Zalecenia dla truskawek z AUT we Wrocławiu

Artur Śliz z firmy Osadkowski wygłosił dwie prelekcje i prowadził konferencyjną część AUT 2019


Akademia Uprawy Truskawek odbywające się we Wrocławiu 16 marca, poprzedzała inaugurację nowego sezonu truskawkowego. Szkolenie to zgromadziło ok. 100 plantatorów. O tym, co dla plantatorów przygotowała na ten sezon firma Osadkowski SA informował Artur Śliz.

Tematyka konferencji

Część konferencyjną zainaugurowało wystąpienie Artura Śliza z firmy Osadkowski SA. Poinformował on o działaniach jakie podmiot ten podejmuje, by ułatwić polskim ogrodnikom produkcję truskawek.

Kolejne wystąpienia pierwszej sesji dotyczyły zakładania, nawożenia i ochrony truskawek. W gronie prelegentów znaleźli się tacy specjaliści, jak prof. Jerzy Lisek z IO w Skierniewicach, dr hab. Zbigniew Jarosz z firmy Doradca Jagodowy, dr Paweł Krawiec z Horti Team, czy Jarosław Barszczewski z Yara Poland. Po przerwie w głównym nurcie dyskusji znalazły się innowacje. Mówiono o nowych produktach do żywienia i stymulacji rozwoju krzewów w ofercie firmy Osadkowski SA. Dyskutowano o nowatorskich kompletnych strategiach antyodpornościowych, które zaproponowała Karolina Kokoszka z firmy Syngenta. Dokonano przeglądu nowych produktów do ochrony truskawek przed mączniakiem i ograniczania wzrostu rozłogów. Tej prezentacji dokonał przedstawiciel firmy BASF Maciej Wita. Nowe odmiany i ich specyfikę przedstawił Zbigniew Pisarek z Flevoplant, zaś kwestie związane z przygotowaniem cieczy roboczej do zabiegu Albert Zwierzyński z Doradcy Jagodowego. Wystąpienie wieńczące AUT 2019 dotyczyło malin. Uprawa tego gatunku jest coraz popularniejsza wśród plantatorów truskawek. Poszerza ofertę, pozwala na lepsze rozplanowanie prac i wykorzystanie zasobów ludzkich. O produkcji owoców malin mówił czołowy polski specjalista w tym zakresie dr P. Krawiec. Równolegle z konferencją odbywała się wystawa. W części ekspozycyjnej zlokalizowanej w pobliżu auli wykładowej plantatorzy mieli sposobność zapoznania się z ofertami firm wspierających AUT 2019. Przy okazji tam też była szansa na odbycie wielu kuluarowych rozmów, których znaczenie często bywa równie duże, co informacji i wiedzy wyniesionej z konferencyjnych wystąpień ekspertów.

Artur Śliz prowadził AUT 2018 we Wrocławiu a dodatkowo w swej prelekcji przedstawił preparaty w ofercie firmy Osadkowski SA, które powinny zainteresować producentów owoców jagodowych

Godne uwagi w uprawie truskawek

O interesujących produktach dedykowanych uprawie truskawek mówił Artur Śliz. Firma Osadkowski SA, którą reprezentował we Wrocławiu, już od lat zaopatruje plantatorów w środki produkcji ogrodniczej. Swą działalność opiera o współpracę z ośrodkami naukowymi, ale i ścisłe relacje z producentami żywności. Dla nich wprowadzane są programy doradcze, a produkty firmy dostępne są w punktach dystrybucyjnych w całym kraju. W ich gronie warto wymienić produkty aminokwasowe, czy nowość – stymulator kwitnienia Maxi Grow. Dzięki aplikacji produktu kwiaty są silniejsze, bardziej odporne na działanie niskich temperatur. Pyłek jest bardziej żywotny, a kwitnienie lepsze. Produkt stymuluje także inicjowanie pąków na kolejny sezon. Zabiegi wykonuje się trzykrotnie w odstępach 7-10 dniowych. Innym wartościowym produktem, na który uwagę zwrócił prelegent jest Barrier Si-Ca. Zawiera on krzem i wapń. Pierwszy z pierwiastków występuje w postaci kwasu ortokrzemowego, co polepsza jego przyswajalność przez rośliny. Owoce są bardziej jędrne, odznaczają się dłuższym okresem przechowalniczym. Krzem chroni też rośliny przed żerowaniem szkodników. To mocny preparat, który podnosi efektywność tradycyjnej ochrony. Co więcej, w niezwykle upalnym roku 2018 produkt wykazał działanie chroniące zarówno rośliny jak i owoce przez niszczycielskim działaniem słońca. Terra Sorb Radicular to nawóz glebowy stosowany za pomocą kroplowego systemu nawodnienia. Wspomaga pobieranie składników pokarmowych, stymuluje system korzeniowy i aktywuje życie mikrobiologiczne. Zawiera wolne aminokwasy, materię organiczną oraz składniki pokarmowe. Innym produktem zawierającym kwasy humusowe jest H-850. To produkt bardzo dobrze rozpuszczalny, łatwo transportowalny przez system nawodnieniowy. Aktywuje on życie w ryzosferze, zwiększa ilość dostępnego roślin dla wapnia. Można go aplikować także poprzez podlewanie lub opryskując glebę wokół roślin. Oba te produkty są pomocne zwłaszcza wiosną, gdy wystąpią uszkodzenia mrozowe systemu korzeniowego. Ich aplikacja, która najwygodniejsza jest poprzez system fertygacyjny, sprzyja regeneracji roślin.







Poprzedni artykułCzy truskawki przemarzły?
Następny artykułBudujemy populację owadów zapylających® w sezonie 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj