Bezpieczeństwo – mimo wszystko

alt

Centralny Magazyn Dystrybucyjny Bayer CropScience istnieje od 2003 i jest jedynym centralnym magazynem dystrybucyjnym środków ochrony roślin firmy Bayer dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Jednym z obowiązków nałożonych na wszystkie zakłady dużego ryzyka przez Prawo Ochrony Środowiska jest przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie planu operacyjno-ratowniczego raz na 3 lata. Właśnie takie ćwiczenia zostały przeprowadzone 14 czerwca. Było to drugie tego typu wydarzenie, pierwsze odbyło się w grudniu 2010.

W związku z dużą koncentracją środków ochrony roślin klasyfikowanych jako produkty niebezpieczne dla środowiska, od 2009 roku posiada status zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

W tegorocznych manewrach wzięły udział siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, powiatów ościennych i wybranych Komend Powiatowych i Miejskich województwa mazowieckiego. Dysponowanie zasobów ratowniczych odbywało się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami operacyjnymi oraz sporządzoną i zatwierdzoną dokumentacją ćwiczeń. Wśród zadysponowanych zastępów ratowniczych i specjalistycznych wymienić należy siły I rzutu, które przewidziane zostały do usuwania skutków awarii na terenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience, oraz Kompania Gaśnicza „WISŁA” – pododdział Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Ekologicznego „Płock”, działająca w strukturach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

alt
Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 30 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej

Na ćwiczenia w charakterze obserwatorów zostali zaproszeni reprezentanci między innymi: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, Policji.

Celem ćwiczeń było taktyczne rozpoznanie obiektu przemysłowego Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience. Zostały zrealizowane następujące działania: pozorowana akcja ratowniczo–gaśnicza wewnątrz hali magazynowej, pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego oraz neutralizacja wyciekającego oleju napędowego, działania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego w tym dekontaminacja ludzi i ograniczenie skażenia wody w pobliskiej rzece.

Bezpieczeństwo to bardzo ważny element w działalności firmy Bayer CropScience, a przeprowadzone manewry pokazały przede wszystkim lokalnej społeczności, że życie w sąsiedztwie zakładu o statusie „wysokiego ryzyka” jest bezpieczne.

Na podstawie informacji prasowej Bayer CropScience

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here