Tegoroczną Konferencję Truskawkową zdominują tematy z zakresu uprawy truskawek w otwartym gruncie i pod osłonami. Mają one pokazać trendy dotyczące takich produkcji oraz rozwiązania pozwalające zarabiać na nich.
Przedstawione będą m.in. informacje dotyczące uprawy truskawek na zagonach. W formie prezentacji zostaną przekazane wnioski, jakie płyną z projektu Truskawkowe Inspiracje, a dotyczące odmian testowanych podczas jego realizacji oraz technologii ich uprawy z uwzględnieniem rodzajów sadzonek. Temat ten omówi Mariusz Podymniak z czasopisma „Jagodnik”.
Kontynuacją tej prezentacji będą zagadnienia związane z planowaniem oraz prawidłowym prowadzeniem nawożenia truskawek uprawianych na zagonach. Magdalena Cieślak-Włodarczyk z firmy Yara Poland, zajmująca się równocześnie w swoim gospodarstwie produkcją truskawek, ocenia, że zarówno nowe odmiany, jak i technologie ich uprawy nie tylko w tunelach, ale również w otwartym gruncie powodują konieczność różnicowania programów nawożeniowych.
Zmiany dotyczą także rozwiązań wykorzystywanych w ochronie truskawek. Z jednej strony ubywa wielu typowo chemicznych środków, z drugiej – pojawiają się różne produkty zwiększające odporność roślin czy w nowatorski sposób chroniące uprawy także przed nowo pojawiającymi się patogenami. Jak znaleźć takie metody oraz jak z nich prawidłowo korzystać będzie wyjaśniał Tomasz Domański, doradca agrotechniczny z Krakowa.
Uprawa truskawek na wczesny zbiór, w związku z możliwością sprzedaży owoców po atrakcyjnych cenach, cały czas cieszy się rosnącym zainteresowaniem. W tym przypadku już nie tylko niskie osłony, ale przede wszystkim tunele pozwalają maksymalnie przyspieszyć zbiór owoców. Odmianami, które w takich systemach produkcji mają duże znaczenie, są m.in. Rumba, Asia, Aprica i Cory. O tym jak podejść do ich uprawy, aby przy prawidłowym wykorzystaniu biostymulacji uzyskać nie tylko wczesny i duży plon, ale również smaczne owoce będzie mówił Jacek Witkowski z firmy Timac Agro Polska.
W ostatnich latach w prowadzeniu prawidłowej ochrony truskawek przychodzi z pomocą precyzyjny monitoring oraz dopasowanie do niego programów zwalczania chorób. Jak prawidłowo wykorzystać nowoczesne narzędzia diagnostyczne oraz jak opierając się na nich układać programy ochrony truskawek w nadchodzącym sezonie będzie wyjaśniał Tomasz Domański z firmy Agrosimex.
Rośnie ilość owoców jagodowych sprzedawanych w placówkach sieci handlowych, a coraz lepsza jakość oraz nowe odmiany umożliwiają również eksport tego towaru. W tym przypadku producentom stawiane są jednak wymagania dotyczące poziomów pozostałości substancji aktywnych stosowanych w ochronie. Narzędziem pozwalającym zarządzać pozostałościami w owocach jest system ResiYou, który omówi Jose Luis Robles Martin z hiszpańskiego oddziału firmy Bayer. Warto podkreślić, że system ten z powodzeniem jest już wykorzystywany przez producentów truskawek w Hiszpani, m.in. w prowincji Huelva.
Kolejny sezon do udanych zaliczyła tunelowa produkcja odmian truskawek powtarzających owocowanie, których asortyment w ostatnim czasie ewoluuje. Ważne są nie tylko wielkość plonu, ale też jakość i dobry smak owoców, wszystkie te czynniki przekładają się bowiem na satysfakcjonującą sprzedaż. W takiej produkcji nie ma miejsca na błędy, a koszty całego przedsięwzięcia muszą zostać dokładnie policzone. O tym w swojej prezentacji będzie mówił Dariusz Daniłkiewicz z firmy Agronom Berries.
Konferencję zakończy debata poświęcona najważniejszym czynnikom, które – oprócz odpowiedniego wyboru odmiany – w największym stopniu decydują o powodzeniu produkcji truskawek. Tematem będzie jakość sadzonek, w tym ich zdrowotność oraz ewentualne reklamacje dotyczące jakości. Do rozmowy zaprosiliśmy specjalistów z zakresu prawa – dra Dariusza Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i diagnostyki – dr Anetę Chałańską z NEFScience, przedstawiciela jednej z firm produkujących sadzonki – Krzysztofa Saka z Agronom Plants oraz Mateusza Włodarczyka, producenta truskawek z okolic Warki, którego znacie zapewne z realizowanego w jego gospodarstwie projektu „Truskawkowe Inspiracje”. Liczymy również na Państwa obecność i głosy w dyskusji.