Global Berries Congress 2018 z udziałem CIV

Odmiana Murano




W Rotterdamie dziś rozpoczyna się Global Berries Congress 2018 (trwa od 19 do 21 marca). W czasie tego wydarzenia prezentowane będą różne zagadnienia związane z uprawą jagodowych. Wśród nich ważne będą tematy agrotechniczne. Sporo miejsca poświęcone zostanie także wątkom handlowym. Ważnym nurtem w dyskusji będą cechy odmian truskawek przydatne do uprawy od południowej do północnej Europy.

CIV jednym ze sponsorów Global Berries Congress 2018

Eugenio Bolognesi, CIV

CIV – Consorzio Italiano Vivaisti (Zrzeszenie Włoskich Szkółkarzy) z siedzibą w  San Giuseppe di Comacchio będzie uczestnikiem Global Berries Congress 2018. Jednym z prelegentów będzie dyrektor CIV, Eugenio Bolognesi, który wspólnie z innym specjalistą, dr Johan Aeltermanem, omówi rosnące zaangażowanie CIV w badania i rozwój nowych odmian truskawek. Ich celem jest pełniejsze sprostanie potrzebom stale zmieniającego się rynku.

Odmiany z portfolio CIV do uprawy w ciepłym klimacie

Nowe odmiany truskawek takie jak ‘Flavia’ i ‘Flaminia’ spotkały się z dużym zainteresowaniem plantatorów w południowych Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Maroko i Tunezji. W krajach tych pilotażowe nasadzenia pozwoliły na osiągnięcie przyzwoitych wyników zarówno z punktu widzenia agronomicznego jak i komercyjnego. Te dwie opatentowane przez CIV odmiany cechują się wczesnością i średnim wigorem. Owoce są na zewnątrz liści, więc zbiór jest łatwy i szybki. Rośliny mają wysoką odporność na mączniaka prawdziwego i inne choroby liści i korzeni. Obie kreacje mogą być uprawiane na glebach zmęczonych. Odmiany wykazują przydatność do uprawy ekologicznej.

Kreacje na chłodniejszy klimat

Michelangelo Leis, CIV

Truskawki takich odmian powtarzających jak ‘Murano’ i ‘Capri’ należą do chętnie uprawianych w Europie Północnej. Odmiana ‘Clery’ jest bardzo popularna w segmencie wczesnych odmian we Francji, Niemczech, niektórych krajach Europy Wschodniej i w Kanadzie. ‘Joly’  jest bardzo popularna w Belgii. Główny cel CIV to wyhodowanie nowych odmian przydatnych do produkcji ekologicznej lub przynajmniej takich, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów chemicznych. Ważne jest, by zadowolić każdego gracza w łańcuchu dostaw, od producenta do użytkownika końcowego na poziomie międzynarodowym – mówi hodowca Michelangelo Leis.

Polskie akcenty na Global Berries Congress 2018

Global Berries Congress 2018 to ważne wydarzenie konferencyjno – plenerowe. Co cieszy, nie zabraknie tam polskich akcentów. W gronie prelegentów znalazła się dr Agnieszka Orzeł. Będzie mówić o nowych odmianach malin z oferty Niwa Hodowla Roślin Jagodowych. Na temat porzeczek czarnych wypowie się dr Dorota Jarret z James Hutton Limited. To polski naukowiec świetnie zorientowany w europejskiej i światowej branży porzeczkowej. W wydarzeniu udział weźmie wielu plantatorów, przedstawicieli firm z branży i specjalistów, których głos może kreować przyszłość produkcji owoców jagodowych.







Poprzedni artykułZalecenia dla truskawek przed sezonem
Następny artykułRynek porzeczki czarnej i czerwonej