Wielka majówka Timac Agro Polska zorganizowana w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym Congress & SPA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej odbywała się 11 maja po wyjątkowo mroźnej majowej nocy (9/10 maja). Stąd też temat szkód przymrozkowych dominował w rozmowach kuluarowych.
Wielu z przybyłych na to wydarzenie ogrodników jak informowali dobrymi skutkami zabezpieczali i regenerowali swoje rośliny po wiosennych przymrozkach korzystając właśnie z produktów firmy Timac Agro Polska. Sięgali oni zarówno po takie produkty jak np. Fertileader Vital czy bardzo dobrze ocenianą nowość firmy jaką jest Maxifruit.
Wielka majówka, to jedno z naszych największych wydarzeń na przestrzeni ostatnich dwóch lat, a także ważne wydarzenia dla producentów, dla których przygotowaliśmy nie tylko solidną dawkę wiedzy, ale również atrakcyjne nagrody. Głównymi nagrodzonymi „Wielkiej Loterii Timac Agro Polska”, skierowanej do najlepszych klientów firmy były te osoby które od 2 stycznia do 24 kwietnia zakupiły jednorazowo minimum 200 litrów nawozów płynnych. Głównymi nagrodami w konkursie jest Nissan Navara i dwie Skody Fabia – informował Agata Solarska z firmy Timac Agro Polska.
W części ogólnej temat równowagi i odpowiedzialność w produkcji roślinnej omówił prof. Jean B. Diatta z UP w Poznaniu. Starał się ją przedstawić na przykładzie krajów rozwijających się oraz trzeciego świata, gdzie jednym z elementów utrudniających właściwą produkcję jest z jednej strony brak wystarczających zasobów finansowych a z drugiej brak wiedzy. Niestety bardzo często w tych krajach inwestycje w rolnictwo realizowane są przez inwestorów, dla których priorytetem jest maksymalizacja zysków. Równocześnie coraz więcej konsumentów oczekuje bezpiecznej i zdrowej żywności. Dlatego też nowoczesne rolnictwo powinno być zrównoważonym systemem użytkowania przy zachowaniu naturalnych zasobów środowiska naturalnego, co niestety bardzo często jest trudne do osiągnięcia.
O roli wapnia i fosforu w odżywianiu roślin mówił z kolei prof. Witold Grzebisz z UP w Poznaniu. W przypadku tego pierwszego składnika trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że polskie gleby w większości są słabo wysycone tym składnikiem, dlatego bardzo ważnej jest odpowiednie nawożenie gleb. Jest ot bardzo ważne, gdyż wapń w glebach Polski jest podstawowym składnikiem mineralnym warunkującym naturalną produktywność gleb. Wzrost plonu jest niemożliwy bez zwrotu wapnia w ilości pokrywającej nie tylko pobieranie z plonem, lecz także straty (wymywanie). Ujemne saldo bilansowe wapnia w glebie prowadzi do degradacji jej produktywności. Trzeba również wiedzieć, że roślina pobiera dużo wapnia i to zazwyczaj na zapas w bardzo dużych ilościach przez system włośnikowy. Wapń to także składnik, który w glebie przemieszcza się 10 000 razy wolniej niż azot. W glebie jest go jednak znacznie więcej niż azotu, ale aby roślin go pobrała musi wytworzyć odpowiedniej wielkości system korzeniowy. Składnik ten pełni także wiele funkcji w roślinie (fot.).
W przypadku fosforu jednym z elementów decydujących o jego dobrym pobieraniu przez roślinę jest szybkość wydłużania się systemu korzeniowego i tutaj potrzebny jest czynnik inicjujący ten proces a jest nim wapń. Trzeba również pamiętać o tym, że tylko zdrowe i silne rośliny są w stanie dobrze pobierać fosfor z gleby.
Następnie odbyły się dwa bloki konferencji tematycznych, jedna dotyczyła upraw specjalistycznych (więcej informacji z tego bloku zamieścimy w kolejnej części relacji z „Wielkiej Majówki”) oraz uprawa rolniczych.
Po części konferencyjnej odbyło się losowanie nagród w Wielkiej Loterii Timac Agro, dla klientów uczestniczących w wspomnianej akcji produktowej. Główna nagroda – Nissan Navara – powędruje do Łukasza Zabłockiego, a dwie Skody Fabia otrzymają Witold Horotko i Gospodarstwo Rolne Paweł Szóstak.