Do 30 listopada można stosować nawozy zawierające azot

rozsiewacz nawozów, ustawa o nawozach, nawożenie, jagodnik.pl



Przedłużono termin stosowanie nawozów na gruntach rolnych do 30 listopada. Jest to ważne dla tych gospodarstwach, gdzie nie udało się dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby.

Ma to zastosowanie m.in. w przypadku nadmiernego uwilgotnienia gleby, czy też wystąpienia suszy rolniczej, którą obserwowano w 2019 roku.

Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada. Należy pamiętać, że zabrania się stosowania nawozów:

  • na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem;
  • naturalnych w postaci płynnej podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi. Za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia. Podczas wykonywania nawożenia azotowego należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od wód.

Źródło:https://www.arimr.gov.pl/kontrole-beneficjentow/kontrole-cross-compliance/b-zmiany-w-wymogach-wzajemnej-zgodnosci/warunki-rolniczego-wykorzystania-nawozow-w-poblizu-wod-powierzchniowych.html

W przypadku gdy nasze pole znajduje się w pobliżu wód powierzchniowych mniejsze niż podanej w tabeli, należy pamiętać o obowiązujących odległościach na których nie wolno stosować nawozów.

Uwaga !!!

W planie nawozowym powierzchnia nawożenia na gruntach przylegających do wód powierzchniowych powinna być mniejsza o obszar na którym stosowanie jest zabronione. Pamiętajmy, aby powierzchnie upraw nie były bezmyślnie przepisywane z wniosku obszarowego. Plan nawożenia azotem opracowuje się odrębnie dla każdej działki rolnej i przechowuje się w gospodarstwie rolnym przez okres 3 lat od dnia zakończenia nawożenia wykonanego na podstawie tego planu. Za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami programu kara wyniesie do 2 tys.

Wytyczne dotyczą nawozów zawierających w swoim składzie azot niezależnie czy to są nawozy naturalne czy mineralne. Termin ten nie dotyczy stosowania pozostałych nawozów nie posiadających w swoim składzie azotu.









Poprzedni artykułJagoda kamczacka – WIEMY JUŻ CO DALEJ
Następny artykułKombajn do zbioru truskawek w otwartym gruncie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj