Detlef Licht od wielu lat związany jest z branżą owoców jagodowych. Swoją działalność rozpoczął od współpracy ze szkółkami produkującymi materiał nasadzeniowy. Od mniej więcej dziesięciu lat skupia się na owocach jagodowych i pracuje jako kierownik produkcji w rodzinnej firmie Bäcker’s Erdbeer und Spargelhof, która ma siedzibę w Münster w Niemczech. W tym przedsiębiorstwie uprawia się głównie truskawki, które rosną zarówno w szklarniach, jak i w otwartym gruncie, a ostatnio rozpoczęto również produkcję borówek, malin i jeżyn w tunelach.
Truskawki w szklarniach
Truskawki w tym niemieckim gospodarstwie uprawiane są w zblokowanych szklarniach, które wcześniej były wykorzystywane do produkcji roślin ozdobnych. Na mniej więcej 1,5 ha rosną głównie truskawki na zbiór jesienno-wiosenny, ale zwiększa się też znaczenie odmian powtarzających owocowanie. Dominuje ‘Favori’, ponieważ smak jej owoców jest dobry, a ich zbiór rozpoczyna się 7 dni wcześniej niż odmiany ‘Hademar’.
W zeszłym roku produkcję szklarniową rozpoczęto od posadzenia 17 lutego materiału tray plants odmian powtarzających owocowanie. Umożliwiło to zbiór ich owoców w tym samym czasie, co z dojrzewających w tradycyjnym terminie odmian tzw. czerwcowych uprawianych na najwcześniejszy zbiór w szklarniach lub tunelach. Miniony rok był trzecim sezonem produkcji odmian powtarzających owocowanie w szklarniach, a równocześnie drugim wykorzystywania do tej uprawy sadzonek typu tray plants.
Obecnie testuje się kilka odmian truskawki przeznaczonych do zbiorów jesienią i wiosną oraz kilka selektów powtarzających owocowanie (…)






Truskawki uprawiane na otwartym polu
W tym gospodarstwie truskawki są także uprawiane na 12 hektarach w otwartym gruncie. Plantacje te zakładane są w zagęszczeniu około 30 000 roślin na 1 ha, w podwójnych rzędach, na zagonach okrytych czarną folią. Wykorzystywane są dwie metody produkcji – uprawa z sadzonek frigo zakładana na początku maja na tzw. 40-dniowy zbiór oraz z doniczkowanych sadzonek zielonych sadzonych pod koniec lipca. W produkcji jest kilka odmian (…)



Z pełną treścią tego materiału możesz zapoznać się w czasopiśmie „Jagodnik” 1/2025 – zachęcamy do prenumeraty – kliknij w link i kup ten numer „Jagodnika” lub zamów sobie całoroczne prenumeratę do której otrzymasz gratis „Poradnik Integrowanej Ochrony Roślin Jagodowych” na rok 2025.
