Zalecenia dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA – Komunikat nr III – ugór herbicydowy


Stosowanie herbicydów w uprawie truskawki jest zdecydowanie najgorszym i nie polecanym sposobem utrzymania gleby. Praktyka pokazuje, że nawet po zastosowaniu herbicydów selektywnych dopuszczonych do stosowania na plantacjach truskawki, mogą wystąpić na roślinach uszkodzenia istotnie pogarszające ich funkcjonowanie oraz zmniejszające wielkość plonu.

Uszkodzenia potęguje zastosowanie herbicydu niezgodne z zaleceniami, np. bezzasadne zwiększanie dawki lub błędy w aplikacji. Poniżej kilka przykładów objawów uszkodzeń herbicydowych roślin. Na fot z ozdobnika widać objawy uszkodzenia roślin po zastosowaniu herbicydu dopuszczonego do stosowania na plantacjach truskawki (…).

 Objawy uszkodzenia roślin przez pozostałości herbicydu doglebowego
Objawy uszkodzenia roślin przez pozostałości herbicydu doglebowego

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia uszkodzeń herbicydowych należy pamiętać o kilku zasadach:

– nie należy stosować herbicydów na roślinach źle odżywionych oraz osłabionych przez choroby lub szkodniki,

– nie należy łączyć stosowania herbicydów z dokarmianiem pozakorzeniowym, zwłaszcza przy zastosowaniu biostymulatorów (…)

Jeżeli po zastosowaniu herbicydu, na roślinach wystąpią objawy uszkodzeń należy jak najszybciej zastosować intensywny program biostymulujący, który będzie niwelował szkodliwy wpływ substancji aktywnej preparatu (…). Program taki zostanie ustalony z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań po wcześniejszym kontakcie i na zapotrzebowanie Plantatora.
Przypadki uszkodzenia plantacji truskawek przez herbicydy prosimy zgłaszać drogą e-mail na adres: grupatruskawkowa@osadkowski.pl z podaniem istotnych informacji: jaki herbicyd został zastosowany, w jakiej dawce, w jakich warunkach pogodowych oraz kiedy. Ważne są również informacje na temat uprawianej odmiany, uwarunkowań glebowych oraz stosowanej technologii uprawy (np. rodzaj nawadniania, czy jest fertygacja itp.). Do wiadomości zgłaszającej zaistniały problem, proszę również dołączyć zdjęcia ilustrujące rodzaj i nasilenie uszkodzeń. Po przeanalizowaniu wszystkich nadesłanych informacji, zostaną przygotowane indywidualne zalecenia dalszego postępowania, mające na celu zminimalizowanie uszkodzeń roślin powstałych na skutek stosowania herbicydu.

———————————————————

Jest to fragment komunikatu I z dnia 1 kwietnia 2015 roku, wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski S.A. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można skontaktować się pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński, tel. 883310179, e-maila.zwierzynski@osadkowski.pl.







Poprzedni artykułPorzeczka czarna – wykaz zarejestrowanych ś.o.r opracowany przez KSPCP
Następny artykułOdpowiedzi MRiRW na ważne pytania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj