Zrównoważone ogrodnictwo jest i będzie dochodowe

Adam Kopyść z firmy BayerW Warszawie 14 stycznia firma Bayer zorganizowała spotkanie prasowe. Poruszono na nim wiele aspektów związanych z odpowiedzialnym, zrównoważonym gospodarowaniem środowiskiem naturalnym i jego zasobami. Mówiono o bezpieczeństwie żywności, która trafia do konsumenta a także o tym jak ta grupa społeczna jest postrzegana przez resztę społeczeństwa. Dokonano także prezentacji nowych odmian, które wpisują się wyśmienicie w koncepcję zrównoważonego rolnictwa. Spotkanie otworzyła Elżbieta Socha z firmy Bayer.

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin i rolnictwo zrównoważone

Elżbieta Socha z firmy Bayer poprowadziła spotkanie prasowe

O kierunku w jakim zmierza Bayer mówił Adam Kopyść z firmy Bayer. Przytoczył wyniki ankiety dotyczącej żywności prowadzonych w większych miastach w Polsce. Próba dotyczyła 900 osób z największych polskich skupisk urbanistycznych. Pytani byli ankietowani, czy w ich ocenie rolnicy dbają o stan zwierząt i roślin oraz kondycję środowiska. Tylko 36% osób ma taką właśnie opinię, kolejne 26% nie ma na ten temat zdania. Aż 28% uważa, że rolnicy nie dbają o naturalne zasoby, uprawiane rośliny i hodowane zwierzęta. Zdaniem prelegenta, aby przekonać konsumentów do tego, że rolnicy prowadzą swe gospodarstwa odpowiedzialnie należy pójść drogą zrównoważonego rolnictwa. Zdaniem Wernera Baumanna, prezesa zarządu firmy Bayer, rolnictwo zrównoważone powinno stać się centralnym kierunkiem rozwoju koncernu. Z tego względu Bayer zaoferuje ogrodnikom odmiany warzyw pozwalające na niższe zużycie azotu, bardziej odporne na patogeny a więc wymagające mniej zabiegów chemicznych ochrony. Dostępne będą też instrumenty cyfrowe pozwalające na optymalizację podejmowanych działań w gospodarstwach.

ClimateField View

Bronisław Kwiatkowski prezentuje ClimateView Drive

Rozwiązanie przedstawił Bronisław Kwiatkowski. To rolnicza platforma cyfrowa, która umożliwia rejestrowanie, zbieranie i przetwarzanie danych bieżących i historycznych odnoszących się do stanu pól. Można dzięki niej monitorować m.in. takie parametry jak zdrowotność upraw czy zużycie wody. Rozwiązanie to jest więc elementem wspierającym plantatorów w podejmowaniu decyzji agrotechnicznych. Aplikacja dostępna jest w wersji podstawowej FieldView Prime. W tym wariancie korzystać z niej można głównie na etapie wegetacji upraw. FieldView Plus współpracuje dodatkowo z urządzeniem, które rejestruje w czasie rzeczywistym podstawowe dane związane z wykonywanymi zabiegami agrotechnicznymi na danym polu. Urządzenie mobilne FieldView Drive współpracuje z maszynami wielu marek (np. ciągnikami) i przesyła informacje do urządzenia rejestracyjnego. Rozszerzona opcja pozwala także na mapowanie plonowania upraw. Dzięki Climate FieldView możliwe jest ograniczenie liczby zabiegów chemicznych, podlewania, a więc instrument ten wpisuje się z powiedzeniem w koncepcję zrównoważonego rolnictwa. Taka optymalizacja ma wpływ na dochodowość prowadzenia działalności rolniczej. Aplikacja po okresie bezpłatnego testu kosztuje w podstawowej opcji 500 zł/rok a w wersji rozbudowanej 18 zł/ha/rok plus koszt zakupu ClimateView Drive – 1200 zł/sztuka.

Luna Care – fungicyd do ochrony jabłoni i gruszy

Radosław Suchorzewski mówił o nowościach fungicydowych w ofercie Bayer

Ta informacja zainteresuje tych plantatorów, którzy w swych gospodarstwach uprawiają także jabłonie i grusze. Luna Care 71,6 WG to nowość z rodziny Luna. Zawiera w swym składzie fluopyram i fosetyl glinu. Dzięki takiej kompozycji preparat działa kontaktowo, translaminarnie, systemicznie, systemicznie dwukierunkowo a także indukuje naturalną odporność rośliny. Zwalcza takie choroby jak parch, mączniak prawdziwy, Stemphylium czy rak drzew owocowych.  W uprawie jabłoni zalecana dawka to 2 kg/ha (0,67 kg/m wysokości drzewa) a w gruszach 3 kg/ha (1 kg/m wysokości drzewa). Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, który przekazał informacje o nowym fungicydzie dostrzega spory potencjał przed tym produktem i wierzy w jego skuteczność. Zaznaczył jednak by nie stosować preparatu na odmianach ‘Honey Crunch’ i ‘Golden Delicious’ i jego mutantach oraz nie mieszać go z preparatami zawierającymi związki miedzi. Zastosowanie środka w fazie kwitnienia grusz może przyczynić się do ordzawienia owoców. W ciągu jednego sezonu preparat w obu gatunkach można stosować co 8-10 dni, nie więcej niż 3 razy.Poprzedni artykułInnowacyjne produkty nagrodzone podczas TSW 2020
Następny artykułWspółpraca polskich superowoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj