W dniu 24 czerwca 2015 roku odbył się XVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa. Impreza tradycyjnie odbywała się w sadzie doświadczalnym w Dąbrowicach. Wzorem minionych edycji także i tym razem nie zabrakło wykładów, wystaw maszyn i produktów dla sadownictwa i zwiedzania kwater doświadczalnych na poligonie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Część oficjalna i merytoryczna spotkania rozpoczęła się o godzinie 9.00 wystąpieniem prof. dr hab. Franciszka Adamickiego, dyrektora Instytutu Ogrodnictwa. Powitał przybyłych gości, podziękował za uczestnictwo w kolejnej edycji Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa.
Dr hab. Beata Meszka prof. IO, wraz z prof. dr hab. Piotrem Sobiczewskim przedstawili spektrum najbardziej aktualnych problemów i wyzwań stojących przed ochroną sadów i jagodników. Kolejna prelekcja, przygotowana i wygłoszona przez dr hab. Barbarę H. Łabanowską, wespół z mgr Wojciechem Piotrowskim koncentrowała się w największym stopniu nad obecnością Drosophila suzuki w uprawach. Nieco uwagi poświęcono także i innym szkodnikom. Kolejne dwa wystąpienia dotyczyły ekologii. Dr Grzegorz Doruchowski omawiał zagadnienie bioremediacji, zaś dr hab. Elżbieta Rozpara opowiedziała o spodziewanych przyszłych uwarunkowaniach produkcji owoców metodami ekologicznymi. Po niej głos zabrał prof. dr hab. Waldemar Treder. Przybliżył on słuchaczom doświadczenia i obserwacje pracowników IO związane z systemami nawodnieniowymi stosowanymi w uprawach owocowych. Część merytoryczną zakończył mgr Tomasz Golis. Dokonał przeglądu mało znanych gatunków sadowniczych kładąc przy tym nacisk na możliwość zastosowania ich w naturalnych sposobach wspierania zdrowotności. Wykłady odbywały się w przechowalni owoców zaadoptowanej na salę konferencyjną. Chętnych do uczestnictwa w nich było tak wielu, że część musiała zadowolić się miejscami stojącymi na sali oraz na zewnątrz budynku, gdzie jednak akustyka i widoczność pozostawiały sporo do życzenia.
Organizatorzy przewidzieli także możliwość zwiedzania kwater doświadczalnych znajdujących się w różnych miejscach na terenie, ponad 100-hektarowego Sadu Doświadczalnego w Dąbrowicach. W kwaterze truskawkowej, w ramach projektu Ekotech Produkt badaniu poddane zostały trzy odmiany: ‘Haneoye’, ‘Elsanta’, ‘Elkat’. Zaaplikowano w niej bioprodukty wyizolowane w centralnej Polsce. Oceniany jest wzrost roślin, systemu korzeniowego i plonowanie. Stosowane są też nawozy z grupy Florowit i odpady z produkcji winiarskiej. Warto wymienić szczep Vinassa, który przynosi obiecujące efekty w doświadczalnej produkcji. Podobne doświadczenia prowadzone były w uprawie porzeczek. Szczepy grzybów mikoryzowych zostały sprowadzone aż z Bieszczad z terenów najmniej skażonych. W kwaterze borówkowej, testowane były różne sposoby nawadniania plantacji. Najlepsze rezultaty przyniosło zastosowanie podwójnych linii kroplujących, rozłożonych po obydwu stronach rzędu borówek.
Obecni był także przedstawiciele Kwiaciarskiego Instytutu Doświadczalnego w Nowym Dworze przy IO w Skierniewicach. Oferowali m.in. sadzonki nowych odmian truskawek takich jak ‘Grandarosa’, ‘Pink Rosa’ i ‘Granat’. Promowane były także mniej popularne gatunki jak świdośliwa, jagody goji, czy jagoda kamczacka. Placówka współpracuje z Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym Instytutu Ogrodniczego w Brzeznej. To pozwala jej na uzupełnienie oferty o sadzonki malin i jeżyn. Dodatkowo już jesienią pojawi się w ofercie pierwsze partie sadzonek porzeczek, których odmiany wyhodowane zostały w IO w Skierniewicach.
Jak imprezę ocenia jeden z jej głównych organizatorów, Dariusz Sochacki z IO w Skierniewicach? – Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Przybyło ponad 50 wystawców, pojawiło się około 600-700 zwiedzających, czyli tyle co w latach minionych i takiej właśnie grupy się spodziewaliśmy. Wykłady cieszyły się dużą popularnością. Sporo osób w towarzystwie pracowników IO zwiedziło też sad, poszczególne jego kwatery w grupach tematycznych. Dodatkowo na zwiedzanie sadu można było się wybrać także zabytkowym londyńskim autobusem. Z jego górnego pokładu wszystkie nasadzenia były dobrze widoczne. Pilot opowiadał o przemierzanych uprawach i doświadczeniach, jakie są obecnie prowadzone. Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich czytelników „Jagodnika” na kolejny, XIX Dzień Otwarty. Jego dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie.