Wstępny program Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej

KSPCP, Czarna porzeczka, uprawa czarnej porzeczki, Międzynarodowa konferencja porzeczkowa

W dniach 13 i 14 grudnia 2013 w Skierniewicach odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP – www.kspcp.pl) W pierwszym dniu zebrał się Zarząd Stowarzyszenia, który dyskutował na temat organizacji IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej („The 4th Blackcurrant Conference”), która ma się odbywać w dniach 2–6 czerwca 2014 r. w Białowieży.

Najwięcej czasu podczas tego spotkania poświęcono przygotowaniom IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej w Białowieży, w dniach od 2 do 6 czerwca 2014 roku. Członkowie Zarządu KSPCP przedstawili główne punkty programu ramowego, sprawy organizacyjne oraz aktualną sytuację dofinansowania konferencji przez sponsorów. Proponowany roboczy program wygląda następująco:

 

02 czerwiec 2014 (poniedziałek)

Dzień pierwszy – przyjazd, zakwaterowanie i rejestracja uczestników konferencji. Po południu spotkanie Zarządu IBA i grup roboczych, a następnie wykład inauguracyjny dotyczący składu i właściwości zdrowotnych porzeczek czarnych wygłoszony przez zaproszonego wykładowcę i wybitnego specjalistę z Finlandii. W sesji popołudniowej zaplanowane są kolejne dwie prelekcję o podobnej tematyce.

03 czerwiec 2014 (wtorek)

Drugiego dnia odbędzie się oficjalne otwarcie konferencji i powitanie uczestników przez Wiesława Błockiego, prezes KSPCP), Svenda Jensena, prezesa IBA), Marszałka woj. Podlaskiego i przedstawiciela z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I sesja wykładowa – zaplanowana jest przed południem – wygłoszone będą cztery wystąpienia dotyczące zagospodarowania i możliwości wykorzystania, bilansu produkcji i przyszłości uprawy porzeczki czarnej w Polsce i świecie.

II sesja wykładowa – po południu – przedstawionych będzie pięć wykładów na temat „niezwykłych właściwości tych zwykłych owoców” oraz kosztów produkcji i opłacalności uprawy porzeczki czarnej w Polsce (w ujęciu specjalisty naukowca – ekonomisty oraz plantatora) i wybranym kraju Unii europejskiej. Na zakończenie tej sesji plenarnej planowana jest „najciekawsza” część corocznych konferencji porzeczkowych tj. „Wstępne prognozy powierzchni uprawy i zbiory owoców porzeczki czarnej w 2014 roku” – referowane przez przedstawicieli różnych państw. Po obiedzie czas do dyspozycji organizatorów.

04 czerwiec 2014 (środa)

To drugi oficjalny dzień konferencji, podczas którego zaplanowano:

III sesję wykładową w całości poświęconą ważnym zagadnieniom z dziedziny ochrony roślin porzeczki czarnej. Tematyka wystąpień będzie dotyczyła monitoringu i występowania szkodników i chorób grzybowych porzeczki czarnej w aspekcie Integrowanej Ochrony (będącej obowiązkiem już od 1.01.2014 r.), prezentacji nowych preparatów do stosowania w Integrowanej Ochronie tego gatunku oraz spojrzenie na ochronę upraw porzeczki czarnej okiem praktyków i doradców.

IV sesja wykładowa – po południu – prezentacje i wystąpienia poświęcone agrotechnice upraw, przedstawione będą maszyny i urządzenia do pielęgnacji i zbioru owoców (kombajny), ciągniki, nawozy i środki ochrony roślin przydatne w uprawie towarowej porzeczki czarnej. Znany hodowca odmian porzeczki czarnej serii „Ben” (Szkocja) przedstawi ciekawe wystąpienie nt. „Hodowla porzeczki czarnej w Szkockim Instytucie – nowe odmiany dla przetwórstwa i na świeży rynek.”. Ten pracowity dzień wykładowy uwieczniony będzie uroczystą kolacją organizowaną w hotelu Żubrówka w Białowieży.

 

05 czerwca 2014 (czwartek)

Czwarty dzień konferencji to tzw. dzień otwarty poświęcony warsztatom terenowym, które odbędą się w gospodarstwach dwóch największych w Polsce plantatorów porzeczki czarnej (woj. podlaskie), z wieloletnim doświadczeniem, inicjatorom powstania KSPCP. Organizatorzy oraz sponsorzy konferencji serdecznie zapraszają w tym dniu wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza naszych krajowych plantatorów do przyjazdu i zwiedzania plantacji i wystaw oraz pokazów maszyn podczas pracy. Zapraszamy również gości z krajów sąsiednich, jak Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Ukraina i Białoruś.

 

06 czerwca 2014 (piątek)

Zakończenie konferencji.

 

Więcej informacji dotyczących konferencji dostępnych jest na stronie www.iba2014.pl

Więcej informacji o ważnych problemach dotyczących sytuacji na rynku porzeczki omawianych w kolejnym dniu spotkania członków KSPCP już wkrótce na portalu jagodnik.pl i w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułPolska borówka wysoka – gdzie jesteśmy?
Następny artykułTruskawki z nasion w szklarni – obiecujące wyniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj