Ważna informacja dla producentów truskawek

jagodnik, truskawka, malina, rośliny jagodowe


Już za kilka dni odbędzie się najważniejsze wydarzenie dla branży ogrodniczej w Polsce – Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2019 odbywające się w Nadarzynie koło Warszawy w dniach 9–10 stycznia. W tegorocznej edycji swoją ofertę zaprezentuje ponad 380 wystawców. Targom towarzyszy również bogaty program konferencyjny. Producentów truskawek, pierwszego dnia, powinna szczególnie zainteresować VI Konferencja Truskawkowa, która rozpocznie się o godzinie 10.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie targów TSW – kliknij link i zobacz.

Co będzie na VI Konferencji Truskawkowej?

VI Konferencję Truskawkową rozpoczyna wykład prof. Grzegorz Józefaciuka z Instytutu Agrofizyki PAN pt. „Narzędzia do trwałej poprawy właściwości gleby”. Warto wiedzieć, że około 80% gleb Polski ma stosunkowo niską pojemność kationowymienną, bardzo niską zawartość materii organicznej, niewielką zawartość frakcji ilastej, dużą przepuszczalność wodną, niską retencję wody, duże zakwaszenie oraz częsty deficyt makro i mikroskładników. Środowisko glebowe podlega narastającej degradacji. Okazuje się, że do trwałej poprawy żyzności gleb coraz szersze zastosowanie znajdują zeolity oraz biowęgiel, o których będzie mowa w tym wystąpieniu.

Ważny dla producentów temat pt. „Dlaczego ochrona truskawek przed chorobami jest coraz częściej mało skuteczna?” zostanie przedstawiony przez Michała Malickiego z firmy Agrosimex oraz Ewelinę Witkowską z Instytutu Agronomicznego Fertico. By sprawdzić, jaka jest skuteczność zwalczania np. szarej pleśnie – najpowszechniej występującej choroby na plantacjach truskawek – firmy te przeprowadziły w minionym sezonie liczne badania. Wzięto pod lupę próbki porażonych owoców z różnych części kraju, z pól o różnej historii. Dzięki temu uzyskano obraz tego, jak skuteczna może być ochrona na poszczególnych plantacjach i jak dobierać preparaty, by uniknąć tych o niskiej skuteczności w danym miejscu.

Uprawa truskawki dnia neutralnego, potocznie nazywanej powtarzającą owocowanie, z roku na rok jest coraz popularniejsza. Jednak pomimo rosnącego zainteresowania tym owocem, nawet najbardziej doświadczeni plantatorzy przyznają, że jest to uprawa trudna, kosztowna, a często bywa również zawodna. Jakie czynniki decydują o powodzeniu tej uprawy? Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu plantacji? Tutaj wiele odpowiedzi będzie można uzyskać podczas wykładu pt. „Najnowsze zalecenia dla truskawek powtarzających owocowanie na podstawie badań w projekcie Berry Tech” przygotowanego przez dr Zbigniewa Jarosza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

„Wymagania stawiane uprawie nowym, holenderskim odmianom truskawek” zaprezentuje Jan Wouter van Eck z firmy Fresh Forward z Holandii. Z programu hodowlanego realizowanego przez Fresh Forward, pochodzą takie znane odmiany jak 'Sonata’ i 'Elsanta’. Wprowadzanie kolejnych nowości, ma na celu tworzenie odmian dobrze postrzeganych przez konsumentów oraz plantatorów i handlowców. Jest to kosztowna inwestycja zarówno pod kątem czasu poświęconego na jej realizację, jak i nakładów finansowych. Okres oceny trwa zwykle osiem lat lub dłużej. Ważne, aby nowo wprowadzana odmiana niosła ze sobą dodatkową wartość względem dotychczas uprawianych. O tych waśnie nowościach oraz o tym jak je uprawiać będzie można dowiedzieć się na wykładzie gościa z Holandii.

Na plantacjach truskawek duże znaczenie ma dokładne przeanalizowanie każdego aspektu produkcji, zarówno od strony agrotechnicznej, jak i ochroniarskiej, co pozwala na prawidłowy wzrost i rozwój krzewów oraz owoców. Na warunki pogodowe wpływu nie mamy, możemy natomiast wyeliminować inne czynniki negatywnie wpływające na uzyskiwany plon. Zaliczamy do nich patogeniczne grzyby, będące sprawcami takich chorób, jak: szara pleśń, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści, antraknoza czy skórzasta zgnilizna owoców. Jak sobie radzić z tymi problemami będzie można dowiedzieć się na wykładzie pt. Strategia zrównoważonej uprawy truskawki”, przygotowanym przez Szymona Jabłońskiego z firmy Bayer.

„Czego możemy się nauczyć od szkockich producentów truskawek?”, to temat wystąpienia Mariusza Podymniaka z portalu jagodnik.pl. W swoim wystąpieniu przedstawi wiele praktycznych rad dla naszych plantatorów w oparciu o informacje zebrane podczas wizyty w szkockich gospodarstwach specjalizujących się w uprawie truskawek. Odwiedzając tamtejszych farmerów, można się przekonać o ich nowatorskim podejściu do uprawy truskawek oraz konieczności wdrażania rozwiązań, które pozwalają ograniczać koszty produkcji. Dużym wyzwaniem staje się też zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników do zbiorów.

Uprawa dobrej jakości truskawki deserowej to dla plantatorów wciąż duże wyzwanie. Zmienne warunki pogodowe w naszym klimacie powodują, że coraz trudniej uzyskuje się wydajność na zadowalającym poziomie. Miniony sezon obfitował w niedogodności pogodowe, począwszy od przemrożeń systemu korzeniowego, na lokalnych podtopieniach skończywszy. „Rozwiązanie kluczowych problemów w uprawie, poprzez odpowiednie nawożenie i biostymulację, niezbędnym warunkiem do osiągnięcia wysokich plonów truskawki deserowej” będzie tematem prezentacji przygotowanej przez Jacka Witkowskiego z firmy Timac Agro Polska.

Truskawki, podobnie jak i inne owoce jagodowe, nie nadają się do długiego przechowywania ze względu na dużą zawartość wody, wrażliwość na uszkodzenia i podatność na gnicie. Odznaczają się ponadto wysoką aktywnością procesów metabolicznych, takich jak oddychanie i transpiracja. Truskawki są owocami, które szybko przejrzewają po zbiorze. Warunkiem ich dłuższej trwałości jest zbiór w odpowiedniej fazie dojrzałości, przeprowadzony starannie bez uszkadzania owoców oraz szybkie schłodzenie owoców bezpośrednio po zbiorze. O tym wszystkim oraz jak właściwie postępować w czasie przygotowania truskawek do sprzedaży będzie można dowiedzieć się na wykładzie dr Jana Błaszczyka z UR w Krakowie pt. „Wpływ warunków krótkoterminowego przechowywania na jakość truskawek powtarzających owocowanie uprawianych w rynnach pod daszkami”.

„Dobry start w uprawie truskawek pod osłonami” to temat wystąpienia Krzysztofa Żabówki z firmy Delphy. Należy zrozumieć, że „dobry start” zależy przede wszystkim od wiedzy i czasu. Jeżeli będziemy postępować bez pośpiechu, a każdą decyzję przemyślimy „potrójnie”, to prawdopodobieństwo powodzenia wzrasta diametralnie. I tutaj warto przytoczyć powiedzenie „spiesz się powoli”, które przestrzega przed drogą na skróty, mogącą zaprzepaścić wcześniej poczynione starania. Dlatego koniecznie trzeba wysłuchać rad jakie przygotuje dla uczestników konferencji ten specjalista.

Na zakończenie konferencji odbędzie się Losowani nagród w loterii „Jagodnika”. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody o łącznej wartości ponad 37 tys. zł! Przypominamy, że prenumeratę można cały czas zamówić on-line lub wypełnić kupon i opłacić prenumeratę bezpośrednio na stoiskach „Jagodnika” na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa.

UWAGA: Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w konferencji będą mogły w jej dniu obejrzeć wybrane wykłady on-line na naszej stronie. Szczegóły podamy na naszej stronie w przyszłym tygodniu.







Poprzedni artykułJagodnik 1/2019 już w sprzedaży
Następny artykułCiepłe zimy ograniczą produkcję porzeczki czarnej w WB?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj