Zalecenia dotyczące uprawy truskawek w tunelach na rynnach

Truskawki uprawiane na wysokich rynnach – odmiana Furore

Szkolenie pt. Owoce jagodowe w tunelach odbywające się na początku lipca w rodzinnym gospodarstwie Pietruszków w Studzieńcu koło Chodzieży było doskonałą okazją do porozmawiania ze specjalistami z zakresu uprawy truskawek na rynnach w substracie kokosowym.

Jedną z odmian truskawek powtarzających owocowanie uprawianych w gospodarstwie Pietruszków oprócz ‘Harmony’ i ‘Murano’ jest ‘Furore’. W przypadku 'Furore’ na metr bieżący sadzi się 8 roślin. W niektórych gospodarstwach można spotkać także 6 roślin na mb, co ma zapewnić tej odmianie więcej miejsca do rośnięcia i owocowania. Odmiana ta uprawiana jest w tym gospodarstwie już drugi sezon i przez cały czas w miarę stabilnie plonuje przez cały okres uprawy. Jej owoce są błyszczące, o średniej masie około 20 gram. Odmiana ta po posadzeniu zaczyna szybko owocować i w przypadku odwiedzonego gospodarstwa z rośliny zbiera się około 1 kg truskawek z rośliny. Odmiana ta ma dosyć duże zapotrzebowanie na nawożenie. Na uwagę zasługuje również fakt, że w tym gospodarstwie w bieżącym sezonie dzięki bardzo wczesnemu rozpoczęciu zwalczania roztoczy udało się w tym roku uniknąć z nimi problemów.

W tego typu uprawie truskawek bardzo ważne jest precyzyjne żywienie roślin, w tym odżywienie truskawek fosforem. Niestety bardzo często po posadzeniu truskawek wczesną wiosną występują temperatury poniżej 10oC, co powoduje trudności z pobieraniem tego składnika. Pobieranie tego składnika jest także utrudnione w wyniku niewłaściwego pH podłoża. Okazuje się, że można poradzić sobie z tym problemem dostarczając roślinom fosfor w postaci polifosforanów. Produktem który pozwala dostarczyć część fosforu w trudnych dla rozwoju, acz kluczowych fazach w postaci polifosforanów jest nawóz YARA AntiBlock Mineral o czym informował Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland.

W przypadku mat z substratem kokosowych ich dostawcą od kilku sezonów do tego gospodarstwa jest firma Ceres. Jak informował Tomasz Szuławy reprezentujący to przedsiębiorstwo, od dwóch latach do uprawy truskawek używane są tutaj maty o rozmiarze M24, które dzięki swoim gabarytom dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku uprawy truskawek odmian tradycyjnie owocujących jak i powtarzających owocowanie. Tego typu maty dobrze sprawdzają się zarówno przy zakładaniu upraw z sadzonek typu frigo lub tray o czym na filmie informuje T. Szuławy.

Poprzedni artykułOchrona truskawek – praktyczne zalecenia podczas Letnich warsztatów Grupy Truskawkowej
Następny artykułJagodnik.pl na Youtube – już ponad 3,5 mln wyświetleń filmów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj