Ważne zabiegi na plantacjach borówki pod koniec kwitnienia


Kwitnienie borówki w zależności od odmiany, regionu kraju, czy technologii uprawy dobiegło już końca lub dobiega. Jest to dobry czas na weryfikację dotychczas przeprowadzonych zabiegów dotyczących ochrony jak też zweryfikowanie programów nawożenia i biostymulacji. Te zagadnienia są tematem rekomendacji przygotowanych przez Bartłomieja Drzazgę z firmy Timac Agro Polska w czasie lustracji borówek uprawianych w doświadczalnych kwaterach projektu „Borówkowe Factory” w Karczmiskach.

Z uwagi na trwający w czasie deszcze, nagrywanie realizowaliśmy w tunelu foliowym, który do projektu dostarczyła firma Haygrove. Jak informował B. Drzazga, po pierwszym nagraniu realizowanym z jego udziałem w projekcie „Borówkowe Factory” w wielu lokalizacjach kraju wystąpiły późne przymrozki. Część roślin ucierpiała w wyniku silnych wiatrów lub została uszkodzona przez grad. Warunki te spowodowały, że borówka w bieżącym roku kwitnie bardzo długo. Koniec kwitnienia i występujące w tym okresie opady deszczu powodują konieczność dobrego zabezpieczenia roślin przed szarą pleśnią. Dodatkowo w wielu regionach występuje susza. To wszystko wpływa na kondycję roślin.

Na wielu plantacjach w okresie kwitnienia wystąpiły w dużym nasileniu zwójki. Należało je zwalczyć w momencie wystąpienia ich wystąpienia. Tam, gdzie opóźniono zabiegi straty spowodowane przez te szkodniki są znaczne. Na wielu plantacjach może już pojawiać się pryszczarek, uszkadzający młode pędy – dlatego należy prowadzić regularne lustracje.

W takich warunkach jak obecne celowe jest dobre odżywienie roślin. Po okresie kwitnienia przychodzi czas na drugi zabiegi produktem Maxifruit. Wspomaga on naturalne wytwarzanie fitohormonów w roślinie, sprzyjających lepszemu zawiązaniu owoców oraz poprawie ich jakości. W sezonie rekomendowane są dwie aplikacje tym produktem, każdorazowo w dawce 2,5 l/ha. Warto pamiętać, że ten produkt, jak też inne nawozy dolistne z oferty firmy Timac Agro są dobrze mieszalne z zarejestrowanymi w uprawie borówki fungicydami.

W końcówce kwitnienia warto zastosować produkt Seactiv Axis, który działa antystresowo, stymuluje i podnosi wydajność fotosyntezy. Zapewnia właściwe zaopatrzenie w energię. Dostarcza również niezbędnych składników pokarmowych w generatywnych fazach rozwojowych roślin.

Czasami warto sięgnąć również po Seactiv Vital. Pozytywnie wpływa on na wielkość owoców gwarantując ciągłość procesu wegetacji minimalizując efekty stresów. Zwiększa również wydajność fotosyntezy. Wpływa również na dobre pobieranie składników pokarmowych (N,P,K), wody oraz transport asymilatów w roślinie.

Koniec kwitnienia, to dobry czas na podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegów pozytywnie wpływających na wielkość i jakość owoców. Takim produktem – tegoroczną nowością – rekomendowanym do zastosowania po kwitnieniu borówek jest Kaoris. Warto zastosować go dwa razy w sezonie. Każdorazowo w dawce 3 l/ha w odstępie około 10 dni. Produkt ten pozytywnie wpływa nie tylko na wielkość owoców, ale również ich trwałość.

Więcej o tym, co daje zastosowanie tego nowego produktu w uprawie borówki oraz wartych uwagi zabiegach rekomendowanych do przeprowadzenia na plantacjach borówki po kwitnieniu w materiale filmowym.







Poprzedni artykułSKUP TRUSKAWKI – rozmowa z ekspertem
Następny artykułCzerwiec na plantacjach jagody kamczackiej – informacje dla plantatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj