X Konferencja Truskawkowa na TSW 2023



Przed producentami truskawek jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu – X Konferencja Truskawkowa, która odbywa się w trakcie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2023 w Kielcach. Wydarzenie to zaplanowano na 19 stycznia (uwaga! w drugim dniu targów). W targach jak zawsze uczestniczyć będzie duża liczba firm oferujących rozwiązania do uprawy truskawek. Przypominamy o wcześniejszej rejestracji na targi, na które wstęp jak też parkingi są bezpłatne.

Konferencja rozpocznie się od wystąpienia Karoliny Felczak-Konarskiej z Instytutu Agronomicznego Fertico. Będzie ono miało tytuł Nowe patogeny na plantacji truskawek. W jego trakcie zostaną przedstawione najnowsze wyniki wielu doświadczeń prowadzonych w minionym sezonie na plantacjach w całej Polsce. Omówione zostaną też najczęściej stwierdzane patogeny zagrażające uprawom, a także te nowe i najnowsze, których objawy występowania często mylone z innymi chorobami, co powoduje, że wybrane metody ochrony nie zawsze przynoszą zadowalające efekty.

Nawożenie i biostymulacja truskawek w zmiennych warunkach pogodowych to tematy niezwykle aktualne. Swoim doświadczeniem z tego zakresu, zdobytym na plantacjach truskawek nie tylko w centralnych regionach naszego kraju, podzieli się Jacek Witkowski z firmy Timac Agro Polska. Okazuje się, że odpowiednio dobrane produkty do panujących warunków i typu prowadzonej uprawy znacząco wpływają nie kondycję roślin oraz trwałość owoców w obrocie towarowym.

Skuteczny monitoring szkodników na plantacjach truskawek – podobnie jak prawidłowe rozpoznanie choroby – jest jednym z elementarnych czynników decydujących o powodzeniu skutecznej ochrony roślin, bezpiecznej ze względu na pozostałości. Zagadnienie to przedstawi dr Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach.

Przyczyny niskich plonów w sezonie omówi Tomasz Domański z firmy Agrosimex. Jego wystąpienie będzie w dużej części oparte na analizie sytuacji w wielu gospodarstwach, które współpracują z tym przedsiębiorstwem. Da ono też szansę na poznanie rozwiązań, które w przypadku analizowanych plantacji wpłynęły na poprawę zarówno kondycji roślin, jak i – co ważne – wielkości i jakości plonu.

Rekomendacje dotyczące uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie – zostaną przedstawione przez Jana Robena, holenderskiego doradcę uprawowego, który współpracuje z firmą hodowlaną Flevo Berry. Specjalista omówi rekomendowane zabiegi pozytywnie wpływające na jakość owoców, w tym lepszą trwałość i kształt, a także zapewniające w miarę wyrównane plonowanie roślin. Będzie też mówił o tym, jak utrzymać witalność roślin przez cały okres uprawy.

Optymalizacja nawożenia truskawek uprawianych na zagonach to temat, który przedstawi Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland. Jak się okazuje, w Polsce wraz z rozwojem upraw na zagonach oraz wprowadzaniem nowych odmian truskawki, konieczna stała się zmiana wielu zaleceń nawożeniowych, tak aby plantator mógł uzyskać zadowalający go efekt. W związku z tym, ważne jest poznanie mechanizmów, które pozwolą dostosować agrotechnikę do zmieniającej się oferty wykorzystywanych odmian.

Nowe odmiany truskawki i typy sadzonek. Podsumowanie Truskawkowych Inspiracji w Hornigach to świetna kontynuacja poprzedniego tematu. Mariusz Podymniak z firmy Hortus Media oraz Magdalena Cieślak, która prowadzi plantację truskawek w Hornigach, przedstawią po raz pierwszy szczegółowe wyniki doświadczeń prowadzonych na plantacjach polowych  w ramach tytułowego  projektu. Projekt, testowane odmiany oraz technologie ich uprawy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem plantatorów w całej Polsce.

Sterowanie klimatem w tunelowej uprawie truskawek to temat wystąpienia Catalina Constandisa, menedżera farmy należącej do Haygrove UK w Wielkiej Brytanii. W dwóch lokalizacjach, łącznie na 110 ha uprawiane są tam rośliny jagodowe głównie w tunelach foliowych, w rodzimej glebie oraz w podłożach na rynnach. Prelegent specjalizuje się w uprawie zarówno ekologicznej (40 ha), jak i konwencjonalnej (70 ha) roślin jagodowych. Będzie to zatem praktyczne omówienie produkcji owoców jagodowych na tej farmie.

Dobór i kontrola parametrów podłoża w bezglebowej uprawie truskawek zostaną omówiony przez dr. Piotra Chohurę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W trakcie prezentacji przedstawi on zasady monitorowania warunków uprawy zarówno w znanych, jak i nowych substratach, polecanych obecnie do uprawy truskawek.

Program konferencji TSW 2023 dostępny jest na stronie: https://tsw.pl/konferencje-tsw-2023







Poprzedni artykułTruskawki, maliny i borówki w Huelvie na początku Nowego Roku
Następny artykułJagodnik 1/2023 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj