących zamieranie pędów malin i rdzy maliny. W tym celu Zato 50 WG powinien być stosowany przed kwitnieniem oraz w trakcie wzrostu i dojrzewania owoców, w momencie zauważenia pierwszych objawów chorobowych. Tym samym Zato 50 WG jest pierwszym i jak na razie jedynym zarejestrowanym fungicydem do zwalczania rdzy maliny. Na borówce wysokiej Zato 50 WG posiada rejestrację do zwalczania mączniaka prawdziwego i może być stosowany od fazy przed kwitnieniem do końcowej fazy dorastania owoców. W obu przypadkach należy pamiętać by nie wykonywać zabiegów Zato 50 WG częściej jak 2 razy w sezonie, zachowując minimum 14-dniową przerwę między kolejnymi zabiegami. Zalecana dawka w przypadku malin jak i borówki wynosi 0,2 kg/ha. Warto również zwrócić uwagę na okres karencji, który dla większości gatunków (z wyjątkiem truskawek, gdzie Zato 50 WG jest zarejestrowany do stosowania w okresie okołokwitnieniowym i po zbiorach) wynosi 14 dni.

Zato 50 WG – trifloksystrobina z grupy strobiluryn – cechuje się bardzo dobrym działaniem zapobiegawczym i interwencyjnym. W roślinach działa mezosystemicznie i po zastosowaniu jest odporna na zmywanie przez deszcz.

Zato 50 WG okazała się sprawdzonym preparatem w uprawie truskawek, agrestu i porzeczek, teraz warto również włączyć w programy ochrony malin i borówki wysokiej, zapewniając jeszcze skuteczniejszą ochronę tych upraw przed chorobami grzybowymi.

 Poprzedni artykułWydłużyć trwałość truskawek w obrocie towarowym
Następny artykułProdukcja truskawek, malin i borówki amerykańskiej przy stosowaniu Huwa San TR 50

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj