Jak przywrócić opłacalność produkcji porzeczek? Szansą na to może zwiększenie wydajności plantacji i tym samym obniżenie jednostkowych kosztów produkcji. Mówiono o tym podczas  I Ogólnopolskiego Spotkania Plantatorów Porzeczki Czarnej, która miała miejsce 12 marca w Wojciechowie koło Nałęczowa. Jego organizatorami było Krajowe Stowarzyszeni Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), oraz firmy Agrosimex, Bayer i Timac Agro Poland.

Liderem w produkcji czarnych porzeczek w Europie jest oczywiście Polska z produkcją w 2015 roku na poziomie 98 tys. ton (wg KSPCP, podczas gdy GUS oszacował zbiory na 120 tys.t). Tym samym to właśnie Polska z udziałem 50 % światowej produkcji, ma wpływ na kształtowanie się tego rynku w skali globalnej – informował dr Piotr Baryła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i wiceprezes KSPCP. Ciągle kontrowersje budzi jednak wielkość produkcji czarnych porzeczek w Polsce, dane te bowiem są dosyć rozbieżne. W 2015 roku GUS oszacował zbiory czarnych porzeczek na 120 tys. ton a KSPCP – 98 tys. ton. Przy tak dużych rozbieżnościach trudno jest określić czy rzeczywiście produkcja za duża, a jeśli tak to o ile.

dr Piotr Baryła przedstawił jak wygląda produkcja porzeczek w Polsce
dr Piotr Baryła przedstawił jak wygląda produkcja porzeczek w Polsce

Dobra ochrona

dr Mirosław Korzeniowski, Bayer
dr Mirosław Korzeniowski, Bayer

Nie warto zapominać o czarnej porzeczce, trzeba zmienić pewne zachowania, tak by znów na porzeczkach dawało się zarobić – mówił dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer. Dotyczy to m.in. ochrony porzeczek, gdzie pojawiło się kilka nowych możliwości. W zakresie zwalczania chorób jest to fungicyd Zato 50 WG, na horyzoncie pojawiają się kolejne innowacyjne fungicydy jak Luna Sensation 500 SC i Serende ASO. Ten drugi to preparat biologiczny, który może stanowić ciekawe wsparcie tradycyjnej ochrony. Także w odniesieniu do szkodników dzięki wprowadzeniu wprowadzeniu akarycydu Envidor 240 S.C, który bardzo sprawdza się stosowany w strategii z preparatem Siltac. Z kolei Calypso 480 SC można użyć do zwalczania szerokiej grupy szkodników porzeczek, przy czym nie jest wtedy niszczona fauna pożyteczna jak ma to miejsce przy stosowaniu pyretroidów.

Zato_750x100_2

Optymalne nawożenie

Zbigniew Marek, Timac Agro
Zbigniew Marek, Timac Agro

Kolejnym czynnikiem pozwalającym na uzyskanie wyższych plonów jest zmiana strategii nawożenia, o czym mówił Zbigniew Marek z firmy Timac Agro Poland. Przytoczył wyniki dwuletnich doświadczeń na plantacji produkcyjnej czarnych porzeczek, gdzie zastosowanie pełnej technologii nawożenia Timac Agro, pozwoliło uzyskać wzrost plonu o 20-30%, i poprawę parametrów jakościowych owoców (jędrność i zawartość cukru). W minionym roku bardzo interesujące wyniki uzyskano na odmianie ’Jubilejnaja Kopania’, gdzie w pierwszym roku owocowania na kwaterach nawożonych według technologii Timac Agro uzyskano plon wynoszący prawie 13 t/ha, i był on o 4 wyższy niż w kontroli. Ponadto odmiana, która uważana jest za niezbyt smaczną, przy nawożeniu Timac miała smaczne słodkie owoce z zawartością cukru na poziomie 15,5%, czyli o 2% niż w kontroli.

Krzysztof Zachaj, Agrosimex
Krzysztof Zachaj, Agrosimex

W obliczu coraz mniejszych opadów i deficytu wody w glebie, warto o nią należycie zadbać. Gleba z wysoką zawartością próchnicy, ma dobrą pojemność wodna, prawidłową strukturę i lepiej zatrzymuje wodę – przypominał Krzysztof Zachaj z Agrosimex. Zachęcał do wykonywania zabiegów, które pozwalają poprawić sprawność i żyzność gleby. Można to realizować poprzez stosowanie preparatów humusowych jak Rosahumus, który można stosować także w rolnictwie ekologicznym. Jego stosowanie pozwala zwiększyć zawartość próchnicy, a tym samy poprawić strukturę gleby i przyswajalność składników pokarmowych. Lepsze wykorzystanie składników pokarmowych można uzyskać poprzez fertygację, do czego prelegent proponował nawozy wieloskładnikowe z serii Rosasol.

FILM PROMOCYJNY

 







Poprzedni artykułWarto stosować autentyczne środki ochrony roślin
Następny artykułZalecenia z zakresu ochrony upraw na vademecum.jagodnik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj