Szczęśliwie dla plantatorów, jak i dla samych roślin, w ostatnich dniach nastało ocieplenie. Jeszcze przed majówką było po prostu zimno. Ziemia w warstwie w której znajdują się korzenie miała na Lubelszczyźnie jeszcze 26 kwietnia zaledwie 10°C. To absolutne minimum do tego, by składniki pokarmowe mogły być pobierane. O efektywnym, szybkim zachodzeniu tego procesu nie było jednak mowy. Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland zdecydował się podpowiedzieć jak w takich warunkach pomóc borówkom.

Posypowo

M. Wojcieszek jako podstawę żywienia borówek wskazał YaraMila Complex. Posiada on dobrze zbilansowany skład, w którym zawarte są wszystkie potrzebne roślinom na starcie sezonu i w dalszych jego fazach makro i mikroelementy. Jego naturalnym uzupełnieniem jest siarczan amonu. To źródło azotu amonowego, takiej formy tego pierwiastka, jaki preferują borówki. Dokładne dawki powinny zostać określone na podstawie analizy gleby. Jeżeli jednak występują problemy, spowolnienia spowodowane niedostatecznym wygrzaniem się gleby w pobieraniu składników odżywczych, wówczas należy zastosować żywienie nalistne.

Dolistnie i poprzez fertygację

Tu z kolei punktem wyjścia może okazać się KristaLeaf Fruit Controller. To także kompleksowy nawóz, ale inaczej niż w przypadku YaraMila Complex, stworzony z myślą o nanoszeniu go na rośliny poprzez ich opryskiwanie. Dostarcza on wszystkich tych pierwiastków, których borówki potrzebują najbardziej właśnie w okresach chłodnych wiosen.

Gdy już pogoda poprawi się, to w ofercie firmy Yara znaleźć można kolejny wartościowy, kompleksowy produkt. Mowa o nawozie YaraTera Superba Blue. Stanowi on doskonałą podstawę do sporządzania kompletnej pożywki fertygacyjnej dla borówek uprawianych w glebie. Uznać go należy ponadto za efektywne źródło azotu amonowego. Co także warte podkreślenia, stabilizuje odczyn gleby na niskim, właściwym dla borówki poziomie pH.

Więcej na filmie

Plantatorów, których zaciekawiły powyższe informacje zachęcamy do obejrzenia nagrania zrealizowanego w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie realizowany jest projekt Borówkowe Factory. Na nim M. Wojcieszek dość szczegółowo wyjaśnia zależności, które indukują wybór poszczególnych rozwiązań.

Poprzedni artykułTruskawkowe Inspiracje – ochrona truskawek przed kwitnieniem
Następny artykułPokaz maszyn w Twojej okolicy – Wielkie testy traktorów ISEKI -2022

1 KOMENTARZ

  1. Witam ile rozrobić nawozu KRISTALEAF FRUIT CONTROLLER na 5 litrową banke chodzi mi o oprysk i kiedy można go stosowacc bym był wdzięczny za odpowiedź dziękuję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj